18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blizny są Twoim kompleksem? Usuń je laserem!

abcZdrowie.pl
by LauraLewis23 (flickr)
Blizny potrądzikowe lub pourazowe są powodem kompleksów i obniżonej samooceny. Na szczęście z problemem tym można skutecznie walczyć. Dowiedz się, jak zredukować blizny za pomocą lasera frakcyjnego.

Do powstania nieestetycznych blizn na skórze przyczynić się mogą problemy skórne (np. trądzik), choroby (takie jak ospa wietrzna), a także urazy. W celu ich redukcji często wykorzystuje się laseroterapię, która w wyraźny sposób zmniejsza widoczność zmian i wygładza powierzchnię skóry. Metoda ta niesie również niskie ryzyko komplikacji. Nie jest jednak pozbawiona wad. Poznaj plusy i minusy zabiegów przy użyciu lasera frakcyjnego.

Wpływ lasera frakcyjnego na skórę

Dzięki technologii laserowej, która coraz częściej wykorzystywana jest w medycynie estetycznej, możliwa jest korekcja licznych defektów skóry, takich jak blizny potrądzikowe i pourazowe. Zabieg ten przynosi efekty zbliżone do głębokich peelingów. Jednak w przeciwieństwie do nich laseroterapia nie wiąże się z tak licznymi niedogodnościami, wynikającymi z samej procedury, ani z tak znacznym dyskomfortem.

W trakcie zabiegu emitowana jest wiązka lasera frakcyjnego, która pochłaniana jest przez wodę obecną w skórze i tkankach ciała. Laser oddziałuje na szereg mikroobszarów skóry, nie uszkadzając jednocześnie otaczających jej warstw. Dodatkowo, zabieg prowadzi do stymulacji odnowy komórkowej i regeneracji skóry. W ten sposób po laseroterapii skóra stosunkowo szybko się goi. Wskutek zabiegu pobudzone zostają również komórki odpowiedzialne za wytwarzanie kolagenu, czyli składnika skóry odpowiedzialnego za jej napięcie. Charakter zabiegu sprawia, że jego efekty często widoczne są po okresie ok. 3-6 miesięcy.

To, jak skuteczny okaże się zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego, zależy od szeregu czynników – m.in. od rozmiaru blizny, głębokości działania lasera i ilości sesji terapeutycznych. Już po kilku zabiegach możliwe jest widoczne spłycenie blizn potrądzikowych oraz redukcja blizn chirurgicznych i pourazowych. Dzięki laseroterapii zwalczyć można także rozstępy, czyli nieestetyczne zmiany skórne spowodowane zbyt silnym rozciągnięciem skóry.

Oprócz redukcji blizn i rozstępów, za pomocą lasera frakcyjnego możliwe jest również spłycenie małych i średnich zmarszczek, naprawa skóry uszkodzonej promieniowaniem słonecznym i znamion soczewicowatych, złagodzenie szorstkości i matowości skóry, a także zwężenie rozszerzonych porów.

Jak przebiega zabieg laseroterapii?

Zabieg wykonywany jest za pomocą specjalistycznej głowicy, emitującej wiązkę lasera. Trwa on średnio od 10 do 30 minut, w zależności od wielkości obszaru skóry, który poddawany jest działaniu terapii. Im większa jest moc lasera i dłuższy czas jego oddziaływania, tym większa inwazyjność zabiegu, poważniejszy stan zapalny i dłuższy czas gojenia, ale także i lepszy efekt. Chociaż w trakcie procedury możliwe jest pojawienie się uczucia dyskomfortu, nie jest ono tak silne, jak w przypadku wielu innych zabiegów, np. peelingów.

Wskutek zabiegu pojawić się może niewielki obrzęk skóry i jej zaczerwienienie. Dolegliwość złagodzić można np. przy użyciu zimnych kompresów oraz środków przeciwbólowych. Kilka dni po zabiegu laserem frakcyjnym dojść może również do łuszczenia się skóry.

W okresie kilku dni po procedurze niewskazane jest stosowanie kosmetyków zawierających retinoidy i kwasy owocowe, gdyż składniki te przyczynić się mogą do podrażnień skóry. Zaleca się natomiast używanie maści i kremów na bazie cynku, czyli związku stymulującego regenerację skóry.

Wśród najczęstszych przeciwwskazań do zabiegów laserem frakcyjnym zalicza się cukrzycę, bielactwo, łuszczycę, immunosupresję, zmiany przedrakowe, częste opryszczki, ciążę i karmienie piersią. Laseroterapia niewskazana jest także w okresie po zabiegach chirurgicznych.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto