18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cegielnia w Lipiu Śląskim jest na sprzedaż. Pilnie potrzebuje kupca.

Aneta Kaczmarek
Fot. ARC Muzeum Paleontologicznego
Cegielnia w Lipiu Śląskim jest na sprzedaż. Od jesieni nie produkuje cegły, a na jej dalsze funkcjonowanie nie pozwala rachunek ekonomiczny.

Jadąc z obwodnicy Lublińca w kierunku Opola nie sposób nie zauważyć dużego ogłoszenia: "Cegielnia na sprzedaż". Byłoby to zapewne jedno z wielu ogłoszeń tego typu, gdyby nie fakt, że zakład ten od dziesięcioleci stanowi nieodłączny element krajobrazu.

Cegielnia w Lipiu Śląskim i jej zawiłe cegielni
Cegielnia w Lipiu Śląskim została wybudowana w 1928 r. przez Szpital Psychiatryczny w Lublińcu z inicjatywy i przy pomocy Wojewódzkiego Urzędu Śląskiego.

W 1942 r. została zniszczona w wyniku groźnego pożaru, który wywołany został nie przez działania wojenne, lecz przez zaprószenie ognia w procesie suszenia cegły. Pożar zniszczył budynki pieca i wyrobowni.

W 1951 r. nieczynna cegielnię w Lipiu Śląskim przejęły Lublinieckie Zakłady Terenowe Przemysłu Materiałów Budowlanych, a te w roku 1956r. przekazały go Społecznemu Przedsiębiorstwu Budowlanemu w Gliwicach, które odbudowało zniszczony zakład i w 1960 r. uruchomiło ponownie produkcję.

Wcześniej jednak, w 1954 r., Stalinogrodzka Baza Remontowa Odział Gliwice wykonała odwierty geologiczne i dokumentację złoża "Lipie Śląskie - Lisowice", obejmującego pokłady iłów kajprowych i piasków czwartorzędowych.

W 1962 r. cegielnia w Lipiu Śląskim ponownie została przekazana Lublinieckim Zakładom Terenowym Przemysłu Materiałów Budowlanych. W związku z reorganizacją, od 1 stycznia 1965 r., przeszła pod zarząd Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej w Kozłowej Górze.

Stan ten trwał aż do połowy lat 70. ubiegłego wieku. Następnie zakładem zarządzało Częstochowskie Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej, co trwało do 1987 r. kiedy to cegielnia w Lipiu Śląskim wraz ze złożem została oddana w dzierżawę i stała się zakładem prywatnym. W 1991 roku została sprzedana dotychczasowym dzierżawcom.

Cegielnia w Lipiu Śląskim w blasku sławy
O cegielni stało się ponownie głośno w 2008 r., kiedy to naukowcy z Polskiej Akademii Nauk ogłosili wyniki swoich dwuletnich prac badawczych oraz prac wykopaliskowych prowadzonych w zakładowym wyrobisku od 2006 r.

Odkryto tutaj skamieniałe części szkieletu najstarszego w świecie znanego dużego dinozaura drapieżnego, żyjącego na tych terenach przed około 200 milionami lat, oraz największego znanego w świecie gada ssakokształtnego - dicynodonta i kości wielu innych wymarłych przed milionami lat gatunków.

W budynku Lokalnego Centrum Społeczno - Kulturalnego w Lisowicach, służącym mieszkańcom sołectwa, utworzona została wystawa pod nazwą "Muzeum Paleontologiczne", która pokazuje znaczną część znaleziska.

Sama cegielnia w Lipiu Śląskim została wystawiona na sprzedaż z nadzieją na znalezienie nabywcy, który zechce nie tylko utrzymać produkcję, ale i wykorzystać niezwykłe odkrycia paleontologiczne i rozwinąć na terenie cegielni działalność turystyczną w połączeniu z działalnością Muzeum Paleontologicznego.

Cegielnia w Lipiu Śląskim przed nieznanym

Cegielnia w Lipiu Śląskim ma niewątpliwie atrakcyjne położenie (skrzyżowanie DK 11 i 46). Zasobne złoże surowca do produkcji, pobliska lokalizacja restauracji McDonald's oraz planowana budowa dużego centrum handlowego to kolejne atuty, które dają nadzieję na to, że zakład znajdzie nabywcę, ocaleje i być może ukaże nam swe nowe, tym razem również i turystyczne, oblicze.

Chętnych do zwiedzania czynnej cegielni w Lipiu Śląskim produkującej cegłę metodą tradycyjną zapewne by nie zabrakło. Już dziś dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się czynne huty szkła czy kopalnie. Czynna cegielnia w Lipiu Śląskim udostępniona turystom byłaby z pewnością czymś nowym i atrakcyjnym.

Czy tak się stanie, czy może podzieli losy innych cegielni i raz na zawsze zamknie swoje bramy? Odpowiedź przyniesie czas. Oby była pozytywna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto