Budżet Lublińca uchwalony. Będzie wysoki, 17 milionowy, deficyt

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Budżet Lublińca uchwalony. Będzie wysoki, 17 milionowy, deficyt
Budżet Lublińca uchwalony. Będzie wysoki, 17 milionowy, deficyt arc
Udostępnij:
Trudny rok za lublinieckim samorządem. Podobnie jak w przypadku większości gmin w Polsce, nie udało się przejśc suchą stopą przez zawirowania związane z pandemią. Wzrósł przyszłoroczny deficyt.

Radni obecni na sesji Rady Miejskiej w Lublińcu jednogłośnie zdecydowali o przyjęciu uchwały budżetowej na 2021 rok. Za głosowało 19 radnych. dyskusja, która poprzedziła przyjęcie uchwały dotyczyły m.in. unijnych inwestycji, czy finansowania kultury i sportu.

Miasto zaplanowało przyszłoroczne dochody na poziomie 135 546 805 zł, a wydatki w kwocie 152 712 132 zł. Przyszłoroczny deficyt ustalono w wysokości 17 165 327 zł. Źródłem pokrycia deficytu będą przychody z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek w wysokości 13 012 007,46 zł, niewykorzystane środki pieniężne na rachunku bieżącym budżetu oraz inne w łącznej kwocie 4 153 319,54 zł.

Burmistrz Lublińca Edward Maniura podsumowując prace nad budżetem podziękował radnym za pracę nad budżetem w komisjach rady.

– Budżet na 2021 rok nie jest łatwym budżetem. Wiemy dobrze jaki mamy czas. Z jednej strony spadają dochody, a z drugie pojawiły się wydatki, których rok temu nikt nie przewidywał. Tylko w tym roku na działania związane z Covidem wydamy ponad pół miliona złotych. Mam nadzieję, że w przyszłym roku już takich wydatków nie będziemy ponosić – mówił burmistrz Lublińca.
Edward Maniura wspomniał też, że malejące wpływy z podatków dotknęły nie tylko ten rok, ale obejmą też i przyszły. Na dodatek na miasto spadają kolejne wydatki, jak chociażby Pracownicze Plany Kapitałowe.

Burmistrz zapewnił, że liczba urzędników, których obecnie jest stu, nie będzie znacząco podnoszona, co ma dać kolejne oszczędności. Zdaniem Edwarda Maniury w urzędzie potrzebnych byłoby około 15 nowych etatów, ale na razie ich nie będzie.
Edward Maniura wspomniał, że na największą lubliniecką inwestycję, czyli modernizację oczyszczalni ścieków, w przyszłym roku pójdzie ponad 20 mln złotych.

Deficyt wysoki, ale może spaść

Burmistrz wspomniał też o wysokim deficycie. – Deficyt zawsze uchwalany w budżecie jest wyższy niż na zakończenie roku. Ten rok zaczynaliśmy z planem deficytu na poziomie 11 mln, a w tej chwili wiemy, że będzie on w okolicach 7 mln zł - mówił Edward Maniura.

Choć jak zauważył burmistrz środki na inwestycje z roku na rok maleją, to i tak są na rekordowo wysokim poziomie, bo ponad 37 mln zł.

Co z finansowaniem kultury i sporty?

Przy okazji uchwalania budżetu radni przywołali temat wydatków na sport i kulturę w Lublińcu, które to ucierpiały w wyniku pandemii. Burmistrz zapewnił, że finansowanie sportu zostało ustalone na poziomie pozwalającym na funkcjonowanie i jednocześnie poprosił o nieorganizowanie w 2021 roku dużych imprez sportowych, tylko przeniesienie ich na 2022 rok, kiedy to miasto będzie obchodziło 750-lecie istnienia.

Władze miasta zapewniły, że w przyszłym roku w miarę ustawania pandemii dotacja na kulturę może zostać zwiększona. Ta kwestia w ostatnim czasie budziła sporo emocji.

– Kultura działa dzisiaj w bardzo ograniczonym zakresie. Można powiedzieć, że w internecie. Jeśli sytuacja pandemiczna w Polsce się zmieni, to środki które kierujemy na pandemię, będą kierowane między innymi na sport i na kulturę. (...) Mam świadomość, że po okresie pandemii ludzie będą wręcz oczekiwać, że oferta sportowa i kulturalna będzie zdecydowanie wzmocniona. Będziemy na to przygotowani i będziemy wspierać działania w tym zakresie – mówił Edward Maniura.

Radni, którzy wypowiadali się na temat kultury i listu dyrektor MDK o nieobniżanie dotacji wypowiedzieli się o tej inicjatywie pozytywnie. - Wydaje mi się, że pani dyrektor zadziałała jako menadżer, który się martwi o finanse. Nie oceniam jej pisma negatywnie. Jej zadaniem jest dbanie o firmę - powiedziała radna Iwona Ochman.

Kolejna radna wyraziła troskę o obie lublinieckie instytucje kultury - Lubitekę i MDK. - Mam nadzieję, że te dwie instytucje przetrwają ten bardzo trudny czas. Nie chciałabym, żeby jakakolwiek konkurencja między tymi instytucjami się zadziała. Mam nadzieję, że obie instytucje będą zabiegać o dotacje. Jak pamiętam MDK od 2018 roku miała 7 tysięcy zewnętrznej dotacji, a biblioteka ponad 100 tysięcy. Czyli tak naprawdę możemy liczyć na jakieś dotacje i mam nadzieję, że tak będzie - powiedziała radna Czesława Włuka.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Materiał oryginalny: Budżet Lublińca uchwalony. Będzie wysoki, 17 milionowy, deficyt - Lubliniec Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie