Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chińczycy 10 lutego witają Nowy Rok! Instytut Konfucjusza w Krakowie składa życzenia

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Chińczycy 10 lutego 2024 roku witają Nowy Rok!
Chińczycy 10 lutego 2024 roku witają Nowy Rok! Pixabay.com
Niedawno witane przez nas nadejście Nowego Roku nie jest wszędzie celebrowane w tym samym czasie. Dla Chińczyków w tym roku, który upłynie pod znakiem Drewnianego Smoka, tą najważniejszą datą jest 10 lutego. - Życzymy wspaniałego Roku Smoka! Roku pełnego wyzwań, spełnionych marzeń, zrealizowanych postanowień i wielkich aspiracji! - składa życzenia Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego „Instytut Konfucjusza w Krakowie”.

Obchody związane są z określonymi zwyczajami. Ósmy dzień miesiąca poprzedzającego nowy rok jest początkiem porządkowania domów, w celu wygnania złych duchów. Spożywana jest też wtedy słodka zupa ryżowa – laba. W dwudziestym trzecim dniu tego miesiąca żegnany jest bóg kuchni, który według wierzeń zdaje, jak co roku, raport przed Nefrytowym Cesarzem. Wieczorem odbywa się wieczerza składająca się ze słodkich dań, usta posążku boga kuchni smarowane są miodem. Następnego dnia Chińczycy rzucają się w wir zakupów, przygotowują prezenty, ozdabiają też drzwi wejściowe obrazkami noworocznymi - nianhua.

Wigilia Nowego Roku zajmuje najwyższą pozycję w hierarchii chińskiego kalendarza. Rodzina przez cały dzień pieczołowicie przygotowuje posiłki, wśród których nie może zabraknąć pierożków – jiaozi. Członkowie rodziny obdarowują się wzajemnie prezentami (owocami w cukrze, cukierkami, kopertami z pieniędzmi). Wieczorem mają miejsce pokazy sztucznych ogni, na domowym ołtarzyku składa się symboliczną ofiarę ku czci przodków, a następnie spożywa wieczerzę, podczas której tradycyjnym napojem jest grzane wino lub wódka. Spotkanie w rodzinnym gronie często trwa do samego rana.

O świcie Nowego Roku zdejmowane są z drzwi obrazki nianhua, na ołtarzyku ponownie składana jest ofiara, a ulice przez cały dzień, aż do późnej nocy, wypełniają tradycyjne tańce lwów, korowód niosący makietę smoka, zabawy przy akompaniamencie muzyki i petard. W następnych dniach Chińczycy tradycyjnie udają się w odwiedziny do krewnych. Całość obchodów wieńczy Święto Latarni, następujące po dwóch tygodniach.

Nowy Rok to w chińskim kalendarzu święto ruchome i tym razem wypada 10 lutego. Chiński Nowy Rok zwany jest także Świętem Wiosny. Wypada co roku w okresie między 21. stycznia a 20. lutego. Rok 2024 jest rokiem drewnianego smoka.

Przełomowe odkrycie w recyklingu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Chińczycy 10 lutego witają Nowy Rok! Instytut Konfucjusza w Krakowie składa życzenia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto