Czy ceny usług pogrzebowych w Lublińcu wzrosną? Taki jest plan

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Na sesji Rady Miejskiej w Lublińcu w czwartek 1 lipca radni mieli głosować nad uchwałą dotyczącą wysokości opłat za usługi pogrzebowe i pokrewne na cmentarzach komunalnych w Lublińcu. Część radnych negatywnie wyraziła się na temat tych zmian, co doprowadziło do tymczasowego wstrzymania się z decyzją w sprawie podwyżek.

Lublinieccy radni mieli przegłosować zmiany w cenniku usług pogrzebowych na cmentarzu komunalnym podczas czwartkowej sesji. Cmentarz prowadzony jest przez miejską spółkę Zarząd Gospodarki Komunalnej Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu.

W uzasadnieniu decyzji o zmianach w opłatach, czytamy m.in. o tym, że w związku ze wzrostem kosztów utrzymania cmentarzy komunalnych oraz niepodnoszeniem od ponad dziesięciu lat opłat za usługi pogrzebowe i pokrewne na cmentarzach komunalnych w Lublińcu, zachodzi potrzeba ustalenia nowych opłat.

- Koszty utrzymania cmentarzy komunalnych od wielu lat przekraczają przychody, jednakże zarządca cmentarzy, którym jest Zarząd Gospodarki Komunalnej Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu, dotychczas straty pokrywał z pozostałych przychodów, które w chwili obecnej praktycznie nie występują, a w 2020 roku straty te zostały częściowo pokryte z otrzymanej dotacji przedmiotowej na ten cel. Ponadto zarządca cmentarzy nie może finansować tych strat z działalności podstawowej, jaką jest dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków - czytamy w projekcie uchwały.

Projekt przynosi spore zmiany w cenniku opłat - za miejsce na mogiłę dziecięcą opłata wynosić miałaby 96,00 zł, czyli tak jak to było do tej pory, jednak już za miejsce na pozostałe mogiły trzeba by wyłożyć 900,00 zł, a obecnie wynosi to 600 zł. Wykopanie i uformowanie mogiły pojedynczej w dniu powszednim w nowym cenniku kosztuje 450 zł, a do tej pory był to koszt 300,00 zł. Podobne zmiany dotknęły większości usług:

  • rezerwacja miejsca na mogiłę – 1500,00 zł (dotychczas 960 zł)
  • rezerwacja miejsca w kolumbarium (ściana na urny) – 3 500,00 zł (dotychczas 1 800 zł)
  • miejsce w kolumbarium – 3 000,00 zł (dotychczas 2 000 zł)
  • mycie i ubieranie zwłok - 500,00 zł (dotychczas 108 zł)

W sprawie zmian w cenniku kategorycznie wypowiedział się radny Łukasz Mikulski. - Pytanie jest takie, czy w ogóle ta podwyżka jest zasadna - stwierdził radny. Radny dopytywał też, kto zdecydował o takich, a nie innych stawkach.

- Burmistrz nie ma kompetencji, nie wylicza kosztów funkcjonowania i kosztów eksploatacyjnych, choćby kosztów związanych z pochówkiem. Od tego jest przedsiębiorstwo, które zostało powołane i te zadania realizuje - odpowiedział Edward Maniura.

Burmistrz wskazał, że podwyżki to efekt wzrastającej płacy minimalnej i rosnącej inflacji. - Nikogo nie powinno dziwić, że opłaty za te usługi rosną. Ktoś za tę pracę oczekuje wynagrodzenia i to o wiele wyższego - tłumaczył burmistrz Maniura.

W sprawie wypowiedział się obecny na sesji dyrektor Zarządu Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu. - Obiekt wymaga odpowiednich nakładów i utrzymania nowych miejsc. Jeśli chodzi o cennik to od 2010 nie było żadnych zmian - tłumaczył Marek Brzezina. Według wyliczeń dyrektora Brzeziny, koszty utrzymania cmentarza kończą się deficytami na poziomie 40-50 proc. Kosztuje utrzymanie kaplicy, chłodni, pojawiają się nadprogrmaowe wydatki, a na miejscu zatrudnione są dwie osoby.

Radni sceptyczni wobec zmian w cenniku

Tłumaczenia dyrektora Brzeziny nie przekonały też radnej Danuty Jelonek. Jej zdaniem podwyżka dotknie w znacznym stopniu osoby niezamożne, zwłaszcza seniorów, którzy ze swoich wątłych emerytur odkładają na swoje pochówki przez lata. Radna postulowała, żeby zastanowić się nad zmianą choćby części stawek. - Trudno mi się pogodzić z tym, że przejście konduktu przez cmentarz wynosiłoby 250 złotych, a do tej pory 120 złotych.

Pozytywnie o uchwale wypowiedziała się Komisja Finansowo – Ekonomiczna, której przewodzi radna Iwona Janic. Swoją opinię oparła na porównaniu cennika podobnych usług na cmentarzu w gminie Koszęcin i Krzepice.

Radny Łukasz Mikulski poprosił o 10 minutowa przerwę, po której w kwestii podwyżek wypowiedział się też radny Jan Springwald. Złożył on wniosek o zdjęcie z porządku obrad punktu poświęconego ustaleniu nowych cen za usługi pogrzebowe.

- Po rozmowach w czasie przerwy proponuję zdjęcie tego punktu z porządku obrad, żeby radni innych komisji mieli możliwość zapoznania się bardziej szczegółowo z uchwałą i przedyskutować tę propozycję i być może wtedy będziemy głosować z większym przekonaniem - mówił radny Springwald.

Decyzją wszystkich radnych podjętą w głosowaniu, punkty dotyczące zmiany cen na cmentarzu komunalnym zostały zdjęte z porządku obrad.

Dlaczego to radni podejmują decyzję w tej sprawie?

Jak tłumaczą władze miasta, do tej pory opłaty pogrzebowe i pokrewne były ustalane w drodze Zarządzenia Burmistrza w oparciu o uchwałę nr 322/IV/04 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia 31 sierpnia 2004r. w sprawie powierzenia Burmistrzowi Miasta Lublińca uprawnień do ustalenia wysokości opłat za usługi pogrzebowe i pokrewne. Od kilku lat przyjmuje się w orzecznictwie sądowo - administracyjnym, stanowiskach organu
nadzoru oraz w literaturze przedmiotu, że akt prawny dotyczący przedmiotowych opłat jest aktem prawa
miejscowego, który powinien wchodzić w życie po opublikowaniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
Dotyczy to również zarządzeń wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. W przypadku wydania Zarządzenia
przez Burmistrza Miasta, organ nadzorczy będzie badał przepis upoważniający burmistrza do ustalenia tych
opłat i zakwestionuje uchwałę z 2004r., która wchodziła w życie w trybie "zwykłym".

Dlatego też zdecydowano, że ustalenie opłat za usługi pogrzebowe i pokrewne na cmentarzach komunalnych w Lublińcu zostaną podjęte w drodze uchwały Rady Miejskiej.

Zdaniem radnego Łukasza Mikulskiego takie postawienie sprawy jest zrzuceniem i rozciągnięciem odpowiedzialności za podwyżki na całą radę. Sprawa na pewno powróci w najbliższej przyszłości pod obrady radnych.

Jedna ładowarka do tabletów i smartfonów?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie