Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg i nowa wystawa już w najbliższą niedzielę w Lisowicach [ZDJĘCIA]

AKC
Fot. Aneta Kaczmarek
Pradawne jezioro i tajemnicza skamieniałość znaleziona w górach Wielki Karatau na południowym krańcu Kazachstanu już od 1 maja do zobaczenia w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach

Od wielu lat na południu obecnego Kazachstanu wiele ekip paleontologów z różnych krajów świata prowadzi regularne prace badawcze na stanowisku Auliew, w miejscu gdzie w jurze, przed około 155 mln lat istniało niezwykłe jezioro.

W jego wodach żyły tajemnicze i niezwykłe zwierzęta, w powietrzu fruwały ogromne ilości owad jakże odmiennych od tych które znamy dzisiaj, a brzegi porastała bujna roślinność dająca pokarm i schronienie wielu gatunkom zwierząt jurajskich.

Naukowcy przez lata, kawałek po kawałku, wydzierali jezioru jego pilnie strzeżone przez miliony lat tajemnice. Kilka lat temu do międzynarodowego grona naukowców dołączyli Polacy. W lipcu 2006 r. na stepy południowego Kazachstanu wyruszyła międzynarodowa ekspedycja.

Niemal przez miesiąc polscy naukowcy prowadzili prace wykopaliskowe, pozyskując wiele cennych i niezwykłych skamieniałości zwierzęcych i roślinnych które „zaklęte” w skale są dziś niemymi świadkami minionych epok. Stan w jakim zachowały się skamieniałości nie przestaje zadziwiać badaczy. Wydobyte z kamienia ryby, owady czy rośliny mają zachowane nawet najmniejsze detale.

Pozyskanie eksponatów to dopiero początek. Aby możliwe było przywiezienie ich do kraju naukowcy musieli pokonać kolejne setki kilometrów kazachskich stepów, aby dotrzeć do dyrekcji parku Narodowego Tian-Shan i uzyskać pisemną zgodę na wysyłkę materiałów do Polski.

Droga wiodła przez step do podnóża zaśnieżonych gór, a potem znów do Ałma Aty. Jednak, jak dzisiaj wspominają warto było to wszystko przeżyć. Po powrocie do kraju rozpoczęły się praca badawcze nad pozyskanymi materiałami. Okazało się że ich dokładne zbadanie i opisanie to zajęcie na wiele kolejnych lat.

Jej wstępne rezultaty można już dziś oglądać w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach które zaprasza do poznania tajemnic ryb które przed milionami lat pływały w wodach naszej planety, pradawnych roślin oraz owadów które fruwały nad wodami jeziora w południowym Kazachstanie.

- Już 1 maja w lisowickim muzeum zostanie otwarta wystawa pod nazwą „Tajemnice jeziora Karatau”. Jednym z licznych, nowych eksponatów jakie można będzie zobaczyć w tym sezonie będzie najstarsze na świecie prapióro. Jest to jedna z tych tajemnic. które dzięki pracy naukowców zostały zbadane i opisane. Wciąż jednak pozostaje wiele niezbadanych tajemnic które czekają na swoich odkrywców - mówi Marek Błyszcz, komisarz wystawy.

Warto więc 1 maja wybrać się do Lisowic, by zobaczyć zarówno wystawę jak i wziąć udział bądź kibicować biegaczom, którzy tego dnia pobiegną w V Ogólnopolskim Biegu Tropami Śląskich Dinozaurów.

Piąta edycja tego wydarzenia to o godz. 10 biegi dla dzieci i młodzieży, oraz bieg główny dla dorosłych który zaplanowano na godz. 12. Zapisy zarówno dzieci jak i dorosłych już od godz. 8 rano.

Organizatorzy biegu przygotowali również kilka niespodzianek dla najmłodszych, m.in. mini zoo, planetarium i zwiedzanie muzeum, a wszystko to bezpłatnie.

* Artykuł powstał przy współpracy z Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto