18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: oddział hematologii działa w Szpitalu Wojewódzkim

Łukasz Klimaniec
W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej został oficjalnie uruchomiony Oddział Chorób Wewnętrznych i Hematologii oraz pracownia angiografii. - To historyczny moment. Ten oddział jest skazany na sukces - oceniła prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, wojewódzki konsultant w dziedzinie hematologii województwa śląskiego i kierownik katedry Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Nowy oddział znajduje się na pierwszym piętrze Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Jak podkreśla dyrektor Ryszard Batycki, to oddział, który hematologią zajmował się jeszcze znajdując się w Stalowniku.
- To ten sam oddział, który w wyniku likwidacji stalownika przeszedł do Szpitala Wojewódzkiego. I dalej zajmował się hematologią. To działalność, jaka istniała w oddziale chorób wewnętrznych ponad 20 lat - przyznał.

Pacjenci z Podbeskidzia są kierowani właśnie do Szpitala Wojewódzkiego przez lekarzy rodzinnych i inne szpitale i w Bielsku-Białej diagnozowani. Ale szpital ściśle współpracował Kliniką Hematologii i Transplantologii Szpiku w Katowicach. I z tego powodu straty.

- Sama transfuzjologia przy tych schorzeniach to ponad połowa krwi zużywana w całym szpitalu - przyznał Batycki.

Teraz to się zmieni. Jak zapewnia Batycki w szpitalu będzie kontynuowane to leczenie, które do tej pory, ale w lepszych warunkach. Pojawi się możliwość chemoterapii.

Nowy oddział obejmie swym zasięgiem 400-tysięczną populację - powiatu bielskiego, Śląsk Cieszyński, Żywiecczyznę, także rejon Kęt i Andrychowa. Posiada 33 łóżka szpitalne oraz 3 stanowiska do chemioterapii dziennej.

- To było jedno z największych marzeń, rzecz, która spędzała sen z powiek – przyznała prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, wojewódzki konsultant w dziedzinie hematologii i kierownik katedry Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Podkreśliła, że od dawna trwały starania, by takie oddziały zostały uruchomione w Częstochowie i Bielsku-Białej. W Częstochowie oddział działa od pół roku, w Bielsku właśnie został otwarty.

- To racjonalne podejście, by pacjenci nie przyjeżdżali z odległych rejonów do Katowic. A tak było przez lata - zaznaczyła. Teraz mogą być leczeni w Bielsku-Białej. Ale - jak zaznaczyła prof. Kyrcz-Krzemień - na mocy podpisanych umów między ordynatorami najtrudniejsze przypadki, które wymagają specjalistycznego leczenia będą prowadzone w klinice w Katowicach.

W celu utworzenia oddziału przeniesiono Oddział Nefrologii w miejsce Oddziału Chirurgii Krótkoterminowej. Koszt inwestycji pochłonął 750 tys. zł z czego 400 tys. zł to dofinansowanie z województwa śląskiego.

PRACOWNIA ANGIOGRAFII W BIELSKIM SZPITALU TO DUŻY POSTĘP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustron.naszemiasto.pl Nasze Miasto