Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym Kusięta kuszą turystów?

Redakcja
Góry Towarne leżą trzy kilometry na północ od Olsztyna (w pobliżu Kusiąt, w kierunku na Mstów). Ich najwyższy szczyt to Lisica (349 m n.p.m.). Choć w przeciwieństwie do Sokolich Gór są bezleśne, łączy je jedna cecha wspólna - jaskinie.

Dwie z nich - Towarna i Dzwonnica tworzą system o łącznej długości 170 metrów. Trudniej dostać się do Dzwonnicy, do której prowadzą bardzo ciasne otwory, dzięki temu jest ona też lepiej zachowana. Jaskinia Towarna bywa nazywana także Jaskinią Niedźwiedzią. W Górach Towarnych jest też Jaskinia Cabanowa. Ma ona długość 47 metrów, a jej początkowy odcinek wije się trzydziestometrowym wąskim korytarzem, który prowadzi do dużej komory.

Grota słynie z dobrze zachowanych stalaktytów i stalagmitów. Wejście do Cabanowej wymaga zwinności, ale gimnastyka zostanie nagrodzona wewnątrz widokami draperii w ciepłych kolorach brązu. Jaskinia Towarna jest obszerna i przejście nią nie stanowi trudności. Osoby, które nie są wprawione w pokonywaniu ciasnych miejsc, nie powinny natomiast atakować jaskiń Dzwonnica i Niedźwiedziej.

Ludziom, którzy sami nie wchodzili do jaskiń, muszą wystarczyć widoki. A jest co podziwiać. Bo Góry Towarne są od 1988 roku pomnikiem przyrody i turystom przybywającym odwiedzić ruiny zamku w Olsztynie oferują jeden z najwspanialszych widoków na to Orle Gniazdo. Warto więc wspiąć się np. na Lisicę, aby podziwiać nie tylko sam zamek, ale również jurajskie ostańce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto