Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cuda medycyny 2019 w woj. śląskim: pionierskie operacje, przeszczepy narządów i rewolucyjne zabiegi ratujące ludzkie życie

Agata Pustułka
10. Czaszka „Sculo” - dzieło studentów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Wojciecha Bojanowicza, Mikołaja Baszy i Mikołaja Centkowskiego, została wykonana z materiału ABS.
Jest to dosyć popularny polimer, często używany w produkcji rzeczy codziennego użytku, na przykład klocków Lego. Czas, jaki potrzebujemy na wydrukowanie jednej czaszki na jednej drukarce, to niecała doba. Model składa się z czterech części spinanych magnesami. Czaszkę widać zatem od zewnątrz i od wewnątrz, co ma dla lekarza niebagatelne znaczenie. A zatem, co możemy sobie pooglądać? Po pierwsze: trzewioczaszkę, w skład której wchodzą kości takie jak: kości nosowe, jarzmowe, łzowe, szczękowe, lemiesz oraz małżowiny nosowe dolne i górne oraz kość sitowa. Po drugie: podstawę czaszki, składającą się z kości: klinowej, skroniowych, potylicznej i czołowej. Po trzecie: żuchwę. Po czwarte: „skalp”, czyli kości ciemieniowe, czołową i potyliczną. Na dodatek pod koniec tego roku Mikołaj Basza, dostał się do ścisłego finału inicjatywy magazynu „Forbes” i biura McKinsey & Company. Chodzi o listę „25 przed 25” najbardziej przedsiębiorczych młodych Polaków. Student SUM pokonał około 500 kandydatów.
10. Czaszka „Sculo” - dzieło studentów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Wojciecha Bojanowicza, Mikołaja Baszy i Mikołaja Centkowskiego, została wykonana z materiału ABS. Jest to dosyć popularny polimer, często używany w produkcji rzeczy codziennego użytku, na przykład klocków Lego. Czas, jaki potrzebujemy na wydrukowanie jednej czaszki na jednej drukarce, to niecała doba. Model składa się z czterech części spinanych magnesami. Czaszkę widać zatem od zewnątrz i od wewnątrz, co ma dla lekarza niebagatelne znaczenie. A zatem, co możemy sobie pooglądać? Po pierwsze: trzewioczaszkę, w skład której wchodzą kości takie jak: kości nosowe, jarzmowe, łzowe, szczękowe, lemiesz oraz małżowiny nosowe dolne i górne oraz kość sitowa. Po drugie: podstawę czaszki, składającą się z kości: klinowej, skroniowych, potylicznej i czołowej. Po trzecie: żuchwę. Po czwarte: „skalp”, czyli kości ciemieniowe, czołową i potyliczną. Na dodatek pod koniec tego roku Mikołaj Basza, dostał się do ścisłego finału inicjatywy magazynu „Forbes” i biura McKinsey & Company. Chodzi o listę „25 przed 25” najbardziej przedsiębiorczych młodych Polaków. Student SUM pokonał około 500 kandydatów. Fotoreporterzy DZ
Pionierskie operacje, przeszczepy, o których mówił świat, rewolucyjne zabiegi czy supernowoczesny sprzęt ratujący życie - cudów medycyny w 2019 roku w województwie śląskim nie brakowało. Był jednoczesny przeszczep wątroby i płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca, przeszczep narządów szyi i szpiku w Instytucie Onkologii w Gliwicach czy walka o życie chłopca z Rybnika, który był w płonącym samochodzie. Lekarze ze Śląska, ratując ludzi w skrajnie trudnych przypadkach, po raz kolejny udowodnili, że są w światowej czołówce najlepszych lekarzy. W galerii zdjęciowej - konkretne przykłady.

Rok 2019 w medycynie zapamiętamy nie tylko jako rok nieustających kolejek do specjalistów, protestów rezydentów i braku podstawowych leków w aptekach. Wbrew przeciwnościom, finansowej mizerii, dzięki osobistemu poświęceniu i ambicjom lekarzom z województwa śląskiego udało się wykonać operacje, o których mówił cały świat, uratować pacjentów, wydawałoby się już skazanych na co najmniej niepełnosprawność lub śmierć. Śmiało rok 2019 w śląskiej medycynie można nazwać rokiem codziennych i niecodziennych cudów oraz wyjątkowych osiągnięć.

Warto pamiętać, że za każdym medycznym cudem stoi zespół świetnych i odważnych lekarzy oraz pielęgniarek, którzy walczą o ludzkie życie, wykorzystują nowatorskie, a nierzadko pionierskie rozwiązania, by ulżyć cierpieniu pacjentów.
Kliknij w galerię poniżej - zobacz sukcesy lekarzy.

Wybraliśmy 10 najważniejszych w śląskiej medycynie wydarzeń, o których w 2019roku było bardzo głośno. Znalazły się wśród nich pionierskie operacje, rewolucyjne przeszczepy, skomplikowane zabiegi, ale też ultranowoczesny sprzęt, który uratował życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto