Bieg "O nóż komandosa" 2022 w Lublińcu. Wystartowało ponad 700 zawodników i zawodniczek

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Bieg "O nóż komandosa" 2022 w Lublińcu. To była wyjątkowa edycja
Bieg "O nóż komandosa" 2022 w Lublińcu. To była wyjątkowa edycja zmierzymyczas.pl
700 zawodników i zawodniczek stanęło na starcie XXVI Biegu Przełajowego „O Nóż Komandosa” w Lublińcu. Są to zawody służb mundurowych m.in.: żołnierzy, policjantów, strażaków, straży granicznej.

Tegoroczna edycja Biegu Przełajowego "O nóż komandosa" miała wyjątkowy przebieg. W tym roku przypada 15. rocznica uformowania Wojsk Specjalnych oraz 30. rocznica stacjonowania w Lublińcu Jednostki Wojskowej Komandosów. Z tych właśnie powodów biegacze mieli do pokonania 15 kilometrów trasy crossowej.

Najszybciej 15-kilometrową trasę przebiegł Patryk Błaszczyk z Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego/7 Brygada Obrony z czasem - 00:53:44. Wśród kobiet najszybsza była Karolina Pilarska z klubu WKB Meta Lubliniec z czasem - 01:11:39. Pełne wyniki na stronie - www.zmierzymyczas.pl/wyniki

Święto komandosów

Na 8 października przypada Święto Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca – najstarszej tego typu formacji w Polsce. Ustanowienie dorocznego święta w tym dniu reguluje decyzja nr 132/MON Ministra Obrony Narodowej z 28 sierpnia 2019 roku. Wcześniej święto obchodzone było w dniu 5 października.

Jednostka Wojskowa 4101 jest najstarszą jednostką wojskową polskich komandosów. Działa w czasie pokoju, kryzysu i wojny, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Posiada potencjał do prowadzenia działań w środowisku lądowym, wód śródlądowych i z powietrza.

Wykonuje działania specjalne, takie jak: rozpoznanie specjalne, akcja bezpośrednia np. walka w przestrzeniach zamkniętych, działania rajdowe, działania podjazdowe, wsparcie militarne, wsparcie walki partyzanckiej i jej zwalczanie, atak i rozpoznanie przy użyciu płetwonurków bojowych na wodach śródlądowych czy odbijanie zakładników. To również przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu broni chemicznej, biologicznej i nuklearnej, itp.

Żołnierze posiadają umiejętności taktycznego ratownictwa medycznego, wspinaczki i alpinizmu podziemnego. W taktyce posługują się także zjazdem. Oddział zasila wielu specjalistów. Wojskowi używają psów służbowych.

Dorobek Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca to udział w wielu misjach i działaniach przeprowadzonych, m.in. w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego, w wielu zakątkach świata – Kongo, Syria, Kambodża, Macedonia, Pakistan, Irak, Afganistan, Ukraina. Lublinieccy komandosi biorą również udział w regularnych ćwiczeniach międzynarodowych.

Z doświadczenia i wsparcia JWK skorzystała m.in. jednostka antyterrorystyczna “Kompania Odpowiedzi” Prowincji Ghazni Afgańskiej Policji Krajowej, wyszkolona przez przez specjalistów z Lublińca.

Bieg "O nóż komandosa" 2022 w Lublińcu. To była wyjątkowa edycja

Bieg "O nóż komandosa" 2022 w Lublińcu. Wystartowało ponad 7...

Kadra Polski w futsalu trenuje w Mielcu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie