Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare zdjęcia Lentexu. Firma z Lublińca ma już 110 lat!

RED
Lentex w Lublińcu ma już 110 lat. Początkowo był jedną z trzech przędzalni firmy Union-Textile
Lentex w Lublińcu ma już 110 lat. Początkowo był jedną z trzech przędzalni firmy Union-Textile arc Lentex S.A., Grupa Elanex, Nasze Miasto Częstochowa, Uroczy Lubliniec
Lublinieckie przedsiębiorstwo powstało w 1911 roku jako filia francuskiej firmy Union Textile S.A. działającej w Częstochowie. Obok fabryki w Lublińcu działała też fabryka w Łodzi.

Lubliniecka firma powstała w 1911 roku. Jako filia Union Textile S.A. prowadziła działalność do roku 1939, zajmując się produkcją przędzy wełnianej czesankowej. W okresie międzywojennym i aż do upaństwowienia zakładu w 1946 roku firma matka - częstochowska przędzalnia Mottów działała przy ówczesnej ulicy Narutowicza 68 (dziś Krakowska 80), gdzie znajdowała się siedziba spółki i jej największa fabryka. Pozostałe przędzalnie koncernu mieściły się w Łodzi przy ulicy Wólczańskiej (obecnie kampus Politechniki Łódzkiej) oraz właśnie w Lublińcu. W momencie uruchomienia lubliniecki zakład zatrudniał 160 robotników i 25 osób personelu techniczno-administracyjnego.

Wyroby Union Textile były reklamowane w prasie, a sama spółka wydawała nawet swego rodzaju foldery reklamowe, w których prezentowała swoje wyroby i możliwości ich wykorzystania. Część z nich można zobaczyć w naszej galerii zdjęć.

Włókiennictwo w Lublińcu po 1945 roku

Po II wojnie światowej w fabrycznych pomieszczeniach uruchomiono przędzalnię lnu, jednak przez pierwszych sześć lat po wyzwoleniu, dawne pomieszczenia fabryczne użytkowano jako magazyny żywnościowe. Przędzalnię uruchomiono ponownie w 1951 roku, po zgromadzeniu maszyn i urządzeń z różnych zakładów lniarskich Dolnego Śląska. W roku 1961 zakupiono z USA pierwszą w Polsce linię produkcyjną do wytwarzania odzieżowych włóknin klejonych. Od połowy lat 70. XX wieku, kiedy to po rozbudowie ruszyła produkcja wykładzin podłogowych i włóknin (włóknin sztywnikowych, później też puszystych włóknin ocieplających) Śląskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego przejęły nazwę "Lentex". Na terenie przyfabrycznym „Lentexu” zbudowano kryty basen kąpielowy, sztuczne lodowisko, korty, przedszkole i żłobek. Zakład miał też własną orkiestrę dętą, która stała się wkrótce orkiestrą międzyzakładową.

W latach 1978–1986 zmodernizowano przędzalnię wchodzącą w skład przedsiębiorstwa. W latach 1994–1995 produkcję na tym wydziale zlikwidowano, przekazując wyposażenie nowo utworzonej spółce produkcyjno-handlowej na Ukrainie, która powstała z udziałem zakładów Lentex.

Z kolei w 1995 roku przedsiębiorstwo przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa Lentex S.A. W 1996 roku akcje spółki zostały wniesione do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Funduszem wiodącym został I NFI. 8 maja 1997 roku spółka weszła na warszawską giełdę. W 1997 roku otwarto nową linię do produkcji wykładzin szerokich. W 1998 roku otwarto magazyn wysokiego składowania wykładziny podłogowej. W 2002 roku spółka uzyskała certyfikat zgodności systemu jakości z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2001. W 2003 roku swoje akcje sprzedały Narodowe Fundusze Inwestycyjne (łącznie 43,79% akcji). W latach 2004–2005 zwiększono moce w produkcji wykładzin. W roku 2007 rozbudowano potencjał produkcyjny włóknin. Inwestycji tej towarzyszyły: powiększenie powierzchni magazynowej włóknin, adaptacja hali pod nowy agregat oraz wykonanie stacji transformatorowej. W latach 2009–2010 spółka Lentex współpracowała z ukraińską siecią hipermarketów budowlanych Epicentr. W roku 2010 zwiększono pojemność magazynu wysokiego składowania wykładzin. 15 kwietnia 2011 Lentex S.A. kupił Zakład Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. z Jasła.

Kalendarium działalności Lentexu:

  • 1951
    Wznowienie produkcji na skutek zniszczeń wojennych.
  • 1974
    Uruchomienie produkcji wykładzin podłogowych PCW.
  • 1975-1976
    Rozbudowa parku maszynowego, polegająca na uruchomieniu linii do wytwarzania puszystych włóknin ocieplających, produkowanych z włókien syntetycznych.
  • 1978-1986
    Modernizacja przędzalni wchodzącej w skład przedsiębiorstwa,
  • 1994-1995
    likwidacja produkcji w przędzalini, przekazanie wyposażenia do utworzonej z udziałem Zakładów Lentex S.A. Spółki produkcyjno-handlowej na Ukrainie.
  • 1 września 1995
    Przekształcenie Śląskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego Lentex w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa Lentex S.A.
  • 16 stycznia 1996
    Wniesienie akcji Firmy do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Funduszem wiodącym zostało I NFI zarządzane przez BRE/IB Austria,
  • 8 maja 1997
    Debiut Giełdowy.
  • 11 grudnia 1997
    Otwarcie nowoczesnej linii do produkcji wykładzin szerokich.
  • 1998
    Oddanie do użytku magazyn wysokiego składowania, w którym można zmagazynować 2 mln m2 wykładziny podłogowej. Dzięki zakupowi urządzenia do wytwarzania spienionego PCW „Lentex” S.A. zaczął produkować wykładziny podłogowe o grubości 3 mm.
  • 2002
    Uzyskanie certyfikat zgodności systemu jakości z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2001 w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży wykładzin podłogowych i innych wyrobów powlekanych polichlorkiem winylu, włóknin odzieżowych, technicznych, hydronin, geowłóknin, wyrobów konfekcyjnych oraz Lentex-Ball. Możliwość ekspansji na rynek zagraniczny i wzrost prestiżu Firmy.
  • Wrzesień 2003
    Sprzedaż akcji przez Narodowe Fundusze Inwestycyjne (łącznie 43,79% akcji).
  • 2004 – 2005
    Zwiększenie mocy produkcyjnych w zakresie wykładzin, poprzez zainstalowanie agregatu do wytwarzania półproduktu w szerokości do 4m oraz zakup mieszalnika past i mierników izotopowych.
  • 2007
    Rozbudowa potencjału produkcyjnego włóknin wodnoigłowanych poprzez zakup drugiego agregatu w technologii spunlace. Inwestycji tej towarzyszyły: powiększenie powierzchni magazynowej włóknin, adaptacja hali pod nowy agregat oraz wykonanie stacji transformatorowej.
  • 2010
    Zwiększenie pojemności magazynu wysokiego składowania wykładzin.

Lentex obecnie

LENTEX S.A. to czołowy producent elastycznych wykładzin mieszkaniowych i obiektowych z PVC oraz wiodący na rynku polskim producent włóknin. To firma łącząca ponad 100 – letnią tradycję z nowoczesnością, czego efektem jest znana marka i ugruntowana pozycja firmy na rynku w kraju i za granicą. Elastyczne wykładziny Lentex to łatwy, niedrogi i efektywny sposób na stworzenie wymarzonej aranżacji podłogowej.

- Wyroby Lentexu są trwałe, proste w montażu i utrzymaniu w czystości. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Wykładziny podłogowe Lentex dzięki zróżnicowanym parametrom, szerokiej gamie wzorów i kolorów doskonale sprawdzają się w domach, mieszkaniach, a także obiektach sportowych i użyteczności publicznej. Włókniny Lentex (m.in. Spunlace, Chemobond i Termobond) są wykorzystywane w wielu branżach - przekonują władze spółki.

Firma dostarcza produkty zarówno branży motoryzacyjnej, sanitarno-higienicznej, technicznej, budowlanej, meblarskiej, odzieżowej, obuwniczej, ogrodniczej czy filtracyjnej.

źródła: Lentex S.A., Historia Lubliniec, Grupa Elanex, Jan Fikus Senior, Spacerem przez Lubliniec, Lubliniec 1977, Grupa Elanex, Ziemia Lubliniecka, Wikipedia

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto