Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Sprawa "Tęczowej Matki Boskiej" umorzona. Jednym z zawiadamiających był Robert Bąkiewicz

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne arc
W środę 24 stycznia Sąd Rejonowy w Częstochowie umorzył postępowanie karne, prowadzone przeciwko dwóm częstochowiankom w sprawie o występek z art. 196 kodeksu karnego - obrazę uczuć religijnych. Kobiety w 2021 roku podczas marszu równości niosły obraz Matki Boskiej w tęczowej aureoli. Decyzja sądu nie jest prawomocna.

Przypomnijmy, że do zdarzenia miało dojść 21 sierpnia 2021 roku podczas trzeciego marszu równości w Częstochowie. Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do organów ścigania pod koniec 2022 roku. Jednym z zawiadamiających był Robert Bąkiewicz, były już prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Dwie mieszkanki Częstochowy w wieku 47 i 40 lat zostały oskarżone o publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej poprzez prezentowanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z aureolą zamalowaną sześcioma kolorowymi pasami przypominającymi tęczę.

- Swoim zachowaniem kobiety obraziły uczucia religijne trzech osób wymienionych z imienia i nazwiska i nieokreślonej liczbie osób, które w tej sprawie nie złożyły zawiadomienia do prokuratury - mówił nam prokurator Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Kobiety nie przyznały się do popełnienia przestępstwa. W trakcie postępowania prokurator uzyskał opinię biegłego sądowego do spraw lingwistyki kryminalistycznej. - Z tej opinii wynika, że na prezentowanej w trakcie marszu równości kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej nie znajduje się tęcza, ale logotyp symbolizujący ruch LGBT+. Według biegłego połączenie tego symbolu kolorystycznego z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej znieważa przedmiot czci religijnej, gdyż z kopii obrazu usunięto aureolę będącą symbolem świętości - tłumaczył prokurator Tomasz Ozimek.

W toku postępowania sąd skierował sprawę na posiedzenie przed otwarciem przewodu sądowego. Tam też zdecydował o umorzeniu postępowania. Podstawą prawną tej decyzji był art. 17 § 1 pkt 2 kodeksu postępowania karnego. Zdaniem sądu zachowanie oskarżonych nie zawierało znamion czynu zabronionego.

Decyzja sądu jest nieprawomocna. Obu stronom postępowania przysługuje możliwość złożenia zażalenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto