Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Tłumy pielgrzymów na błoniach modli się pod hasłem „Wierzę w Święty Kościół”

Wideo
od 16 lat
W sobotę, 8 lipca Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja przybyła do częstochowskiego sanktuarium. Dwudniowe spotkanie przebiega pod hasłem „Wierzę w Święty Kościół”. Tłumy wiernych zgromadziły się na jasnogórskich błoniach na niedzielnej sumie. W pielgrzymce udział bierze wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i wicepremier Jacek Sasin.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja co roku jest jedną z największych przybywających na Jasną Górę. Pielgrzymka rozpoczęła się już w sobotę 8 lipca na jasnogórskich Błoniach. Na powitanie pielgrzymów odbyły się tam koncert, Msza św., Różaniec i Apel Jasnogórski.

Centralnym punktem pielgrzymki jest niedzielna Eucharystia na Szczycie pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Tuż przed mszą do wiernych zgromadzonych przed jasnogórskim szczytem przemówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Politycy partii rządzącej od lat są zapraszani przez ojca Tadeusza Rydzyka na wszelkie organizowane przez niego uroczystości.

– Ośmielam się zwrócić do państwa, do wszystkich zebranych dlatego, że od bardzo dawna nie było takiego momentu, w którym tak jawnie formułowane są plany pozbawienia nas suwerenności – powiedział Kaczyński. - Tak jawnie, bezczelnie, kłamliwie i można powiedzieć odrażająco atakowany jest Kościół, atakowany jest Ojciec Święty, atakowane są nasze podstawowe wartości, podstawy naszego porządku społecznego, naszego obyczaju, mówiąc najkrócej podstawy polskości - kontynuował prezes PiS.

Jarosław Kaczyński mówił też na jasnogórskim szczycie o zbliżających się wyborach parlamentarnych. - To będzie moment, być może na bardzo długie lata, decydujący. I stąd waga tego, co będzie indywidualną decyzją każdego z nas, każdego, kto ma Polskę w sercu, decyzją o pójściu do tych wyborów i o tym, by zdecydować, że Polska ma trwać i się rozwijać, że Polska ma wykorzystywać swoje szanse - przekonywał zebranych Kaczyński.

W homilii abp Jędraszewski przywołując dzisiejsze czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian, w którym apostoł nakreślił dwa style życia, dwa porządki ludzkiego istnienia, podkreślił, że „konsekwencje życia według ciała są jasne: Jeżeli będziecie żyli według ciała, czeka was śmierć. Ale jest też inny styl życia, prawdziwie człowieczy, kogoś, kto wie, że został stworzony na Boży obraz i podobieństwo”. Przypomniał, że różnice między tymi dwoma stylami życia są zasadnicze i stanowią granicę podziału na świat chrześcijański i niechrześcijański, a niekiedy wręcz anty-chrześcijański.

- Społeczeństwo, w którym Bóg jest nieobecny, społeczeństwo, które Go nie zna i traktuje jakby nie istniał jest społeczeństwem, które traci rozsądek. Śmierć Boga w społeczeństwie oznacza także koniec jego wolności, ponieważ umiera Sens pokazujący nam kierunek, znika kryterium, które uczy nas odróżniania dobra i zła - przekonywał metropolita krakowski

- Patrząc na to, co się dzieje w świecie zachodnim i także na to, co niektórzy z wewnątrz i z zewnątrz chcą wprowadzić do naszej Ojczyzny, widzimy wyraźnie, jak wielkie siły są tych, którzy za wszelką cenę pragną żyć według ciała i ten styl życia zaszczepiać innym, wprowadzić w spiralę demoralizacji, nienawiści i kłamstwa – oceniał kaznodzieja i podkreślał, że wobec tych wyzwań trzeba „być w Chrystusie, trwać przy Jego Ewangelii”. - To jest moc, którą daje nam Chrystus od swego Ojca. To jest moc, która sprawia, że mędrcy tego świata w konfrontacji z Ewangelią muszą w pewnym momencie zamilknąć - powiedział.

Inauguracyjną sobotnią mszę koncelebrował biskup Ignacy Dec

Niedzielną sumę poprzedziła sobotnia msza, która odbyła się również na szczycie.

- Potrzebni nam są dziś ludzie Ewangelii, giganci wiary, nadziei i miłości – mówił na Jasnej Górze bp Ignacy Dec podczas Mszy św. inaugurującej 32. Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja. Główne uroczystości odbędą się jutro. Pielgrzymce towarzyszy hasło: „Wierzę w święty Kościół powszechny”.

- Przybywamy, by dziękować za dar Radia Maryja, które od 32 lat przynosi słowo Prawdy z zachętą, abyśmy żyli w przyjaźni z Bogiem i ludźmi. Przybywamy, by także wypraszać Boże błogosławieństwo dla Kościoła i dla Ojczyzny, dla Europy i zagubionego dziś świata. Przybywamy by się modlić o pokój – mówił w homilii biskup senior diec. świdnickiej, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Wskazując na proklamowaną podczas liturgii Ewangelię o cudzie w Kanie Galilejskiej podkreślił, ze Chrystus w tym wydarzeniu zapragnął, by Maryja stała się i naszą Matką, którą nam podarował, by między Nim a nami stała też Maryja.

– Maryja jest z nami, Maryja pielgrzymuje przez wieki z Kościołem. Ona jako Matka interesuje się nami i nas kocha – mówił kaznodzieja. Zauważył, że Maryja zauważa i nasze współczesne braki, tak jak zauważyła brak wina u nowożeńców w Kanie. Do nich zaliczył bp Dec spustoszenia jakie czynią odradzające się „bezbożne ideologie”, które obrały sobie za cel zdechrystianizować Europę.

Trzy filary kultury euroatlantyckiej

Jak podkreśla Biuro Prasowe Jasnej Góry, duchowny zwrócił uwagę na niszczenie trzech filarów kultury euroatlantyckiej; filozofii greckiej jako fundamentu europejskiej nauki, religii judeochrześcijańskiej jako fundamentu moralności oraz rzymskiego prawa jako fundamentu sprawiedliwości.

- Walka z prawdą i dobrem pochodzącym od Boga się nie zakończyła. Szatan nie wyjechał na urlop – podkreślał bp Dec. Wskazując na nurty filozofii idealistycznych jak oświeceniowe, pozytywistyczne, fenomenologiczne i egzystencjalistyczne, mówił o procesie odchodzenia od klasycznych kategorii dobra, prawdy i piękna, zawężaniu badań tylko do pola ludzkiej świadomości a nie rzeczywistego świata, co rodzi ideologie i utopie. Jako przykład podał utopijną doktrynę marksistowską, a teraz jego zdaniem jest to „lansowana w krajach Unii Europejskiej ideologia gender przez podstępne hasła równości i tolerancji”. – Walkę klas zamieniono na walkę płci – mówił hierarcha.

Wśród negatywnych zjawisk w dzisiejszej kulturze bp Dec wskazał też na „zniewalanie nauki przez ideologię, kiedy najważniejszym kryterium staje się nie prawda, ale poprawność polityczna”.

Odnosząc się do osłabiania religii, zwłaszcza katolicyzmu kaznodzieja mówił też o „bezpardonowym ataku na osobę św. Jana Pawła II”. Natomiast oceniając bolączki w sferze stanowienia i przestrzegania prawa, bp Dec zwrócił uwagę na podważanie istnienia prawa naturalnego, a „lansowanie pozytywizmu prawnego, w którym utrzymuje się tezę o prymacie prawa stanowionego nad prawem Bożym, naturalnym i objawionym”. – Lansuje się tezę, że prawda jest do ustanowienia przez głosowanie. My wiemy, że prawda jest dana przez Boga do odkrycia przez nas. Człowiek nie jest kreatorem prawdy, ale jest jej lektorem – przypominał hierarcha.

Słowa Jana Pawła II podczas Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja

Bp Dec przypomniał słowa homilii Jana Pawła II wygłoszone w Kaliszu podczas pielgrzymki w 1997r., że„ miarą cywilizacji — miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury — jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej. Choćby nawet miała wielkie osiągnięcia gospodarcze, techniczne, artystyczne, naukowe”.

Kaznodzieja wyróżnił „trzy sektory społeczne, poprzez które rozgrywa się walka z cywilizacją chrześcijańską: media placówki oświatowe oraz gremia stanowiące prawo”.

Przestrzegł, że gdy nie słucha się Boga, nie broni się tego, co służy człowiekowi.

Bp Dec podkreślił, że dziś potrzebna jest nam „silna wiara, mocna nadzieja, ofiarna miłość, ludzie kształtowani przez Ewangelię, giganci wiary”. Zachęcał do rzeczywistego zawierzenia wszystkich spraw i siebie samych Maryi na wzór wielkich świętych Kościoła jak bł. kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II.

Msza św. celebrowana na Szczycie, poprzedzona koncertem, zainaugurowała dwudniową 32. Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryi. To jedna z największych pielgrzymek odbywających się na Jasnej Górze.

Radio Maryja

Rodzina Radia Maryja to wspólnota słuchaczy i innych osób skupionych wokół tej rozgłośni o charakterze społeczno-katolickim, założonej w 1991 r. w Toruniu przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto