Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoski ratusz szykuje się do strajku nauczycieli. W części szkół egzaminy mogą się nie odbyć

MP
Od 8 kwietnia planowany jest strajk nauczycieli. Czy we wszystkich bydgoskich szkołach uda się przeprowadzić egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty? Oto jest pytanie.
Od 8 kwietnia planowany jest strajk nauczycieli. Czy we wszystkich bydgoskich szkołach uda się przeprowadzić egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty? Oto jest pytanie. Tomasz Czachorowski
Bydgoski ratusz przygotowuje się do strajku nauczycieli. Na stronie miasta już w przyszłym tygodniu ma pojawić się specjalna zakładka dla rodziców, gdzie znajdą informacje o aktualnej sytuacji w bydgoskich szkołach i przedszkolach. W niektórych szkołach mogą być problemy z przeprowadzeniem egzaminów zewnętrznych. Wszystko będzie jasne 8 kwietnia. Tego dnia planowany jest początek strajku i znana będzie rzeczywista liczba nauczycieli, którzy wezmą w nim udział.

- W Bydgoszczy w spór zbiorowy weszło 105 placówek oświatowo-wychowawczych, w tym są szkoły i przedszkola - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Średnio w placówkach, gdzie odbyło się już referendum, 90 proc. pracowników zadeklarowało przystąpienie do strajku, ale rzeczywista liczba strajkujących będzie znana dopiero 8 kwietnia, czyli w dniu rozpoczęcia strajku.

Trzy największe wyzwania to zapewnienie opieki i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, kwietniowe egzaminy zewnętrzne (gimnazjalny 10-12 kwietnia) i ósmoklasisty (15-17 kwietnia) oraz bieżące informowanie rodziców o funkcjonowaniu placówek w czasie strajku.

- Dyrektorzy szkół poinformują rodziców o strajku i ewentualnym zawieszeniu zajęć w dzienniku elektronicznym i na stronach internetowych szkół - mówi Iwona Waszkiewicz. - Na oficjalnym serwisie Bydgoszczy pojawi się już w przyszłym tygodniu specjalna zakładka "Informacje dla rodziców - Strajk nauczycieli", gdzie na bieżąco przedstawiana będzie sytuacja związana ze strajkiem. O ile w szkołach podstawowych będą dyrektorzy, katecheci i inne osoby do pomocy, to trudniej już może być w przedszkolach. Zrobimy co się da, ale w najgorszej sytuacji będziemy apelowali do rodziców, aby zapewnili opiekę swoim dzieciom. Przypomnę, że z powodu zamknięcia szkoły lub przedszkola istnieje możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego nad zdrowym dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat.

Ratusz skonsultował się z prawnikami w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych. Na dziś trudno powiedzieć, w których szkołach uda się je przeprowadzić. Na pewno odbędą się w bydgoskich szkołach niepublicznych.

- W ustawie o systemie oświaty istnieje przepis mówiący o tym, że uczeń, który z przyczyn losowych nie przystąpił do egzaminu w terminie głównym, może przystąpić do niego w terminie dodatkowym - mówi Iwona Waszkiewicz. - Ten termin jest wyznaczony na 3-5 czerwca. W ocenie prawników strajk jest właśnie taką sytuacją losową. Na wtorkowym spotkaniu z przedstawicielem departamentu prawnego MEN dowiedziałam się tylko, że ten przepis nie był tworzony z myślą o strajku, ale konkretnej odpowiedzi, czy można go zastosować w tej sytuacji nie uzyskałam.

Iwona Waszkiewicz podkreśliła też, że jeśli duża liczba uczniów przystąpi do egzaminu w terminie dodatkowym, może być mało czasu na sprawdzenie prac (21 czerwca jest koniec roku szkolnego - przyp. red).

Tymczasem MEN pracuje nad znowelizowaniem rozporządzenia minister edukacji, które umożliwi dyrektorom powoływanie do zespołów nadzorujących nauczycieli z innych szkół, które nie przeprowadzają akcji strajkowej.

- Dyrektorzy szkół nie mają wiedzy kogo mogą zaprosić do takich zespołów nadzorujących - mówi Iwona Waszkiewicz. - Dlatego wystąpimy do kuratora oświaty o stworzenie takiej listy nauczycieli z kwalifikacjami, którzy mogliby uzupełniać te zespoły. Ponadto dyrektorzy szkół zwrócili się do dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i kuratora oświaty o określenie trybu postępowania na wypadek braku możliwości przeprowadzenia egzaminów w czasie strajku.

Dziś (21 marca) w południe Oddział ZNP Bydgoszcz dysponował wynikami referendum strajkowego z 70 bydgoskich placówek oświatowo-wychowawczych.

- Na tę chwilę 69 placówek jest za strajkiem. Tylko w jednej zabrakło zaledwie jednego głosu za - mówi Mirosława Kaczyńska, prezes Oddziału ZNP Bydgoszcz. - Frekwencja w referendum jest bardzo wysoka. Tam, gdzie się ono już zakończyło, wyniosła powyżej 80 proc., a warto podkreślić, że brali w nim udział zarówno nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni. Średni wskaźnik poparcia dla strajku to powyżej 80 proc., najniższy 79 proc. Mamy pięć placówek, w których sto procent załogi opowiedziało się za strajkiem, a w 20 było to od 93 do 96 proc. poparcia.

Rozpoczęła się największa inwestycja komunikacyjna w Bydoszczy. To rozbudowa ul. Kujawskiej. Co się zmieni? Zobacz:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto