Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bulwar Europejski w Lublińcu już otwarty. Mamy też wspaniały neon!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
arc Anna Jonczyk Drzymała/Miasto Lubliniec/MDK Lubliniec
W środę, 5 sierpnia, oficjalnie otwarto nowy bulwar nad Lublinicą. Wydarzeniu towarzyszyły akcenty sportowe i kulturalne.

Kiedy w 2012 roku otwierano Bulwar Franciszka Grotowskiego było wiadome, że na tym odcinku rewitalizacja się nie zakończy. W odróżnieniu od otwieranej obecnie inwestycji, Bulwar Grotowskiego w jednym miejscu połączył funkcje komunikacyjne z handlowymi, rekreacyjnymi i sportowymi. Ze względu na swoje położenie w samym centrum miasta, Bulwar Grotowskiego cieszy się olbrzymią popularnością i jest bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców.

Nowa inwestycja łączy za to funkcje rekreacyjne z kulturalnymi, gdyż bulwar zlokalizowany jest na tyłach otwartej nie tak dawno nowoczesnej biblioteki. Właśnie przy Lubitece znalazł miejsce neon z nazwą miasta.

Inwestycja została otwarta 5 sierpnia, a jej inauguracji towarzyszyły imprezy sportowe (streetball wykonaniu R-Style połączony z II Turniejem Żonglerki o Puchar Burmistrza. Wieczorem imprezę uświetnił występ orkiestry dętej oraz pokaz laserów.

Niech Bulwar Europejski będzie miejscem, które zobowiązuje do wzajemnej tolerancji, do szacunku i integracji społecznej - wiceburmistrz Anna Jonczyk Drzymała

Nowy bulwar

W ramach miejskiej inwestycji zagospodarowywany został teren między ulicami: Grunwaldzką, Piłsudskiego i Sportową. Powstały ciągi pieszo-rowerowe, place zabaw i place rekreacyjne, umocnione zostały brzegi rzeki, zamontowano kontenery sanitarne.

Miejsce odpoczynku i rekreacji

W projekcie znalazła się też budowa oświetlenia z monitoringiem, przyłączy kanalizacyjnych wodociągowych do sanitariatów, oczka wodnego, pomostów, renowacja istniejącego mostu do zamku i zaplecza rekreacyjnego.

Na pierwszym placu rekreacyjnym (wejście od ul. Grunwaldzkiej) znalazły się m.in. siedziska i ławki. Od ul. Piłsudskiego zorganizowano dwa zejścia - schodami i pochylnią.

W miejscu starych fundamentów powstał plac zabaw, a w centralnym miejscu tężnia solankowa. Od ul. Sportowej, w rejonie biblioteki, będzie funkcjonowała zatoczka dla pojazdów typu food truck, znalazły tutaj miejsce także ciąg pieszy i kolejny plac rekreacyjny. Na trzecim placu przygotowano elementy typu: ławki, hamaki, leżaki.

Europejskie klimaty

Na kilka dni przed otwarciem bulwaru decydowały się losy jego nazwy. Wśród trzech propozycji, które pojawiły się na stole był Bulwar Ludwika Okwieki, Bulwar Europejski i Bulwar Piastów. Za nazwą Bulwar Ludwika Okwieki opowiedziało się 7 radnych , 2 było przeciw, a 11 wstrzymało się. Z kolei wniosek o nadanie nazwy Bulwar Piastów został w ostatniej chwili wycofany.

Ostatecznie w głosowaniu radnych zwyciężyła najbardziej otwarta propozycja, czyli Bulwar Europejski. Za tą nazwą opowiedziało się 12 radnych, 4 było przeciw, a 5 wstrzymało się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto