Burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu lublinieckiego spotkali się w Lubitece. O czym rozmawiali?

RED
Burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu lublinieckiego spotkali się w Lubitece. O czym rozmawiali?
Burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu lublinieckiego spotkali się w Lubitece. O czym rozmawiali? arc Anna Jonczyk Drzymała
W poniedziałek 1 marca samorządowcy z terenu powiatu lublinieckiego spotkali się w Lubitece, by przedyskutować aktualne sprawy i problemy związane m.in. z pandemią koronawirusa. Podobne spotkania odbywały się już w powiecie wcześniej wielokrotnie.

Spotkanie samorządowców odbyło się Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy w Lublińcu. To już kolejne z serii spotkań. Burmistrzowie i wójtowie dyskutowali na temat kilku kluczowych dla samorządów spraw, wśród których znalazły się m.in.: Narodowy Program Szczepień oraz stan lublinieckiej służby zdrowia. Dyskutowano też o wspólnej międzygminnej Strategii Rozwoju Turystyki oraz Programu Rozwoju Ścieżek Rowerowych na lata 2021 – 2030, a także o funduszach z Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027, przeznaczonych na realizację polityki spójności oraz Krajowego Planu Odbudowy.

Szczepienia w powiecie lublinieckim

Jak wynika z relacji wiceburmistrz Lublińca, Anny Jonczyk Drzymały, uczestniczący w spotkaniu Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej - Włodzimierz Charchuła - przedstawił kalendarz szczepień dla poszczególnych grup wiekowych mieszkańców Lublińca i powiatu lublinieckiego oraz omówił najważniejsze kwestie związane z działalnością szpitala w czasie pandemii Covid -19.

Szpital Powiatowy w Lublińcu jest szpitalem węzłowym i wykonuje wiele rządowych zadań, w tym uczestniczy w programie szczepień. W szpitalu jest zlokalizowany jeden z dziesięciu usytuowanych na terenie naszego powiatu punktów szczepień, znajdujący się w dwóch lokalizacjach tj. w szpitalu oraz budynku Centrum Usług Społecznych przy ul. Sobieskiego 9.

Do dnia 26 lutego wykonano w szpitalu 3.505 szczepień, z czego 131 osób otrzymało już drugą dawkę szczepionki. Do tej pory zaszczepiono także 700 nauczycieli z całego powiatu lublinieckiego. Na 700 przypadków tylko w jednej sytuacji pacjent miał silną reakcję poszczepienną, która wymagała podania kroplówki. Pacjent nie był hospitalizowany. Ta informacja jest bardzo ważna, ponieważ wśród personelu lublinieckiej oświaty krąży pogląd, że szczepionka jest bardzo źle tolerowana i pod wpływem tej informacji wiele osób z niej zrezygnowało. Praktyka pokazuje, że faktycznie wielu zaszczepionych pierwszą dawką nauczycieli zgłaszało łagodne dolegliwości w postaci bólu głowy, opuchlizny w miejscu szczepienia czy podwyższonej temperatury. Wszystkie te objawy – zdaniem Dyrektora SPZOZ - są normalną reakcją poszczepienną, która często występuje przy każdym innym szczepieniu. Dyrektor SPZOZ rekomenduje szczepienia i zachęca wszystkich pracowników placówek oświatowych, w tym woźne oddziałowe do zgłoszenia się na szczepienie. Od 2 marca nauczyciele w wieku do 69 lat będą mieli ostatnią możliwość zarejestrowania się na szczepienie. Z piątkowej informacji Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że taka szansa potrwa tylko jedną dobę.

Podobnie jak przy wcześniejszych zapisach, zgłoszenia będą rejestrowane w Systemie Informacji Oświatowej. Z komunikatu wynika, że na początku marca dyrektorzy szkół i przedszkoli otrzymają szczegółowe informacje o terminie rejestracji nauczycieli, pomocy nauczycieli, woźnych oddziałowych oraz instruktorów zawodu z tej grupy wiekowej. Możliwość rejestracji na szczepienie potrwa tylko do 3 marca, do końca dnia. Wszyscy pracownicy uprawnieni do szczepienia powinni zgłosić się bezpośrednio do dyrektora danej placówki oświatowej. Nauczyciele do 69 roku życia będą szczepieni preparatem firmy AstraZeneca.

Wsparcie finansowe dla szpitala

W drugiej części spotkania Dyrektor SPZOZ zwrócił się do wszystkich samorządowców o wsparcie finansowe przy zakupie specjalistycznego sprzętu medycznego, którym jest urządzenie do mechanicznej kompresji piersiowej. Dzięki takiemu urządzeniu lekarz, pielęgniarka czy ratownik medyczny podczas automatycznej reanimacji pacjenta, będzie mógł zająć się innymi niezbędnymi czynnościami medycznymi, ratującymi jego życie. W tego typu urządzenia wyposażone są lublinieckie karetki pogotowia, niestety brakuje go w samym szpitalu, a codzienna praktyka pokazuje, że jest ono niezbędne, ponieważ coraz młodsi pacjenci z zaburzoną akcją serca trafiają do szpitala i wymagają natychmiastowej pomocy, ratującej ich życie.

Krajowy Plan Odbudowy

W kolejnej części spotkania samorządowców powiatu lublinieckiego odbyła się wideokonferencja z doktorem Janem Olbrychtem – Posłem PO do Parlamentu Europejskiego. Tematem wideokonferencji były Fundusze Unii Europejskiej na lata 2021-2027, przeznaczone na realizację Polityki Spójności oraz Krajowego Planu Odbudowy.

Jak informuje wiceburmistrz, poseł Jan Olbrycht zwrócił uwagę m.in. na kwestię, iż budżet unijny 2021-2027 jest mniejszy od poprzedniego budżetu z uwagi m.in. na Brexit. Polska może otrzymać ponad 100 mld Euro. Budżet został ustalony i zatwierdzony, mimo zagrożenia vetem ze strony Polski i Węgier. Nie ma jeszcze do niego stosownych rozporządzeń, ale prawdopodobnie pojawią się już w kwietniu. Rząd RP przygotowuje w tej chwili umowę partnerstwa.

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) jest dokumentem rządowym, zarządzanym bezpośrednio przez Komisję Europejską, ponieważ nie ma on współfinansowania krajowego. Wszystkie umowy muszą być podpisane do końca 2023 roku, aby następnie skoncentrować się nad realizacją konkretnych zadań. Jest to instrument, który musi spełniać określone wymogi. Musi uzyskać rekomendację dla danego kraju, która wynikać będzie z przyjętych planów, strategii i reform, z którymi wiązać się będą konkretne inwestycje. Bardzo ważnym wymogiem jest tzw. Zielony Plan, czyli wszystkie działania sprzyjające polityce klimatycznej, które pozwolą uniknąć w przyszłości realnych zagrożeń cieplarnianych. Kolejnym działaniem jest aspekt cyfrowego społeczeństwa. Bardzo ważne w fazie przygotowania KPO jest bezpośrednie zaangażowanie władz lokalnych i regionalnych oraz sposób prowadzenia konsultacji społecznych.

- Kolejne spotkanie online z eurodeputowanym zaplanowano na 12 kwietnia i jest szansa, że do tego czasu kilka kluczowych spraw zostanie doprecyzowana, tak aby wszystkie nasze samorządy miały jasną sytuację, na jakie działania będzie można otrzymać dofinasowanie w nowej perspektywie unijnej - zapowiedziała Anna Jonczyk Drzymała.

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie