Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja: zostań dawcą szpiku. I ty możesz uratować komuś życie

Agnieszka Kledzik
Plakat promujący akcję w Pile
Plakat promujący akcję w Pile
W Pile ruszyła akcja promująca przeszczep szpiku. 10 tysięcy osób rocznie choruje na białaczkę. 25 lutego bądź na PWSZ.

25 lutego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej ruszy akcja pod hasłem "Zostań dawcą szpiku". Akcję wymyślił pilanin, który niedawno sam został dawcą szpiku dla osoby chorej na białaczkę.

- Poświęcając trzy dni można podarować innym życie, poświęcenie żadne, to na prawdę nie boli - przekonuje Marcin Maziarz.

Swojego biorcy nie zna. Prawo tego zabrania. Przez rok od przeszczepu nie można się kontaktować, później może o to wystąpić jedynie biorca, jeżeli ma ochotę poznać dawcę.

- Jeżeli ta osoba zechce się ze mną spotkać przyjmę zaproszenie, ale nie będę ubolewać nad tym jeśli nie. Po prostu się cieszę, że mogłem pomóc - dodaje Marcin.

Wpisał się do rejestru potencjalnych dawców szpiku przed niemal trzema laty podczas meczu pilskich siatkarek. Wówczas zarejestrowało się niemal 30 osób. Tylko dwóch z nich zostało dawcami.

- Oddałem krew i zapomniałem, po pewnym czasie przyszło zawiadomienie, że jestem w rejestrze i odłożyłem ten kwitek na półkę i zapomniałem. Po dwóch i pół roku odezwał się pan doktor i powiedział, że jestem jednym z dwóch potencjalnych dawców, a po miesiącu dostałem drugi telefon, że wybrali mnie - wspomina Tomasz Gorzelańczyk.

Tomek też nie wie komu pomógł, ale cieszy się, że to zrobił.

- Mam stwierdzoną astmę oskrzelową i nie mogę być dawcą krwi, ale zawsze chciałem pomagać, gdy dowiedziałem się, że nie jest to inwazyjne, wystarczy parę godzin poleżeć to już się nie bałem - dodaje Tomek.

Komórki macierzyste pobiera się z krwi. Lekarze nie muszą już wkłuwać się w talerz biodrowy i stamtąd pobierać szpik.

- Położyłem się na cztery godziny do szpitala, jedna igła w jedna żyłę, druga w drugą, telewizor, wygodne łóżko i krew przepływała przez tę maszynę, bez bólu - zapewnia Tomek.

Warunki w poznańskim szpitalu przypominają sanatorium - zapewniają obaj dawcy. Osoby pracujące mogą otrzymać nawet tydzień zwolnienia lekarskiego. Co zrobić by zostać dawcą?

- Wystarczy oddać krew i wypełnić ankietę. Te osoby zostaną wpisane do krajowego rejestru potencjalnych dawców szpiku kostnego. Trzeba mieć ukończone 18 lat i nie więcej niż 40. Ponadto nie można być nosicielem wirusa żółtaczki, HIV, AIDS, cukrzycy, epilepsji i łuszczycy, za to nieważna jest płeć i kolor oczu - żartuje Marcin.

Dawcą szpiku zostaje średnio co 70 osoba z tego rejestru. W Pile te trzy lata temu do rejestru wpisało się niemal 30 osób, w Wadowicach aż 400. Organizator akcji liczy, że tym razem uda się zarejestrować choć sto.

Co roku w Polsce zapada na białaczkę około 10 tysięcy osób. W pilskim regionie to 100 osób rocznie. W samej Pile taką diagnozę usłyszy aż 20 pacjentów. Takie są statystki. Jeśli nie pomagają leki, to ratuje ich przeszczep szpiku.

- Czuję się wyjątkową osobą, bo choć na przestrzeni lat wzrosła liczba dawców, to akurat ktoś w Polsce potrzebował moim komórek - kończy Tomasz.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku

Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Daj nam znać! NAPISZ DO NAS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto