Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co robi bociek, kiedy śpi? Możesz podglądnąć w kamerach umieszczonych przy bocianich gniazdach.

KLM
Bociany na żywo można oglądać w internecie dzięki kamerom, jakie są zamontowane przy gniazdach. W Polsce takich monitorowanych gniazd jest piętnaście. Aż dwa znajdują się w Międzyrzeczu k. Bielska-Białej. Mieszkające w nich boćki podglądają internauci m.in. z Australii, Brazylii, Islandii, USA, a nawet z Chin!

Bartuś i Basia? A może Jaśko i Janinka? A co powiecie na Rzeczek i Dolinka? W Międzyrzeczu trwa szukanie imion dla pary boćków, które zamieszkały w gnieździe w Międzyrzeczu Dolnym. W końcu, skoro patrzymy na te bociany non stop, wiemy wszystko, co dzieje się w ich gnieździe, to wypadałoby jakoś je nazwać...
Oglądanie boćków, a właściwie ich podglądanie zaczęło się w Polsce od 2006 roku. Jednym z pierwszych gniazd, nad którym zamontowano kamerę było gniazdo w boćków z Przygodzic (Dolina Baryczy).
W 2007 ruszyła transmisja znad gniazda boćków w Ustroniu, a rok później w Ligocie k. Czechowic-Dziedzic. Od 2009 roku można podglądać boćki, które mają swoje gniazdo na starej, zbudowanej w 1908 roku remizie strażackiej w Międzyrzeczu Górnym. W ubiegłym roku kamera została zainstalowana przy gnieździe w Międzyrzeczu Dolnym.
- Jesteśmy chyba jedyną miejscowością w Polsce, która ma kamery przy dwóch gniazdach - mówi Leszek Mroczko, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza, które wraz z miejscową Ochotniczą Strażą Pożarną realizuje projekt internetowej obserwacji bocianów.
Podglądanie bocianów to wielka frajda nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych. Na przykład bociany z Ustronia podglądają głównie ludzie w średnim wieku, emeryci, większość to kobiety.
- Ludzie są ciekawi. Kiedyś nie mogli zobaczyć, co dzieje się w gnieździe. Teraz mają taką możliwość, więc z niej korzystają - twierdzą autorzy projektu.
Leszek Mroczko podkreśla, że bociany z Międzyrzecza podgląda dziennie co najmniej dwa tysiące osób. Są to ludzie z różnych stron świata. Na stronę klikali internauci z Chin, USA, Niemiec, Australii, Islandii nawet Brazylii, Argentyny czy Senegalu.
- To nie jest program rozrywkowy, ale edukacyjny. Wiemy, że młodzi ludzie spędzają sporo czasu przed komputerem, dlatego taki projekt to sposób przemycenia elementu biologii bez wychodzenia z domu - zaznacza.
Leszek Mroczko zwraca uwagę, na społeczność, jaka wytworzyła się wokół bocianów. Na forum jest mocno rozbudowana część przyrodnicza, są wpisy dotyczące obserwacji innych bocianich gniazd. A wśród miłośników bociana są i fachowcy zdolni odpowiedzieć na każde pytanie na temat tych ptaków.
W ostatnich dniach emocje związane z obserwacją bocianów rosną, bowiem przed tygodniem w gnieździe w Międzyrzeczu Dolnym pojawił się drugi bociek.
- Teraz podgląd będzie ciekawsze - podkreśliła w komentarzu internautka Maria.
O ile w Międzyrzeczu Dolnym w podglądanym gnieździe boćki już zamieszkały o tyle w gnieździe w Międzyrzeczu Górnym w chwili zamykania naszego numeru było jeszcze psuto.
- Jest coś takiego w przyrodzie, że jeśli bociana spotkało jakieś nieszczęście w gnieździe, to już do niego raczej nie wraca - podkreśla Mroczko. I przypomina, że w 2010 roku, gdy bocian zniósł jaja z powodu powodzi i ulewnych deszczów pisklęta nie wykluły się. Ale w Międzyrzeczu wierzą, ze prędzej czy później, oba gniazda się zapełnią.
Bociany można oglądać na: www.bociany.miedzyrzecze. org.pl oraz www.bociany.edu.pl

Ach, te boćki...
W Polsce mieszka około 40 tysięcy par bocianów. 31 maja obchodzony jest Dzień Bociana Białego. To tylko dowód, że ludzie wyjątkowymi względami darzą bociany. Tak już jest od dawien dawna. W starożytnej Grecji był poświęcony bogini Herze, opiekującej się karmiącymi matkami. W wierzeniach słowiańskich bocian biały uważany był za ptaka przynoszącego szczęście. W folklorze przy-jęło się sądzić, iż zabicie tego ptaka potrafi ściągnąć nieszczęście na osobę, która tego dokonała. Do dziś szeroko rozpowszechnione jest przekonanie, że bociany przynoszą dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto