Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polityczny spór z dramatem ludzi w tle. Burmistrz Piotr Sawicki kontra zastępca wójta Krzysztof Skórzewski. O co chodzi?

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Szybka kolej z polityką w tle. Burmistrz Bierutowa Piotr Sawicki w mediach społecznościowych skrytykował działaczy Polska 2050, w tym zastępcę wójta gminy Oleśnica Krzysztofa Skórzewskiego.

Zdaniem burmistrza Sawickiego partia Szymona Hołowni zaczęła wykorzystywać emocje i niepokoje mieszkańców gminy, aby zdobywać poparcie polityczne.

Wiadomo więc czemu w ostatnich dniach służyło podgrzewanie atmosfery w tej sprawie i czemu służyło sianie przerażenie wśród mieszkańców - przytacza na swoim facebookowym koncie. Ja mówię stanowcze NIE wykorzystywaniu ludzkiego nieszczęścia dla gierek politycznych - podkreślił Sawicki dodając, że po rozmowach z mieszkańcami wie, że oczekują skutecznych działań wszystkich, którzy mogą pomóc tu i teraz, a nie dopiero po brutalnej kampanii i wyborach samorządowych i parlamentarnych, które nie wiadomo kto wygra

W swoim wpisie burmistrz Piotr Sawicki wywołał także do tablicy zastępcę wójta gminy Oleśnica Krzysztofa Skórzewskiego. Ten nie pozostawił wpisu bez odpowiedzi. Oto stanowisko przesłane do naszej redakcji.

Burmistrz Bierutowa po raz kolejny zabiera głos i kolejny raz nie rozumie sytuacji, otaczającej go rzeczywistości i niestety nie podejmuje wystarczających działań dla dobra mieszkańców gminy.
Burmistrz musi zrozumieć, żeby osiągnąć jakiś cel, to trzeba szukać sojuszników do jego realizacji. Stanowiska Burmistrza i Stowarzyszenia Polska 2050 (Koło Powiatu Oleśnickiego) są zbieżne. Główne stanowisko lokalnej Polski 2050 sprowadza się do tego, że „KDP to osiągniecie cywilizacyjne i zależy nam by powstawało na warunkach najkorzystniejszych z możliwych dla mieszkańców i środowiska.”
Nie ulega wątpliwości, że Burmistrz przespał i skutecznie nie powiadomił mieszkańców o pierwszych konsultacjach i planie budowy KDP, która przetnie gminę Bierutów na pół, przetnie rolnikom pola, gminne drogi i przejdzie pod oknami naszych domów, a niektóre może nawet będzie trzeba wyburzyć.
Skoro do tego się wielokrotnie już przyznał i teraz dwoi się i troi żeby nadrobić stracony czas, to dobrze. Jak napisałem na fanpage ‘u Bierutów – „lepiej późno niż wcale”.
Jako mieszkaniec Bierutowa uważam, ze potrzebujemy Burmistrza który jest blisko spraw mieszkańców. To mieszkańcy go wybrali (ja również) i teraz mamy prawo oczekiwać od niego pełnego zaangażowania w nasze wspólne sprawy, a taka niewątpliwie jest budowa KDP. Do spotkania mieszkańców, w sprawie KDP, które Burmistrz zorganizował w ubiegłym tygodniu, takim zaangażowaniem Burmistrz się nie wykazał i to krytykuję otwarcie.
Fanpage Bierutów prowadzony jest przez mieszkańców, ja jestem jednym z administratorów tej witryny informacyjnej. Fanpage stanowi forum dyskusyjne dla mieszkańców Bierutowa i okolic. Jednocześnie skutecznie uzupełnia informacje publikowane na stronie internetowej i fanpage’ach prowadzonych przez gminę Bierutów. Przykładem jest rozpowszechnianie informacji o KDP, która była udostępniana w naszym serwisie informacyjnym czterokrotnie (10, 18 i 27 października oraz 31 grudnia 2021 r. - w ostatni dzień na wypełnienie przez mieszkańców ankiety dotyczącej przebiegu KDP). Natomiast w serwisach prowadzonych przez gminę Bierutów tych informacji nie widziałem.
Mieszkańcy mają prawo do posługiwania się nazwą miejscowości, w której mieszkają. W obowiązującym stanie prawnym brak jest przepisów ograniczających prawo posługiwania się nazwami miast. W wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 24 listopada 1993 r., sygn. akt I ACr 770/93 można przeczytać, że: "Nazwa "Gdańsk" nie jest nazwą jednostki samorządu terytorialnego, którą jest "Gmina Gdańsk", lecz nazwą geograficzną używaną powszechnie w kraju i za granicą [...]. Rzeczownikowa i przymiotnikowa forma nazwy geograficznej używana jest bez ograniczeń. Ograniczanie swobody korzystania z dobra powszechnego i skomercjalizowanie go wymaga ustawy […], przepis ustawy o samorządzie gminnym nie upoważnia ani burmistrza, ani rady gminy do ograniczenia używania nazw geograficznych.
Jeśli chodzi o herb, to używamy herbu historycznego, a na jego publikowanie nie trzeba mieć zgody władz Gminy Bierutów.
Krzysztof Skórzewski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto