Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amerykanie nadal chcą budować w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA została podpisana 15 sierpnia. Są w niej zapewnienia o budowie obiektów wojskowych w Lublińcu.
Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA została podpisana 15 sierpnia. Są w niej zapewnienia o budowie obiektów wojskowych w Lublińcu. arc MON
Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA została podpisana 15 sierpnia. Są w niej zapewnienia o budowie obiektów wojskowych w Lublińcu.

W sobotę 15 sierpnia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej i Michael Pompeo, Sekretarz Stanu USA podpisali umowę o wzmocnieniu trwałej obecności wojsk USA w Polsce. Umowa podpisana została w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

- Na podstawie umowy zawartej 15 sierpnia, w ten symboliczny dzień, mamy zagwarantowane to, że rozbudowana infrastruktura pozwoli na przyjęcie nawet do 20 tysięcy żołnierzy amerykańskich. Wtedy oczywiście jeżeli będzie taka potrzeba. (…) Umowa daje Polsce bezpieczeństwo. To jest najważniejsza korzyść. Daje także korzyści natury gospodarczej dlatego, że obecność wojsk amerykańskich w każdym kraju daje impuls rozwoju gospodarczego. Jeżeli chodzi o wojsko to przede wszystkim doskonalenie, podnoszenie umiejętności, wspólne ćwiczenia i interoperacyjność, czyli współpraca, znajomość wzajemnych procedur. Wspólnie po prostu jesteśmy silniejsi - podkreślał szef MON.

Stworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu USA, możliwość dalszego zwiększania liczebności wojsk USA stacjonujących w Polsce oraz ustanowienie ram prawnych obecności amerykańskich żołnierzy w naszym kraju - to najważniejsze efekty umowy zawartej dziś przez M. Błaszczaka, ministra obrony narodowej i M. Pompeo, sekretarza stanu USA.

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej (Poland - United States Enhanced Defense Cooperation Agreement) to ukoronowanie polsko-amerykańskich negocjacji dotyczących zwiększenia liczebności wojsk USA w Polsce. Zakłada ona przede wszystkim stworzenie w Polsce w październiku 2020 r. Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA, czyli jednostki która będzie odpowiedzialna za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA znajdującymi się na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dowódcą V. Korpusu został generał broni John Kolasheski. Umowa zakłada również możliwość dalszego zwiększania obecności Sił Zbrojnych USA w Polsce oraz organizację większych niż dotychczas ćwiczeń wojskowych armii amerykańskiej. Dzięki infrastrukturze wojskowej, która zostanie przygotowana przez Polskę, w razie ewentualnego zagrożenia możliwy będzie natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tysięcy żołnierzy USA.

Polska, podobnie jak inne państwa, które goszczą u siebie wojska amerykańskie, zapewni bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury. Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 milionów złotych rocznie. W związku z poszerzeniem obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju powstaną nowe bazy i obiekty m.in. w Poznaniu, który wyznaczono na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych. Inne miejsca to Drawsko Pomorskie, Wrocław, Łask, Powidz, Żagań/Świętoszów oraz Lubliniec, który wyznaczono na siedzibę kolejnego obiektu sił specjalnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto