Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowski „akropol” przechodzi do historii. Ruszyła budowa nowej estakady na Rakowie

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Częstochowski „akropol”, który stał się obiektem żartów w sieci, przechodzi do historii. Właśnie ruszyła budowa nowej estakady na Rakowie. To jedno z trzech dwupoziomowych skrzyżowań, które powstają w ramach budowy nowej al. Wojska Polskiego w Częstochowie (DK-91). Jak na razie prace odbywają się pod ruchem na osi al. Pokoju - ul. Jagiellońska. Jednak jak zapowiada Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie w najtrudniejszym momencie robót ruch kołowy i tramwajowy (linii 1 i 2) zostanie całkowicie zamknięty.

W sumie dwoma transportami specjalistycznymi na placu budowy dotarło łącznie sześć składów ciężarowych z elementami konstrukcyjnymi, z których powstanie nowa estakada.

– To 10 belek i 2 przęsła, które zostały wcześniej przygotowane w zakładzie prefabrykacji w Kielcach, skąd dotarły do naszego miasta – mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie. – Wykonawca prac przystąpił do natychmiastowego montażu. Prace scalające obecnych elementów i tych, które zostaną jeszcze przetransportowane potrwają do połowy lutego – dodaje.

Jak na razie prace odbywają się pod ruchem na osi al. Pokoju - ul. Jagiellońska. Jednak jak zapowiada Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie w najtrudniejszym momencie robót ruch kołowy i tramwajowy (linii 1 i 2) zostanie całkowicie zamknięty.

- Utrudnienia potrwają przez jeden z weekendów na przełomie miesiąca, o czym poinformujemy z wyprzedzeniem – zapewnia Maciej Hasik.

Waga pełnej konstrukcji stalowej wiaduktu w miejscu starej estakady to ok. 420 ton.

- Po osadzeniu stalowego kolosa postępować będą dalsze prace budowlane związane z budową tego obiektu inżynieryjnego – dodaje Maciej Hasik.

Dwa inne dwupoziomowe skrzyżowania powstają na skrzyżowaniach al. Wojska Polskiego z ulicami Krakowską i Rejtana oraz u zbiegu z ul. Legionów.

Utrudnienia dla kierowców

Przy tej okazji przypominamy, że od kilku dni w obrębie budowy obowiązuje nowa organizacja ruchu. Dla ruchu kołowego zamknięto czynną dotychczas nitkę w kierunku Warszawy od ul. Rakowskiej do ul. Krakowskiej. Najlepszym sposobem ominięcia utrudnień jest obecnie korzystanie z autostradowej obwodnicy miasta. To rozwiązanie jest zresztą wskazywane kierowcom na tablicach w obrębie węzła Częstochowa Północ na A1 i w okolicach węzła Podwarpie na południe od Częstochowy wraz z informacją o trwających pracach.

W zdecydowanie gorszej sytuacji są kierowcy, którzy muszą przejechać przez miasto. Niestety ci, którzy chcą się dostać na Raków, Błeszno i Wrzosowiak mają spore problemy. Niemal cały czas zakorkowana jest aleja Pokoju, której wylot w ulicę Jagiellońską został ograniczony z dwóch do jednego pasa. Także zjazd z al. Niepodległości w al. Pokoju odbywa się jednym pasem. Większość kierowców, którzy chcą rano wyjechać do pracy z Rakowa musi przejechać ulicami Łukasińskiego lub Iłłakowiczówny, by dostać się do alei Pokoju.

MZD sugeruje alternatywę - od ul. Rakowskiej przez Jagiellońską do ul. Bohaterów Monte Cassino i dalej – np. ul. Śląską, Kilińskiego do alei Jana Pawła II i węzła z aleją Wojska Polskiego. Wciąż czynny jest przejazd przez skrzyżowanie alei Wojska Polskiego z aleją Pokoju do ulicy Jagiellońskiej w obu kierunkach. Przez 2-3 tygodnie można też jeszcze korzystać ze zjazdu na DK91 w kierunku Katowic z ulicy Rakowskiej. Po wejściu wykonawcy przebudowy alei Wojska Polskiego na kolejny odcinek wyjazd zostanie jednak zamknięty.

Częstochowski „akropol” przechodzi do historii. Ruszyła budo...

Z utrudnieniami muszą się liczyć także piesi - dla przykładu nie można już poruszać się przez przejście po południowej stronie skrzyżowania al. Wojska Polskiego i al. Pokoju.

Organizacja ruchu w takiej formie jak wyżej, z niewielkimi modyfikacjami w ciągu kolejnych miesięcy, zostanie utrzymana do końca planowanych prac w alei Wojska Polskiego. Finał robót przewidziano na końcówkę 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto