Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZSOT w Lublińcu kolejny raz gościł młodzież w ramach Comeniusa

AKC
ZSOT w Lublińcu realizuje już kolejną, czwartą edycję programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół. Jest on częścią programu "Uczenie się przez całe życie" wspieranego finansowo przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

Realizowany obecnie projekt został napisany przez nauczycielki ZSOT w Lublińcu, Annę Giemzę-Jurgę i Aleksandrę Bawor, a nosi tytuł State holidays – Story tellers about a contry’s history and culture, czyli Święta narodowe opowiadają o historii i kulturze krajów.

W ramach programu Comenius młodzież wyjeżdża do szkół partnerskich, w tym wypadku Czech, Włoch, Niemiec, Turcji i Islandii, a także przyjmuje w naszym kraju gości z tychże krajów. Taka właśnie wizyta miała miejsce w zeszłym tygodniu w naszym mieście.

Do Lublińca przyjechało 23 uczniów i nauczycieli z wymienionych wyżej krajów z wyjątkiem Włochów, których w tym czasie zatrzymały inne szkolne obowiązki.

Cały pierwszy dzień wizyty poświęcony był na zajęcia integracyjne, wzajemne zapoznawanie się z przygotowanymi wcześniej prezentacjami i zwiedzanie szkoły. W zajęciach tych uczestniczyli także włodarze naszego miasta, z burmistrzem Edwardem Maniurą na czele.

Wtorek upłynął pod znakiem obserwowania lekcji prowadzonych przez polskich nauczycieli. Obok klasycznych zajęć z języka ojczystego czy matematyki goście przede wszystkim z zaciekawieniem uczestniczyli w zajęciach zawodowych, gdyż w projekcie uczestniczą właśnie szkoły techniczne i zawodowe.

Podsumowaniem edukacyjnego dnia stał się tradycyjny, bo odbywający się już po raz czwarty, flashmob na lublinieckim rynku, który polegał na tańczeniu poloneza. Wieczorem goście udali się do domów zaprzyjaźnionych uczniów i nauczycieli na rodzinne kolacje, by poznawać polską gościnność, kulturę i kuchnię.

W ramach tygodnia z Comeniusem zagraniczni partnerzy wraz ze swoimi gospodarzami odbyli dwie wycieczki, do Krakowa i pobliskiej Wieliczki oraz do Muzeum Auschwitz. Ta ostatnia znalazła się w programie wizyty na specjalne życzenie gości z Niemiec.- To wstyd być w Polsce i nie odwiedzić Auschwitz - wspomniał jeden z niemieckich nauczycieli.

Wycieczka poprzedzona została warsztatami na temat obozów koncentracyjnych, nie wszyscy bowiem (np. Islandczycy) są dość dobrze obznajomieni z historią II wojny światowej.

Wieczór poprzedzający ostatni dzień w naszym kraju zwieńczyła uroczysta kolacja odbywająca się w jednym z lublinieckich hoteli, w której uczestniczyli uczniowie i nauczyciele wszystkich comeniusowych szkół.

Program Comenius Partnerskie Projekty Szkół to dobra okazja do zweryfikowania nabytych umiejętności językowych, poszerzania wiedzy na temat krajów europejskich. To także ugruntowywanie nowoczesnego otwartego na świat i jego różnorodność modelu edukacji, który promuje kreatywność działania oraz pielęgnowanie partnerskich relacji.

- Ten tydzień wiele od nas wymagał - wspomina uczennica klasy II technikum - zarówno pod względem językowym, jak i czasu, który musieliśmy szkole i gościom poświęcić, jednak chętnie znów wzięłabym udział w takim projekcie. Poznałam tylu fajnych ludzi! Umówiliśmy się na internetowe korespondowanie Comenius jest ciekawym, niezapomnianym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, co potwierdzają wszyscy, którzy kiedykolwiek wzięli w nim udział.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto