Bulwar Europejski w Lublińcu wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
KATEGORIA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA W ZIELENI

WYRÓŻNIENIE

Bulwar od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Sportowej w Lublińcu

Gmina Lubliniec

Autorzy: Gramar Sp. z o.o.

Wyróżnienie przyznano za kolejne etapy realizacji koncepcji urbanistycznej "Rzeka Lublinica jako oś Rekreacji rodzinnej", która w założeniu zakłada zagospodarowanie niezabudowanych terenów nadrzecznych zlokalizowanych w bliskiej odległości od centrum miasta. Stworzono parkową przestrzeń do wypoczynku i rekreacji, pełniącą rolę zdrowotną i ochronną, którą wzbogacono o budynek multimedialnej biblioteki, oferującej funkcje kulturowe i edukacyjne. Kapituła Konkursu doceniła urbanistyczną czytelność założenia parkowego, kompozycyjny podział na strefy aktywności oraz strefy ciszy i odpoczynku, a także dużą  dbałość o rozwiązania materiałowe małej architektury wzbogacające zieloną przestrzeń publiczną.
KATEGORIA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA W ZIELENI WYRÓŻNIENIE Bulwar od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Sportowej w Lublińcu Gmina Lubliniec Autorzy: Gramar Sp. z o.o. Wyróżnienie przyznano za kolejne etapy realizacji koncepcji urbanistycznej "Rzeka Lublinica jako oś Rekreacji rodzinnej", która w założeniu zakłada zagospodarowanie niezabudowanych terenów nadrzecznych zlokalizowanych w bliskiej odległości od centrum miasta. Stworzono parkową przestrzeń do wypoczynku i rekreacji, pełniącą rolę zdrowotną i ochronną, którą wzbogacono o budynek multimedialnej biblioteki, oferującej funkcje kulturowe i edukacyjne. Kapituła Konkursu doceniła urbanistyczną czytelność założenia parkowego, kompozycyjny podział na strefy aktywności oraz strefy ciszy i odpoczynku, a także dużą dbałość o rozwiązania materiałowe małej architektury wzbogacające zieloną przestrzeń publiczną. Miasto Lubliniec/arc Towarzystwo Urbanistów Polskich
Oddany do użytku w 2020 roku Bulwar Europejski w Lublińcu znalazł się wśród wyróżnionych w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich w kategorii „Przestrzeń publiczna w zieleni”.

Organizatorem konkursu było Towarzystwo Urbanistów Polskich i Związek Miast Polskich. W wyniku kwalifikacji w 1 etapie konkursu nominowanych do nagród zostało aż 18 przestrzeni. Ostatecznie przyznano łącznie 8 nagród i wyróżnień oraz Grand Prix, w trzech kategoriach: Przestrzeń publiczna w zieleni, Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni oraz Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna.

W skład jury konkursu wchodzili przedstawiciele: Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezesi Oddziałów terenowych Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezes Izby Architektów RP, Małgorzata Pilinkiewicz oraz Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, Bohdan Lisowski.

Zgłoszony do konkursu Bulwar od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Sportowej w Lublińcu (autorstwa Gramar Sp. z o.o.) został doceniony w konkursie i otrzymał wyróżnienie w kategorii „Przestrzeń publiczna w zieleni”.

Bulwar Europejski pełen zieleni

Bulwar Europejski stanowi II etap realizacji koncepcji urbanistycznej "Rzeka Lublinica jako oś rekreacji rodzinnej", która w założeniu zakłada zagospodarowanie i rewitalizację niezabudowanych terenów nadrzecznych zlokalizowanych w małej odległości od centrum miasta. Stworzono parkową przestrzeń do wypoczynku i rekreacji, pełniącą rolę zdrowotną i ochronną, którą wzbogacono o budynek multimedialnej biblioteki, oferującej funkcje kulturowe i edukacyjne.

- Zastosowane w projekcie rozwiązania w zakresie zieleni przeciwdziałają zanieczyszczeniom powietrza poprzez zatrzymywanie pyłów tworzących smog. Warto podkreślić, że w trosce o środowisko naturalne, wszystkie elementy tzw. małej architektury wykonane zostały z drewna, kamienia oraz metalu - przypomina Urząd Miejski w Lublińcu.

Kapituła Konkursu doceniła urbanistyczną czytelność założenia parkowego, kompozycyjny podział na strefy aktywności oraz strefy ciszy i odpoczynku, a także dużą dbałość o rozwiązania materiałowe małej architektury wzbogacające zieloną przestrzeń publiczną.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie