Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie otwarte. Placówka "działa już w 100 procentach". Zwiedzającym udostępniono dwie nowe wystawy

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
PAP / Paweł Supernak
Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie jest już w całości otwarte dla zwiedzających. Pod koniec grudnia udostępniono wystawę główną o historii rozwoju polskiej techniki, która szczegółowo ukazuje najistotniejsze osiągnięcia inżynieryjne i naukowe Polaków pomiędzy XVII a XX wiekiem, a także dwuczęściową wystawę stałą o źródłach energii i wielkim wynalazcy Ignacym Łukasiewiczu. Szczegóły poniżej.

W grudniu w Narodowym Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki odbyło się uroczyste i oficjalne otwarcie dwóch wystaw - głównej "Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe" oraz dwuczęściowej "Źródła energii cywilizacji - historia paliw kopalnych" i "Ignacy Łukasiewicz - pionier przemysłu naftowego". Tym samym po pięciu latach muzeum w pełni wróciło na mapę Warszawy. - Możemy powiedzieć, że Narodowe Muzeum Techniki już w tej chwili w 100 procentach działa, zostało przywrócone do funkcjonowania, mam nadzieję, że jeszcze na wyższym poziomie - mówił na otwarciu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Wznowienie działalności Narodowego Muzeum Techniki nastąpiło w styczniu 2022 roku, kiedy to otwarte zostały dwie wystawy stałe: „"Historia transportu - morzem, lądem i powietrzem" oraz "Historia komputerów - liczy się!". Na początku tego roku otwieraliśmy dwie pierwsze wystawy. Dzisiaj zamykamy proces przygotowywania Muzeum do oddania go społeczeństwu w całości - podkreślił wicepremier Gliński.

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie otwarte. Placówka "dzia...

Wystawa "Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe" szczegółowo ukazuje najistotniejsze osiągnięcia inżynieryjne i naukowe Polaków pomiędzy XVII a XX wiekiem. Uświadamia, jak ważną rolę w rozwoju światowej myśli technicznej odegrali nie tylko Mikulicz, Dzierżon, Białecki, ale także wielu innych polskich inżynierów. Zwraca uwagę na fakt, że nawet najtrudniejsze dziesięciolecia zaborów i wojny nie zdławiły polskiego potencjału. Swój dorobek zawdzięczamy także przedstawicielom mniejszości narodowych w kraju oraz Polakom działającym na emigracji, którzy zawsze podkreślali polską tożsamość.

Wystawa jest skierowana do odbiorców w każdym wieku, ale mam nadzieję, że największą grupę naszych gości będzie stanowiła młodzież. Chcielibyśmy, aby młodzi ludzie opuszczając Muzeum wychodzili pełni dumy z osiągnieć swoich przodków, i wiedzą, że wiele polskich wynalazków i osiągnięć naukowych miało charakter globalny. Wierzę, że zapoznanie się z ekspozycją będzie miało jeszcze jeden wymiar, mianowicie wpłynie pozytywnie na wzrost zainteresowania naukami ścisłymi i kierunkami oferowanymi przez szkoły i uczelnie techniczne - powiedział Mirosław Zientarzewski, Dyrektor Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

Z kolei dwuczęściowa wystawa stała "Źródła energii cywilizacji - historia paliw kopalnych" i "Ignacy Łukasiewicz - pionier przemysłu naftowego" to ekspozycja prezentująca proces wydobycia i przetwarzania surowców, takich jak ropa naftowa, węgiel kamienny czy gaz ziemny. Część pierwsza wystawy skupia się na historii źródeł energii oraz zaprezentowaniu technik ich wydobycia. Część druga ekspozycji to ukłon w kierunku wielkiego wynalazcy jakim był Ignacy Łukasiewicz, nawiązująca do dwusetnej rocznicy jego urodzin.

Rozbudowana scenografia wystaw nawiązuje do klimatu kopalni i otoczenia stanowisk wydobywczych. Zwiedzający będą mieli unikalną okazję, pozostając we wnętrzach muzealnych, poczuć klimat kopalnianego chodnika i zwiedzić odcinek podziemnego wyrobiska. Poznają dawne i współczesne narzędzia stosowane w górnictwie, a dzięki bogatym multimediom będą mogli swobodnie eksplorować ogromne zasoby wiedzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto