18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" uświetnił obchody 230-lecia polskiego szkolnictwa w Bystrzycy

AK
Zespół "Śląsk" w czeskiej Bystrzycy
Zespół "Śląsk" w czeskiej Bystrzycy Fot. Irek Dorożański
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" uświetnił obchody 230-lecia polskiego szkolnictwa w Bystrzycy. 14 września chór i orkiestra pod dyrekcja Krzysztofa Dziewięckiego wystąpili z wyjątkowy programem sakralno-ludowym.

14 września chór i orkiestra pod dyrekcja Krzysztofa Dziewięckiego wystąpili z koncertem okolicznościowym w czeskiej Bystrzycy. Artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" uświetnili swoim występem uroczystości z okazji 230 lat polskiego szkolnictwa w Bystrzycy, 115 lat szkoły ludowej, 90 lat szkoły wydziałowej oraz 15 - lecia nadania szkole imienia patrona Stanisława Hadyny.

Uroczyste Zgromadzenie odbyło się w kościele ewangelickim pod hasłem , „Jak Głuchówki wody...”.

Słowo wstępne wygłosił prof. Daniel Kadłubiec, przypominając nie tylko dzieje polskiego szkolnictwa na tych ziemiach, ale i związanego z nimi założyciela i patrona Zespołu „Śląsk”, Stanisława Hadynę.

- Tu także przyszedł na świat Stanisław Hadyna, sławny literat, muzyk, a nade wszystko twórca „Śląska”, dla którego karpęcko - bystrzyckie strony, jak zawsze mawiał, były tak ważne i niezwykłe jak Galilea czy droga do Emaus, na której Jezus spotkał Nikodema i Kleofasa. Nic dziwnego, że bystrzycka szkoła przed 15 laty, za czasów dyrektorowania Wandy Tomczali, postanowiła uczynić go swoim patronem - mówił prof. Kadłubiec

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotował na tę okoliczność wyjątkowy program sakralno-ludowy, w którym zgromadził kolekcję pieśni opracowanych muzycznie lub skomponowanych przez Stanisława Hadynę. Zabrzmiały m.in. utwory ewangelickie z programu „Solus Christus”: „Ojcowski dom”, „Wierzyć mnie Panie ucz” oraz najpopularniejsze pieśni ludowe z repertuaru Zespołu: „Karolinka”, „Starzyk”, „Hej, tam w dolinie”, „Od Siewierza”, „Słoneczko wyszło…” i wiele innych. Pieśni „Szumi Jawor” i „Hej, te nasze góry” zwieńczyły program sobotniego koncertu, entuzjastycznie przyjętego przez bystrzycką publiczność.

Rocznicowe obchody zakończyło spotkanie Absolwentów szkół oraz grona pedagogicznego i przyjaciół polskiego szkolnictwa w Bystrzycy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto