MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rozśpiewany jubileusz

Marek Liberadzki
Chór podczas jubileuszowego koncertu, który odbył się w Domu Kultury w Koszęcinie.
Chór podczas jubileuszowego koncertu, który odbył się w Domu Kultury w Koszęcinie.
Zaczęło się w 1919 roku, kiedy powstało Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe Świętego Jacka. Działająca przy nim sekcja śpiewu po kilku latach przekształciła się w Towarzystwo Śpiewacze Lutnia, które wkrótce zostało ...

Zaczęło się w 1919 roku, kiedy powstało Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe Świętego Jacka. Działająca przy nim sekcja śpiewu po kilku latach przekształciła się w Towarzystwo Śpiewacze Lutnia, które wkrótce zostało przyjęte do Tarnogórskiego Okręgu Śląskich Kół Śpiewaczych. Po przerwie wymuszonej II wojną światową chór wznowił swoją działalność, by ponownie zamilknąć w 1954 roku.

Przerwa trwała prawie trzy dziesięciolecia. W 1983 r. zespół reaktywowali ksiądz Tadeusz Fryc i Edward Wieczorek, a swój pierwszy występ Lutnia dała podczas uroczystości bierzmowania, rok później.

- Ówczesnym dyrygentem był Józef Mitas, człowiek który wszystkie prowadzone przez siebie zespoły doprowadził na szczyty chóralistyki - mówi Jan Myrcik, koszęciński historyk.
Przez kilka lat zespół działał przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, by w 1988 r. znaleźć się pod skrzydłami Domu Kultury. Lutnia liczy sobie obecnie 34 członków, a w swoim repertuarze ma około 200 pieśni kompozytorów polskich i zagranicznych. Niedawno zespół wydał płytę "Kolędy i pastorałki".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto