Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Czyste Powietrze” na nowych zasadach. Od teraz wniosek o dofinansowanie możesz złożyć w gminie

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wymiana instalacji grzewczej na bardziej ekologiczną ma być odtąd łatwiejsza – m.in. dzięki uproszczeniu wzorów dokumentów.
Wymiana instalacji grzewczej na bardziej ekologiczną ma być odtąd łatwiejsza – m.in. dzięki uproszczeniu wzorów dokumentów. Krzysztof Kapica
W program „Czyste Powietrze” włączone zostały gminy. Od teraz punktów przyjmowania wniosków ma być więcej, a sama procedura starania się o dofinansowanie została uproszczona. Omawiamy najważniejsze zmiany.

Program „Czyste Powietrze” budzi duże zainteresowanie Polaków. Według najnowszych danych Ministerstwa Środowiska wniosek o dofinansowanie na wymianę pieca czy termomodernizację złożyło już ponad 66 tys. osób, z czego pozytywnie rozpatrzono jak dotąd 29 tys. wniosków. Od poniedziałku 29 lipca 2019 r. udział w programie ma być jeszcze łatwiejszy, dokonano bowiem istotnych zmian w jego funkcjonowaniu.

Program „Czyste Powietrze” z udziałem gmin

Przypomnijmy, że w ramach programu „Czyste Powietrze” można uzyskać dofinansowanie na przeprowadzenie przedsięwzięć ograniczających ucieczkę ciepła z domu, a także ograniczających wytwarzanie zanieczyszczeń pogarszających problem smogu. Mogą to być przedsięwzięcia takie jak m.in.:

  • wymiana pieca węglowego na bardziej ekologiczny,
  • ocieplenie budynku,
  • zamontowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • modernizacja instalacji centralnego ogrzewania,
  • instalacja odnawialnych źródeł energii (np. kolektory słoneczne),
  • wymiana okien i drzwi.

Rządowa pomoc może przybrać formę dopłat lub pożyczki, a wysokość dofinansowania zależy przede wszystkim od dochodu przypadającego na osobę w gospodarstwie domowym.

Dla programu „Czyste Powietrze” 2019 jest rokiem wielu ważnych zmian, z których najnowsze weszły w życie 29 lipca. Najistotniejsza jest zmiana sposobu składania wniosków o dofinansowanie. Dotychczas przyjmowały je tylko Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od teraz wnioski można składać również w urzędach gmin, które na mocy porozumień z WFOŚiGW zajmą się przyjmowaniem dokumentów i ich wstępną weryfikacją. Ma to ułatwić Polakom udział w programie oraz przyspieszyć jego realizację. Zmianę tę wprowadzono po rekomendacji Komisji Europejskiej.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

„Czyste Powietrze” 2019 – co jeszcze się zmienia?

Włączenie gmin w proces przydzielania dofinansowania nie jest jedyną zmianą w programie „Czyste Powietrze”. Przede wszystkim inaczej będą teraz wyglądały wzory wielu dokumentów, w tym tego najważniejszego, czyli formularza wniosku o dofinansowanie. Dokumentacja ma być teraz bardziej czytelna oraz łatwiejsza do wypełnienia. Przykładowo część wniosku poświęcona obliczaniu wysokości dochodu na członka rodziny, sprawiająca uczestnikom programu najwięcej trudności, będzie od teraz osobnym dokumentem, zawierającym dokładną instrukcję wypełniania.

– Zmieniony został wzór formularza wniosku o dofinansowanie, tak aby uprościć proces jego wypełniania przez wnioskodawcę – czytamy w obwieszczeniu na stronie NFOŚiGW. – Ponadto, w obecnej formie wniosek będzie zawierał warunki umowy dotacji oraz oświadczenie woli wnioskodawcy o chęci jej zawarcia, bez konieczności dodatkowej wizyty wnioskodawcy w siedzibie WFOŚiGW.

Trwa głosowanie...

Czy planujesz skorzystać z programu „Czyste Powietrze”?

Modyfikacjom uległy też niektóre punkty regulaminu programu. Przede wszystkim zmieniono maksymalny termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia, na które przyznane zostało dofinansowanie. Do tej pory na przeprowadzenie prac wnioskodawca miał 24 miesiące od daty podpisania umowy o dofinansowanie. Teraz jest to 30 miesięcy od daty złożenia wniosku.

Inne ważniejsze zmiany to:

  • koszty źródeł ciepła zainstalowanych tylko do wytwarzania ciepłej wody użytkowej nie liczą się odtąd do kosztów kwalifikowanych (kwalifikuje się wyłącznie koszty urządzeń służących zarówno do podgrzewania wody, jak i ogrzewania domu);
  • zlikwidowano obowiązek składania weksla in blanco z klauzulą bez protestu jako zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy dotacji;
  • zlikwidowano wymóg spełniania warunków technicznych dla źródeł ciepła nieobjętych wymianą w ramach przedsięwzięcia, w budynkach, które uzyskały pozwolenie na budowę przed 15.12.2002 r. – pozostał jedynie wymóg co najmniej 5 klasy normy europejskiej dla źródeł ciepła na paliwo stałe;
  • doprecyzowano, że w przypadku dopiero budowanego domu beneficjentami programu „Czyste Powietrze” będą właściciele lub współwłaściciele nieruchomości, którzy uzyskali zgodę na rozpoczęcie budowy – pod warunkiem, że pozostali współwłaściciele wyrazili zgodę na udział w programie.

Przypomnijmy, że program „Czyste Powietrze” działa od września 2018 r. Budżet programu wynosi 103 mld zł (do 2029 r.), zaś w jego ramach ma nastąpić poprawa efektywności energetycznej co najmniej 3 mln budynków mieszkalnych oraz wymiana 3 mln nieekologicznych źródeł ciepła na źródła niskoemisyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Czyste Powietrze” na nowych zasadach. Od teraz wniosek o dofinansowanie możesz złożyć w gminie - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto