Coraz bliżej obwodnicy Herbów. Ruszyła budowa obwodnicy Olesna

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Coraz bliżej obwodnicy Herbów. Ruszyła budowa obwodnicy Olesna
Coraz bliżej obwodnicy Herbów. Ruszyła budowa obwodnicy Olesna arc GDDKiA
Ruszyły pierwsze prace nad budową obwodnicy Olesna (woj. opolskie) w bliskim sąsiedztwie powiatu lublinieckiego. To jedna z obwodnic, które zostaną zrealizowane w najbliższych latach na terenie całego kraju. Za kilka lat powstanie też obwodnica Herbów.

Na terenie województwa opolskiego powstanie pierwszy, blisko 25-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11. Rozpoczęcie prac w terenie przypieczętowano symbolicznym wbiciem pierwszej łopaty. Zakończenie inwestycji planowane jest w IV kw. 2022 r.

- Rozpoczynamy budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S11, która w przyszłości będzie miała blisko 500 km długości i połączy porty woj. zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. 25-kilometrowa obwodnica Olesna jest jednocześnie niemal połową długości całej S11 na terenie województwa opolskiego. Pracujemy nad kolejnymi odcinkami. W 2025 roku planujemy połączyć obwodnicę Olesna z S8, a całą S11 od Bałtyku po Śląsk chcielibyśmy udostępnić kierowcom w 2029 r. - podkreśla Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.GDDKiA

Koniec obwodnicy Olesna znajdzie się niedaleko Sierakowa Śląskiego

Umowa w systemie Projektuj i buduj została podpisana 20 maja 2019 r. Jej wartość opiewa na kwotę 667 mln zł. Początek przebiegu nowej drogi ekspresowej będzie zlokalizowany na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu Kolonii Ciarka w ramach tymczasowego ronda łączącego istniejącą DK11 z S11. Koniec zlokalizowany będzie na granicy woj. opolskiego i śląskiego, w pobliżu miejscowości Łomnica, niedaleko Sierakowa Śląskiego. Docelowo dwujezdniowa obwodnica Olesna, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i nośności 11,5 t/oś, zostanie połączona z sąsiednimi odcinkami ekspresówki. Dla fragmentu od końca obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna trwa procedura uzyskania decyzji środowiskowej. Z kolei dla odcinka od końca obwodnicy Olesna w kierunku Lublińca i Tarnowskich Gór opracowywane są możliwe warianty przebiegu i na jeden z nich zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Nowa trasa zapewni komfort ruchu tranzytowego, tworząc nowoczesne drogowe połączenie dla województw wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego. Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na aktywizację gospodarczą terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie S11 oraz w województwie opolskim.

Docelowo obwodnica Olesna stanowić będzie fragment drogi ekspresowej S11, która ma charakter ogólnopolski i połączy porty woj. zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.

Obwodnica Blachowni i Herbów

Z kolei planowana obwodnica Blachowni i Herbów będzie przebiegać po terenach, na których znajdują się pola uprawne oraz kompleksy leśne. Ma to być nowy odcinek drogi krajowej nr 46 o długości ok. 13 km. Obwodnica będzie przechodzić bokiem Herbów, najprawomocniej po lewej stronie od DK46 w kierunku Blachowni. Dalej w kierunku Trzepizur, Ostrów i węzła Częstochowa - Blachownia. Brana pod uwagę jest również opcja przez Puszczew, Cisie, Malice. Droga ma mieć klasę GP (droga główna ruchu przyspieszonego) z obciążeniem 155 kN/oś.

Przypomnijmy, że w piątek 19 października 2020 r. GDDKiA ogłosiło postępowanie przetargowe na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) wraz z uzyskaniem tej decyzji. W ogłoszonym postępowaniu przetargowym wpłynęło osiem ofert. GDDKiA zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 3 720 300,03 zł. Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum firm TRAKT Sp. z o. o. Sp. K. (lider) oraz TRAKT Sp. z o. o. (partner) o wartości 3 999 929,25 zł. Najdroższą ofertę wyceniono na ponad 6 mln zł. Trwa analiza złożonej dokumentacji ofertowej. Zadanie przewidziano do realizacji w latach 2025 - 2028. Długość obwodnicy wyniesie ok. 10,8 km.

Jedna ładowarka do tabletów i smartfonów?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie