Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centra logistyczne w Łódzkiem wygrywają konkurs z Zachodem

Katarzyna Renkiel
Inwestorów przyciągają przede wszystkim niskie koszty transportu i nieruchomości
Inwestorów przyciągają przede wszystkim niskie koszty transportu i nieruchomości Dariusz Śmigielski
Centra logistyczne w Łódzkiem wygrywają wyścig o powierzchnie magazynowe z Zachodem. W Piotrkowie Logistic City i Prologis planują ich rozbudowę. Które magazyny mają jeszcze wolne miejsca?

Polska centralna jest najbardziej pożądaną lokalizacją centrów logistycznychw Europie Środkowo-Wschodniej.

Tak przynajmniej wynika z raportu „Rozwój sieci nieruchomości logistycznych w Europie”, opracowanego przez Prologis (światowy lider na rynku nieruchomości przemysłowych) we współpracy z firmą Eyefortransport (EFT). Jedną z lokalizacji w Polsce, która przesunęła się w rankingu najwyżej, było centrum kraju, a dokładnie takie miasta jak Łódź, Piotrków Trybunalski i Stryków.

Jak twierdzi Paweł Sapek, menedżer Prologis na Polskę, głównym czynnikiem decydującym o popularności Europy Środkowo-Wschodniej są niskie koszty pracy oraz niskie ceny nieruchomości. Na atrakcyjności tracą natomiast kraje Europy Zachodniej, największe spadki w rankingu dotyczą Liege (Belgia), Paryża i Niemiec centralnych.

- Najemcy preferują przede wszystkim bliskość głównych ośrodków gospodarczych, niskie koszty (transportu i nieruchomości) oraz dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że znaczenie kryteriów wyboru lokalizacji różni się w zależności od branży - dodaje Sapek.

Drugi taki raport

Po raz pierwszy raport opracowano w 2013 roku , ale powtórzono go kilka miesięcy temu. Jego celem jest wskazanie najważniejszych czynników wpływających na wybór miejsca pod inwestycję magazynową, a także pokazanie, które miejsca w Europie cieszą się aktualnie największym zainteresowaniem w branży logistycznej. Okazuje się, że w Polsce centralnej liczą się przede wszystkim cztery miasta: Łódź, Piotrków Trybunalski, Rawa Mazowiecka i Stryków. Dlaczego?

- To jest obszar leżący zarówno w geograficznym, jak i transportowym sercu kraju i Europy. Wszystkie te miasta są połączone drogami krajowymi i leżą przy głównych europejskich trasach - mówi Paweł Sapek.

Łódź jest również ważnym węzłem kolejowym na trasie Warszawa - Wrocław i Poznań - Lublin, a ponadto posiada międzynarodowe lotnisko pasażerskie i towarowe. To sprawia, że dynamicznie rozwija się branża logistyczno-magazynowa, a swoje fabryki i centra dystrybucyjne zakładają takie międzynarodowe koncerny jak np. IKEA, Unilever, Kaufland, Carrefour, Häring, Philips, Bosch, Siemens, General Electric czy Indesit.

Paweł Sapek zwraca także uwagę, że w stolicy naszego regionu rozwija się przemysł drukarski, przetwórstwo spożywcze oraz usługi telemarketingowe, księgowe, bankowe i nowoczesne technologie. Drugim jest region Piotrkowsko-Bełchatowski z przemysłem wydobywczym, energetycznym, maszynowym i włókienniczym. Zaletą Polski centralnej jest również dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników, których zapewniają wyższe uczelnie.

W 2015 r. padł rekord

W ubiegłego roku w Polsce wynajęto firmom rekordową ilość powierzchni magazynowych 2.220.000 mkw.

Jak informuje Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w spółce Jone Lang LaSalle (JLL), dzięki ogromnemu zainteresowaniu najemców rok 2015 okazał się rekordowym w historii polskiego rynku.

W ubiegłym roku do użytku oddano 987.000 mkw. nowej powierzchni magazynowej, a w budowie jest kolejne 774.000 mkw.

Z regionu piotrkowskiego rozbudowę powierzchni magazynowej zapowiada w tym roku Prologis Park Piotrków II (oraz rozpoczęcie nowej inwestycji w Prologis Park Stryków II), a także Logistic City (o 42 tysiące metrów kwadratowych).

- W poprzednich latach był problem z najemcami, ale wszystko zmieniło się w ubiegłym roku - powiedział Adam Banaszczyk, prezes zarządu Logistic City. - Obecnie wszystkie powierzchnie magazynowe mamy zajęte - dodaje.

Najaktywniejsze sektory na rynku
Najwięcej powierzchni wynajmowali operatorzy logistyczni (34,7 proc.), sieci sklepów (17,9 proc.), przemysł lekki (12,4 proc.), artykuły motoryzacyjne (11,1 proc.), artykuły elektroniczne (6,9 proc.), artykuły spożywcze (5,3 proc.), papier i książki (2,2 proc.), Fast Moving Consumer Goods (1,8 proc.), farmaceutyki (1,7 proc.) oraz inne sektory (5,9 proc.).

Największe transakcje zawarte w 2015 roku
Leroy Merlin (nowa umowa) 53 tys. mkw.
Corning (odnowienie) 48 tys. mkw.
Goodyear (odnowienie i rozszerzenie) 46 tys. mkw.
Jysk (nowa umowa) 40 tys. mkw.
Fm Logistic (odnowienie) 37 tys. mkw.

W 2016 roku obroty mogą znów pobić rekord, na rynek trafiły i trafiają duże powierzchnie magazynowe. Na chwilę obecną ok. 30 inwestorów aktywnie poszukuje możliwości zainwestowania kapitału.

Magazyny do wynajęcia
Łódź: z 346 tys. mkw. powierzchni dostępnych jest
10.600 mkw., a w budowie kolejne 33 tys. mkw.
Stryków: z 453 500 mkw. powierzchni dostępnych jest 46 tys. mkw., dodatkowo przybędzie 60 tys. mkw.
Piotrków Trybunalski: z całkowitej powierzchni 330 tys. mkw. dostępnych jest 40 tysięcy metrów kwadratowych.
Pabianice: cała powierzchnia 9,5 tys. mkw. jest zajęta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto