Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs "Srebrna Spinka" - małe rzeczy tworzą historię. Też możesz być jej współautorem

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Fot. Danuta Strzelecka
Weź udział w konkursie literacko - plastycznym "Srebrna Spinka". Znajdź fakt historyczny związany z obszarem gmin: Pelplin, Skarszewy lub Trąbki Wielkie, lub odszukaj w swojej rodzinie, bliższym i dalszym otoczeniu - pamiątkę, fotografię, obrazek, przekaz, czy wspomnienie ważnego dla Ciebie lub twoich bliskich wydarzenia - opisz je lub zaprezentuj na fotografii, lub poprzez pracę plastyczną. Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie.

Konkurs "Srebrna Spinka"

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich, Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie i Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Skarszewach organizują Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Literacki „Srebrna Spinka”. Inicjatorem konkursu jest Fundacja KIWI z Pruszcza Gdańskiego założona przez artystkę i właścicielkę galerii Szary Ganek w Pruszczu Gdańskim.

- To konkurs ogólnopolski i dotyczy historii gmin: Trąbki Wielkie, Pelplin i Skarszewy - mówi Olena Ulianova, prezes Fundacji KIWI. - Jest dla małych i dużych, profesjonalistów i amatorów, malarzy, pisarzy, rzeźbiarzy, dla wszystkich, którzy pasjonują się historią - tą wielką i tą maleńką. Ma na celu zachęcenie amatorów - minimalny wiek to 16 lat i profesjonalnych artystów do przyjrzenia się bogactwu historii tych gmin. Do udziału w konkursie zapraszamy także grupy twórcze - do 10 osób, czyli uczestników w zróżnicowanym wieku, wspólnie działających, również z dziećmi, np. grupy rodzinne, grupy znajomych.

Co może być tematem pracy? Wielkie historyczne wydarzenia czy osobowości, zabytki architektoniczne, jak i małe, rodzinne skromne pamiątki mogą być osnową dla autorów do stworzenia pracy konkursowej: plastycznej lub literackiej.

- Będą dwie komisje oceniające w każdej kategorii - dodaje Olena Ulianova. - Praca literacka może to być poezja, proza. W plastycznej części konkurs jest maksymalnie otwarty na wszelkie grafiki, kolaże, prace plastyczne z elementami tekstu. Co ważne nie trzeba być mieszkańcem tych gmin, by wziąć udział w konkursie. Mogą w nim wziąć udział osoby mieszkające w innych miejscowościach, które chciałyby przedstawić coś lub kogoś z tych gmin. Może mają tu rodzinę, może dziadka czy babcię, czy prababcię. Może chcieliby opisać wydarzenie historyczne z tych okolic, obiekt architektoniczny. Ważne, by treść pracy dotykała historii tych terenów i żeby praca była czytelna oraz żeby ta wartość historyczna była w niej.

Jak zabrać się do dzieła? Początki mogą być różne - mówią organizatorzy. Można znaleźć fakt historyczny związany z obszarem gmin: Pelplin, Skarszewy i Trąbki Wielkie. Warto się rozejrzeć, poczytać, popytać. Odszukać w swojej rodzinie, bliższym i dalszym otoczeniu pamiątkę, fotografię, obrazek, przekaz, itp., wspomnienie ważnego dla Ciebie wydarzenia. Kogoś innego może zainspirować jakaś budowla, obiekt czy też historia usłyszana podczas pobytu w tych okolicach.

- Historię tworzą „małe” rzeczy wokół nas. Może w czyimś domu jest np. guzik z munduru dziadka, czy broszka babci. Do tego można dobudować ciekawą historię w formie literackiej, jako opowieść, wiersz, haiku itp. lub w formie wizualnej jako obraz, rysunek, fotografię, rzeźbę , itp. Potem wystarczy nadać nazwę swojemu dziełu - mówi pomysłodawczyni konkursu.

Pokonkursowa kolekcja prezentowana będzie na wystawach czasowych oraz w pokonkursowym Albumie „Srebrna Spinka”.

- Znajdą się w nim najlepsze prace, które pasują do tego autorskiego projektu. To nie tylko katalog tych prac, ale też historia tych miejsc, osób w szerszym ujęciu. Uczestnik konkursu wzbogaci tym albumem swoje rodzinne archiwum - dodaje Olena Ulianova. - To cenne dziedzictwo kulturowe.

Termin składania prac do końca lipca. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie FB Fundacji KIWI oraz gmin.
Patronat nad konkursem objęli: burmistrz miasta i gminy Pelplin Mirosław Chyła, burmistrz miasta i gminy Skarszewy Jacek Pauli oraz wójt gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto