"Czerwona szkoła" nie zostanie sprzedana. Zajmie ją Środowiskowy Dom Samopomocy

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
"Czerwona szkoła" nie zostanie sprzedana. Zajmie ją Środowiskowy Dom Samopomocy PC
Władze powiatu lublinieckiego i miasta Lubliniec miały w planach sprzedaż budynku tzw. czerwonej szkoły przy ul. Stalmacha. Sprawy jednak mocno skomplikowały się z powodu przymusowej przeprowadzki Środowiskowego Domu Samopomocy, który wkrótce musi znaleźć nową siedzibę.

Do końca lipca Środowiskowy Dom Samopomocy w Lublińcu musi zmienić siedzibę, która od października 2002 mieści się na terenie Klasztoru Ojców Oblatów. Zwalniany budynek ma posłużyć jako lokum dla uczniów przyległej szkoły, która spłonęła 24 września ubiegłego roku. Jedną z opcji, którą brały pod uwagę władze miasta, były dwa budynki zlokalizowane na terenie Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego. Z takim rozwiązaniem nie mogła się jednak pogodzić kadra ŚDS oraz opiekunowie osób uczęszczających na zajęcia. Tak naprawdę docelowo nową siedzibą dla ŚDS miało być Centrum Aktywności Senioralnej, ale ono jeszcze nie powstało. Z tych właśnie powodów zdecydowano, że siedzibą placówki będzie "czerwona szkoła".

- O wyborze budynku przy ul. Pawła Stalmacha 14 w Lublińcu do adaptacji na siedzibę Środowiskowego Domu Samopomocy zadecydowała funkcja, którą realizuje placówka. Pierwotnie jej budowa planowana była w ramach inwestycji Lublinieckie Centrum Aktywności Senioralnej przy ul. Sportowej w Lublińcu. Po przeprowadzeniu analizy charakteru i specyfiki działania jednostki, uznano, iż wymaga ona oddzielnego zaplecza, które pozwoli w swobodny sposób realizować cele ukierunkowane na potrzeby jej uczestników - poinformował nas Józef Korpak, Sekretarza Miasta Lublińca.

"Czerwoną szkołę" czeka remont

Jak zapowiadają władze miasta adaptacja budynku przy ul. Pawła Stalmacha 14 będzie miała charakter wieloletni i obejmie lata 2021 – 2024. Aktualnie Gmina Lubliniec podejmuje działania w kierunku zlecenia wykonania dokumentacji technicznej. Termin składania ofert wyznaczony został do 21.06.2021r., natomiast termin wykonania dokumentacji ustalono do 31.12.2021r.

Dokonana została ponowna kalkulacja kosztów realizacji przedmiotowego zadania, która w efekcie końcowym okazała się tańsza od pierwotnej o kwotę ponad 1.000.000 zł. Szacunkowa kwota inwestycji wynosi 5.433.890,40 zł.

W oparciu o sporządzoną dokumentację techniczną ma zostać skorygowany złożony już do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wniosek oraz zapotrzebowanie o udzielenie dotacji na rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

- Środki finansowe pozyskiwane będą z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach zadań dotyczących rozwoju sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz realizacji działania 3.2 kompleksowego programu wsparcia rodzin „Za życiem”, ustanowionego uchwałą nr 160 Rady Ministrów z 20 grudnia 2016r. w sprawie kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem” - dodaje sekretarz Lublińca.

Przyszłością Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublińcu zainteresował się również poseł Andrzej Gawron, który 24 maja odbył bezpośrednie konsultacje z burmistrzem Lublińca.

– Dwukrotnie spotykałem się również w sprawie dofinansowania Środowiskowego Domu Samopomocy z Ministrem Rodziny i Polityki Społecznej, Stanisławem Szwedem, który jest orędownikiem naszej sprawy. Pozostaję także w stałym kontakcie roboczym ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim oraz panem Wojewodą Jarosławem Wieczorkiem, który także wspiera działania na rzecz ŚDS – podkreślił poseł Gawron w korespondencji z portalem lublinieckim.pl.

– Uważam, że to bardzo dobre rozwiązanie. Budynek „Czerwonej Szkoły” we właściwy sposób zabezpieczałby potrzeby lokalowe Środowiskowego Domu Samopomocy, tym bardziej, że jest on zlokalizowany w atrakcyjnym miejscu. Środki na plany adaptacji uda się skutecznie przekierować z przyznanej już puli. Uchronimy również ten budynek od dalszej degradacji i ewentualnej sprzedaży – przekonuje parlamentarzysta.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie