Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasnogórska ruchoma szopka przyciąga tłumy! Kolejka chętnych ogromna i nie maleje. Zobacz zdjęcia tego magicznego miejsca w Częstochowie

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Ogromne zainteresowanie ruchomą szopką na Jasnej Górze. Kolejka chętnych do obejrzenia
Ogromne zainteresowanie ruchomą szopką na Jasnej Górze. Kolejka chętnych do obejrzenia Katarzyna Gwara
Święta 2023. Tradycyjnie od pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia na Jasnej Górze można oglądać ruchomą szopkę. Mimo niesprzyjającej pogody chętnych nie brakuje. Kolejka zaczynała się jeszcze przed wieczernikiem.

Więcej zdjęć ZOBACZ TUTAJ

Ogromne zainteresowanie ruchomą szopką na Jasnej Górze

Tak jak w latach poprzednich, tak i tym razem na Jasnej Górze w okresie świąteczno-noworocznym zobaczymy kilka szopek.

Jedna tradycyjna z dużymi figurami i w drewnianej chacie, druga ruchoma na tak zwanych fosach, trzecia w Bazylice, a czwarta to ta w Bastionie św. Barbary, która została wyrzeźbiona w ponad 300-letnim drewnie oliwkowym przez chrześcijan z Betlejem.

Największym zainteresowaniem cieszy się szopka ruchoma. Zarówno dzieci, jak i dorośli chętnie podziwiają przygotowaną przez paulinów aranżację.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Szopka oczywiście cieszy przede wszystkim dzieci, ale przecież święta to czas, kiedy wszyscy stajemy się dziećmi - przyznał ojciec Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. - Kiedy patrzymy na uśmiechnięte dzieci, biegające i pokazujące sobie jedną czy drugą figurkę, nawołujące się, to radość rodzi się gdzieś w sercu. Myślę, że nawet najbardziej poważny człowiek w tym momencie się uśmiecha, bo ciepło Bożego Narodzenia do niego trafia. Chrystus pragnie się narodzić dla każdego z nas - bez względu na to, czy jesteśmy na to gotowi czy nie. Daje nam szansę co roku - zechciejmy wreszcie to wykorzystać. Może właśnie przyczyni się do tego nawiedzenie szopki jasnogórskiej i ten moment, kiedy na chwilę pozwolimy sobie odpuścić powagę dnia codziennego i stać się dziećmi - dodał.

Trzy czwarte spośród figur umieszczonych w szopce porusza się, obrazując codzienne życie - to sprzed dwóch tysięcy lat i współczesne.

W ruchomej szopce zobaczymy między innymi domy, sklepiki, kramy, zagrody, warsztaty, stodoły. Są rolnicy, gospodynie domowe przygotowujące posiłek, praczki, jest drwal, piekarz, rybak, garncarz, a nawet... golibroda. Poza tym mamy też lalki w strojach ludowych i aniołów wygrywający triumfy.

- Celem żywej szopki jest rozbudzenie w sercach zdumienia wobec tajemnicy Boga, który stał się człowiekiem - zaznaczał ojciec Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Dopełnieniem tej inscenizacji są zewnętrzne dekoracje wokół szopy, a także żywe pawie.

Szopka ruchoma, umiejscowiona na fosach w otwartej przestrzeni, a także ta znajdująca się przed Bazyliką zostały oficjalnie otwarte 25 grudnia. Można je odwiedzać codziennie od godz. 9.00 do 18.00, od Bożego Narodzenia do 2 lutego.

Ogromne zainteresowanie ruchomą szopką na Jasnej Górze. Kolejka chętnych do obejrzenia
Ogromne zainteresowanie ruchomą szopką na Jasnej Górze. Kolejka chętnych do obejrzenia Katarzyna Gwara

Cztery szopki na Jasnej Górze

W sumie na Jasnej Górze można oglądać cztery szopki. Poza tą ruchomą, jedna stoi na dziedzińcu, przed wejściem do Bazyliki. Tradycyjnie jest stylizowana na chatę wyjętą z górskiego polskiego krajobrazu. Zbudowali ją górale. Są w niej dużych rozmiarów figury Świętej Rodziny i żłóbek. Pokłon dzieciątku oddają obok trzech mędrców i pasterzy, także papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Ta szopka znajduje się przed Wieczernikiem. Po pasterce ojciec generał przeniósł do niej dziesiątko Jezus.

Szopka powstała też w Bazylice. Przygotował ją br. Dawid Respondek. Ta bardzo tradycyjny charakter, bo jak podkreśla paulin, Bazylika jest miejscem modlitwy, więc i szopka ma nie rozpraszać uwagi detalami, a sprzyjać kontemplacji tajemnicy Bożego Narodzenia.

Poza tym w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze można nawiedzać szopkę bożonarodzeniową wyrzeźbioną w ponad 300-letnim drewnie oliwkowym przez chrześcijan z Betlejem. Jest znakiem pamięci o chrześcijanach żyjących na terenach ogarniętych wojną czy zmagających się z materialnymi skutkami konfliktu.

- Szopka opuściła Ziemię Świętą, niemalże w przeddzień wybuchu konfliktu, a więc w ostatniej chwili wykorzystana została ta okazja, żeby ją wysłać do nas - mówił ojciec Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Zapraszając do obejrzenia tej szopki, pragniemy przypominać o tych, którzy w czasie tych Świąt Bożego Narodzenia muszą borykać się z wojną, muszą borykać się z niepokojem, ze strachem, czasem nawet z ucieczką. Pragniemy zaprosić do modlitwy w ich intencji, aby również oni mogli cieszyć się tym pokojem, który do niedawna nam się wydawał rzeczą oczywistą. Jednak życie pokazuje, że musimy się o niego troszczyć - podsumował.

Jest dostępna dla pielgrzymów od godz. 9.00 do 16.00.

Zobaczcie piękną szopkę na Jasnej Górze. W kolejkach, aby ją obejrzeć, stoją tłumy ludzi!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto