Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań wzrosły o 37 proc. w 5 lat. Najbardziej na rynku wtórnym

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Tylko między latem a jesienią 2020 r. średni koszt zakupu mieszkania w Polsce wzrósł o 2 proc.
Tylko między latem a jesienią 2020 r. średni koszt zakupu mieszkania w Polsce wzrósł o 2 proc. 123RF.com
Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w 2020 r. zakup nieruchomości zdecydowanie nie był tani. Potwierdzają to informacje Narodowego Banku Polskiego.

Ceny mieszkań w III kwartale 2020 r. były o 37,1 proc. wyższe niż w 2015 r. – wynika z danych GUS przytoczonych przez serwis Interia.pl. Co ciekawe, rynek wtórny podrożał bardziej niż rynek pierwotny. Co gorsza, koszty zakupu mieszkania pięły się w górę przez cały okres pandemii i tylko między latem a jesienią 2020 r. wzrosły o 2 proc.

Ceny mieszkań ciągną w górę. Podrożały zwłaszcza używane mieszkania

Dane GUS o cenach mieszkań spływają zawsze z pewnym opóźnieniem – najświeższe liczby, jakimi dysponujemy, dotyczą III kwartału 2020 r. Okazuje się, że lokale mieszkalne podczas pandemii głównie drożały – między II a III kwartałem ceny urosły o 2 proc. Największe wzrosty odnotowano w województwach:

  • mazowieckim – o 3,8 proc.,
  • podkarpackim – o 2,8 proc.,
  • pomorskim – o 2,7 proc.

Kilkuprocentowe spadki cen wystąpiły tylko w trzech województwach: opolskim, świętokrzyskim i lubuskim. Należy jednak podkreślić, że były to spadki z kwartału na kwartał – w skali roku 2020 wszędzie był droższy niż 2019.

Obecne, rekordowo wysokie ceny mieszkań uderzają zwłaszcza w porównaniu z poprzednimi latami. Jak podał GUS, w porównaniu z 2015 r. mieszkania z rynku pierwotnego są dziś o 25,6 proc. droższe, a mieszkania z rynku wtórnego – o 47 proc. droższe. Jeśli ująć oba rynki łącznie, to lokal mieszkalny podrożał w ciągu 5 lat średnio o 37,1 proc.

NBP: tak drogo na rynku mieszkaniowym jeszcze nie było

Obserwacje GUS potwierdzają dane Narodowego Banku Polskiego. W III kwartale 2020 r. w 11 z 17 badanych miast odnotowano najwyższe ceny nowych mieszkań w historii gromadzenia danych przez NBP (czyli od 2006 r.). Przykładowo w stolicy cena za metr po raz pierwszy przebiła barierę 10 tys. zł. Między rokiem 2019 a 2020 lokale od dewelopera podrożały o kilka lub nawet kilkanaście procent.

ceny mieszkań
Ceny mieszkań z rynku pierwotnego w III kw. 2020 r. Expander, NBP

Nie lepiej było na rynku wtórnym. Tu z roku na rok mieszkania podrożały od 1,7 proc. (Zielona Góra) do aż 19,2 proc. (Łódź). Spadków cen nie odnotowano w żadnym z największych polskich miast. Przypomnijmy, że mowa o cenach transakcyjnych, czyli tych, które są realnie płacone przez nabywców. Niestety, biorąc pod uwagę wciąż nieopanowaną pandemię, nic nie zapowiada, żeby mieszkania miały w najbliższej przyszłości zacząć tanieć.

[QUIZ] W jakim polskim mieście powinieneś mieszkać?

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny mieszkań wzrosły o 37 proc. w 5 lat. Najbardziej na rynku wtórnym - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto