18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bloki z wielkiej płyty nie do zdarcia

Aldona Minorczyk-Cichy
Największe osiedla
SOSNOWIEC. Osiedle Zagórze (na zdjęciu). W granicach miasta  od 1975 r. Liczba mieszkańców bloków z wielkiej płyty - ok.  45 tysięcy. 

KATOWICE. Osiedle Tysiąclecia. Ma ponad 50 budynków powyżej 10 pięter, w tym charakterystyczne kukurydze. Zajmuje 188 ha powierzchni i ma 24 tys. mieszkańców.

BIELSKO-BIAŁA. Osiedle Karpackie. Rok temu obchodziło 30-lecie. Ma 34 ha pow. i 54 budynki z wielkiej płyty. Na osiedlu mieszka ponad 12 tys. ludzi.

 CZĘSTOCHOWA. Osiedle Błeszno. Dzielnica z bogatą historią sięgającą XIV w. Współcześnie to osiedle bloków budowanych w latach 1970-90. Liczba mieszkańcow - ok. 11 tys.

 RYBNIK. Osiedle Nowiny. Można wyróżnić mniejsze osiedla: Chabrowa, Maroko, Tysiąclecia, Reymonta, Krakusa, Sławików.  Liczba mieszkańców wielkiej płyty - ok. 16 tys.
Największe osiedla SOSNOWIEC. Osiedle Zagórze (na zdjęciu). W granicach miasta od 1975 r. Liczba mieszkańców bloków z wielkiej płyty - ok. 45 tysięcy. KATOWICE. Osiedle Tysiąclecia. Ma ponad 50 budynków powyżej 10 pięter, w tym charakterystyczne kukurydze. Zajmuje 188 ha powierzchni i ma 24 tys. mieszkańców. BIELSKO-BIAŁA. Osiedle Karpackie. Rok temu obchodziło 30-lecie. Ma 34 ha pow. i 54 budynki z wielkiej płyty. Na osiedlu mieszka ponad 12 tys. ludzi. CZĘSTOCHOWA. Osiedle Błeszno. Dzielnica z bogatą historią sięgającą XIV w. Współcześnie to osiedle bloków budowanych w latach 1970-90. Liczba mieszkańcow - ok. 11 tys. RYBNIK. Osiedle Nowiny. Można wyróżnić mniejsze osiedla: Chabrowa, Maroko, Tysiąclecia, Reymonta, Krakusa, Sławików. Liczba mieszkańców wielkiej płyty - ok. 16 tys. ARC
Ciasne, niskie, niefunkcjonalne. Ściany pękają na łączeniach i słychać niemal każde słowo sąsiadów. Wielka płyta - koszmar architekta czy przełom w budownictwie? Spory nie gasną. Tymczasem w blokach z betonu mieszkamy już ponad pół wieku. O dziwo, mieszkania w nich - mimo oczywistych wad - nadal znajdują nabywców i to za całkiem spore pieniądze.

Pierwsze budynki z betonowej wielkiej płyty powstały w końcu lat 30. we Francji, Szwecji i Finlandii, potem tak-że w Niemczech. W Polsce: w Warszawie w 1957 roku. Cztery lata później zaczęto budować katowickie Tysiąclecie. W 1967 roku Superjednostkę przy alei Korfantego, a w 1970 os. Paderewskiego. Teraz bloki z wielkiej płyty stoją w każdym ze śląskich miast. W Gliwicach to osiedla Sikornik i Kopernik, w Częstochowie większość mieszkańców żyje w takich blokach. I wszystko wskazuje na to, że postoją jeszcze sto, a nawet 200 lat, bo ich konstrukcje praktycznie są niezniszczalne.

Dr Ryszard Nakonieczny z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej mieszkał przez lata na osiedlu Paderewskiego w Katowicach:

- Nie ukrywam sentymentu do tego miejsca. Osiedle zostało zaprojektowane m.in. przez Juranda Jareckiego. Mieszkania w środku, jak na ten typ budownictwa, są bardzo funkcjonalne. Niemal mistrzostwo świata. Wszystkie pokoje kwadratowe, dobrze doświetlone. Mieszkania są zgrupowane po cztery i tworzą swoistą wspólnotę. Do tego znakomita lokalizacja, dużo zieleni - mówi. Za wzorzec wielkiej płyty architekt podaje też stojące na granicy Katowic i Chorzowa Tysiąclecie.

Budowano je z ogromnym rozmachem. Od razu projektowano też całe potrzebne ludziom do życia zaplecze - czytaj więcej na dziennikzachodni.pl


*NiesamowityDreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*\

HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ

*

Ślązacyzazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto