Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka rolników do Lubecka. Tak wyglądała parada zabytkowych traktorów - zobacz zdjęcia

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Pielgrzymka rolników do Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej. Nie zabrakło parady zabytkowych traktorów
Pielgrzymka rolników do Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej. Nie zabrakło parady zabytkowych traktorów Skansen Lubecko - Kierat Team/arc
Jak co roku z okazji Święta Izydora Oracza do Lubecka przybyli rolnicy na już XXVII Regionalną Pielgrzymkę Rolników. Oprócz mszy świętej w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej nie zabrakło wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Skansen Lubecko - Kierat Team zorganizował festyn i wziął udział w paradzie zabytkowych traktorów.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Pielgrzymka rolników do Lubecka. Tak wyglądała parada zabytkowych traktorów!

Już po raz 27 rolnicy dziękowali Matce Boskiej Lubeckiej za pomoc w codziennych pracach oraz prosili o dobre plony w tym roku. Przedsięwzięciu patronuje Śląska Izba Rolnicza, w przygotowanie i przeprowadzenie pielgrzymki angażują się także wszystkie Samorządy Ziemi Lublinieckiej, Skansen Lubecko, Lubecka Szkoła Podstawowa i Ochotnicza Straż Pożarna. Wydarzenie uświetnił występ Kochanowickiego Young Bandu, który prowadził orszak w rytm marsza. Nie zabrakło występu zespołów ludowych: Kochciczanki z Kochcic oraz Girlanda z Piasku na scenie zaprezentowały się także dzieci ze Szkoły w Lubecku.

Do Rolników i pielgrzymujących swoje listy skierowali: Robert Telus Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego. Andrzej Gawron Poseł Ziemi Lublinieckiej obecny na wydarzeniu podziękował rolnikom za codzienną pracę i służbę na roli. Poseł Gawron słowa podziękowań skierował także do wszystkich organizatorów pielgrzymki podkreślając ich ogromne zaangażowanie w podtrzymanie tej wspaniałej tradycji.

Nie zabrakło okazji do wyróżnień i odznaczeń – przekazanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Samorząd Województwa Śląskiego, Śląską Izbę Rolniczą. Odznaczeniem Ministerialnym wyróżnieni zostali: Zofia Łebek, Dyrektor Monika Kukowka oraz Ksiądz Proboszcz Lubeckiego Sanktuarium Tomasz Hajok. Srebrne Odznaki Honorowe za zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymali Barbara Ulfik oraz Ireneusz Tudzio. Podziękowania i listy gratulacyjne ze Śląskiej Izby Rolniczej otrzymali: Iwona Michalska, Joanna Wons-Kleta Wójt Pawonkowa, Jacek Kandzia, Stanisław Lerche, Bogdan Juściński. Laurem Andrzeja Gawrona Posła Ziemi Lublinieckiej za zaangażowanie w organizację Regionalnej Pielgrzymki Rolników w Lubecku wyróżnieni zostali: Irena Kąpała Sołtys Lubecka, Mariola Pyka Kierownik Biura Powiatowego ARiMR, Monika Kukowka Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubecku, Bożena Hankiewicz Dyrektor Biura Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej, Eugeniusz Prandzioch oraz Artur Kochelt.

Po części oficjalnej odbył się Piknik Zbożowy „Święto Polskich Zbóż” na świeżym powietrzu w Lubeckim Skansenie.

Św. Izydor Oracz

Święty Izydor żył w Hiszpanii na przełomie XI i XII wieku. Urodził się w Madrycie ok. 1080 roku. Wychowywany był w bojaźni Bożej, miłości i posłuszeństwie rodzicom. Unikał zła, szanował starszych, a wszystkie polecenie wykonywał sumiennie. Dzielił się z ubogimi wszystkim, co miał. Był bardzo pobożny, jego życie wypełniała ciężka praca na roli, modlitwa, miłosierdzie względem ubogich i oddanie Matce Bożej. Swą pobożnością, pracą, skromnością, pokorą zjednywał sobie ludzi.

Zmarł w spokoju 15 maja 1130 roku. Pochowany został na cmentarzu św. Andrzeja w Madrycie. W 1170 roku jego śmiertelne szczątki przeniesiono do kościoła, w którym jako dziecko otrzymał chrzest. Cuda jakie działy się na jego grobie ściągały mnóstwo pielgrzymów. Po blisko 500 latach wydobyto jego ciało. Okazało się, że pachniało wonnościami i przez ten czas nie poddało się rozkładowi.

Do grona błogosławionych zaliczył go papież Paweł V w 1619 roku. Ciało św. Izydora przeniesiono do Madrytu i tam zbudowano w 1620 r. barokowy kościół ku jego czci (w latach 1885-1993 był katedrą). W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł Izydora do chwały świętych. Odtąd Hiszpanie nie zaznali głodu, ani chorób, ani zarazy. Przybywający do jego grobu chorzy ludzie odzyskiwali zdrowie. Nawet pył z grobu świętego przywracał mowę, wzrok, słuch, zdrowie i siły. Zimą, gdy wszystko było pokryte śniegiem, tylko grób Izydora był wolny od śniegu. Szczypta ziemi z grobu św. Izydora wrzucona w rolę, użyźniała glebę. Cuda, które dokonały się za życia Izydora i te, które wyprosili nad grobem Świętego jego czciciele są świadectwem słów Jezusa, które Izydor przez całe swoje życie realizował: „O cokolwiek poprosicie Mego Ojca w imię moje – to otrzymacie”. I to było powodem, że św. Izydor dokonywał rzeczy po ludzku sądząc niemożliwych.

Dzień jego wspomnienia obchodzono początkowo w Białą Niedzielę, potem 10 maja. Papież Paweł VI w nowej reformie kalendarza ustalił dzień wspomnienia na 15 maja.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto