W powiecie lublinieckim nie wszystkie komitety i partie chcą już odsłonić karty i wskazać swoich kandydatów. Największą zagadką jest lubliniecki PiS.

Entliczek pentliczek co zrobi Piechniczek - śpiewał 28 lat temu Bohdan Łazuka. Dzisiaj takie samo pytanie można postawić w odniesieniu do lublinieckiego PiS-u. Partia na razie nie przedstawiła żadnego kandydata na burmistrza i wójta. Jej decyzja może być języczkiem uwagi w kilku gminach, także w Lublińcu.

Według naszych informacji w Lublińcu PiS ma problemy ze znalezieniem odpowiedniego kandydata. - Rozmowy trwają, wszystko powinno się wyjaśnić do początku przyszłego tygodnia - mówi Grzegorz Wójcik, szef PiS w powiecie lublinieckim, który nie wyklucza, że sam wystartuje w wyborach na burmistrza Lublińca. - Ciągle jest taka opcja - mówi nam Wójcik.

PiS przygotuje listy radnych do Rady Miasta w Lublińcu i Rady Powiatu, ale w mniejszych gminach obierze inną taktykę. - Będziemy wspierać lokalne listy i lokalnych kandydatów. Wyjątkiem jest Koszęcin i poseł Lucjan Karasiewicz, który ma swój komitet, a zgoda na jego start w wyborach zapadła na dużo wyższym szczeblu, bo wszystko zostało uzgodnione z naszym prezesem Jarosławem Kaczyńskim - mówi Wójcik.

PiS nie ma kandydata, ale już wiadomo, że o stołek burmistrza Lublińca będą walczyć dwie osoby. Start w tegorocznych wyborach potwierdziła bowiem Joanna Bąk. - Nie mogę zawieść tych osób, które na mnie liczą i które podpisywały listy z wyrazami poparcia - tłumaczy Joanna Bąk.

Wcześniej start w wyborach zadeklarował obecny burmistrz Edward Maniura, chociaż w ostatnim czasie w mieście pojawiła się fama, że odda wybory walkowerem ze względu na problemy zdrowotne. - Przyznaję, że źle się poczułem, ale badania, które przeprowadzono nie potwierdziły żadnych poważnych schorzeń. Po krótkim odpoczynku i rehabilitacji wrócę do codziennych zajęć jak nowo narodzony - mówi nam Edward Maniura, który prawdopodobnie już w poniedziałek wróci do pracy. Jego kandydaturę poprze PO.

Wójtowie i burmistrzowie wszystkich gmin powiatu lublinieckiego potwierdzili chęć startu w wyborach. Nie wszędzie wiadomo już, kto będzie kontrkandydatem obecnych włodarzy. Dwóch kandydatów na nowych wójtów w tym tygodniu podało Forum Prawicy Ziemi Lublinieckiej. - W Pawonkowie wystartuje Joanna Szwed, a w Woźnikach Roman Wojsyk - poinformował Jan Springwald, pełnomocnik Forum.

Ciekawe starcia wyborcze szykują się w Boronowie i w Koszęcinie. W pierwszej z tych gmin dojdzie do rewanżu za wybory sprzed czterech lat, bo naprzeciwko obecnego wójta Rufina Majchrzyka według naszych informacji stanie były wójt Jihad Rezek.

W Koszęcinie wójt Grzegorz Ziaja zmierzy się z posłem Lucjanem Karasiewiczem i byłym wójtem Edmundem Skibickim. W Kochanowicach w ostatnich latach niezwykle dobre wyniki wyborcze notował obecny wójt Ireneusz Czech, ale w tym rok zagrozić mu chcą poważnie Jacek Mokros i Halina Trybus.

Do startu w wyborach do Rady Powiatu szykuje się koalicja rządząca Porozumienie Samorządowe Ziemi Lublinieckiej Joachima Smyły oraz Wspólnota Samorządowa Ziemi Lublinieckiej Adama Koniny. - Mamy dwie różne listy, ale wiadomo, że naszym naturalnym koalicjantem będzie Wspólnota Samorządowa. W gminach będziemy popierać obecnych wójtów Ciasnej, Pawonkowa, Koszęcina, Woźnik i Boronowa - mówi Joachim Smyła.

Burmistrz Maniura i starosta Smyła na początku tej kadencji podpisali porozumienie o ścisłej współpracy. Nie wiadomo jednak, czy podobne porozumienie zostanie podpisane przed wyborami pomiędzy ich komitetami.

- Podpiszemy umowę o wzajemnym wsparciu w wyborach ze starostą - zapewnia Edward Maniura.

- Na razie żaden dokument nie został podpisany - krótko ucina spekulacje Joachim Smyła. Według naszych nieoficjalnych informacji starosta nie podjął jeszcze decyzji, czy podpisać porozumienie.

Komentarze (73)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

emerytka (gość) (Piotr)

oczywiscie, ze nie Bakowa - stara partia PZPR, razem z b. burmistrzem Kazikiem doprowadzila masto do ruiny. Tylko Maniura, napisz jakie masz do niego zastrzezenia albo pokaz co sam potrafisz?

ola (gość)

ja jestem zwolenniczka PIS-u , ta partia ma wartosci ktore popieram - ale na burmistrza zaglosuje jako na czlowieka p. Maniure, mimo, ze jest z PO ale wiele juz dla nas zrobil - tak trzymac p. Burmistrzu

jojo (gość)

no cóż, na czas wyborów każdy wyciąga szabelkę, punktuje niedociągnięcia obecnych rządzących, bo takie z pewnością są; oczekiwałbym od kandydatów zaprezentowania własnego dorobku, a jeśli takowego nie maja, bo nie mieli się kiedy wykazać, to bynajmniej poprowadzić kampanię ze zwróceniem uwagi na realne możliwości przeprowadzenia czegokolwiek a nie obiecanek nie do zrealizowania, wolę usłyszeć, że trzeba spróbować, bo możliwości są, a nie "pewne" obietnice i po czterech latach dalej tak jak było. Obiektywizm oglądu sytuacji - to piękna rzecz. Działajmy dla dobra wspólnego a nie dla własnych ambicji. Ten się nie myli kto nic nie robi. Pozdrawiam

Cecylia (gość)

ZACHĘCAM WSZYSTKICH DO GŁOSOWANIA NA KANDYDATÓW KWW FORUM PRAWICY
ZIEMI LUBLINIECKIEJ-SĄ TO SPRAWDZENI I POMAGAJĄCY LUDZIOM SAMORZĄDOWCY
(OD WIELU LAT !).MAM NADZIEJĘ ŻE WYGRA LUBLINIEC A NIE KLAKIERZY TYPU
J.BĄK CZY E.MANIURY BO TO BYŁA NAPRAWDĘ KOLEJNA ZMARNOWANA KADENCJA.

Piotr (gość)

Bąkowa ! Nie ma gorszego kandydata.Ona miała wiele lat na pokazanie co potrafi-i nie zrobiła nic
ani jako viceburmistrz ani jako radna powiatu.Za to co tydzień ,,twarzyczka" tej ,,pani" ukazywała się w DZ-Lubliniec,niby jakaś fundacja,jakieś radyjko-ale to był początek KAMPANII WYBORCZEJ
TEJ NIEZWYKLE OBŁUDNEJ KOBIETY ! Ja nie popieram maniury,jestem w ogóle przeciwnikiem
środowiska tego pana,ale LUDZIE !!! - na litość boską zmiłujcie się żeby i tak już złego burmistrza zastępować taką ...............Jesteście niezwykle durni i skleretyczni,żeby po tylu
latach rządów takiej b_nd_ za nią tęsknić ! JA zagłosuję na kogoś trzeciego jeśli się taki mam nadzieję pojawi.

fanedka (gość)

Tu tętni pradziwe życie naszego miasteczka! U BARTKA w DZ-LUBLINIEC tego nie przeczytasz!!!

http://www.forum.lubliniec.pl/f1/viewforum.php?f=1

Włodek (gość)

na PiS-na nikogo innego,taki Pan Orszulak-to bardzo kompetentny człowiek i rodowity
mieszkaniec Lublińca.Na burmistrza też za kandydatem PiS-u będę.Mam nadzieję,iż
Pan Wójcik się zdecyduje.

psychiatra (gość)

Histeria jest zaburzeniem równowagi nerwowej spowodowanym przez urazy psychiczne lub przeciążenie układu nerwowego. Charakterystyczną cechą histerii, jak każdej nerwicy, jest brak objawów psychotycznych, takich jak urojenia czy halucynacje. Brak jest również zmian typu organicznego. Obserwujemy w niej jedynie objawy nerwicowe. Wynikają one z wewnętrznych właściwości człowieka, które sprawiają, że reaguje on w sposób nieco odmienny od powszechnie przyjętego. To, co inni przyjmują spokojnie, histeryk przeżywa bardzo silnie.

Tymczasem z medycznego punktu widzenia histeria jest nerwicą. Dzisiaj w psychologii mówimy o typie osobowości histerycznej, której dominującą cechą jest niedojrzałość emocjonalna, zmienność nastrojów, zależność od sądów innych osób.

Osobowość histeryczną cechuje przewaga czynności instynktownych i umotywowanych uczuciowo przy osłabionym wpływie rozumowania i hamulców psychicznych. Zdaniem Pawłowa, przy histerii podkora ma przewagę nad korą mózgową.

Niektórzy zwracają uwagę, że charakterystycznymi cechami osobowości histerycznej jest nadmierna zależność od aprobaty otoczenia, brak poczucia bezpieczeństwa wyrażający się zależnością od innych, zahamowanie w zakresie samopotwierdzenia i silna agresja.

Lubliniczanin (gość)

Takie instrukcje dostaliście po wczorajszym spotkaniu wyborczym?!

"Z Wołoszynami poczciwey rozmowy nie masz, bo plemię złodzieyskie, tedy wszelką gadkę zaczynay dawszy wprzódy w pysk".

Takich akcji w Lublińcu jeszcze nie było. Co jeszcze wymyślicie, żeby utrzymać się przy korycie? To zakrawa już na histerię!

von Paschou (gość)

Napisałeś: "Bardzo dobrze , że Admin zwrócił uwagę na kulturę i brutalność kampanii Obozowi Burmistrza Maniury. Spierajmy się, ale trochę kultury nie zawadzi!"


Niżej przytoczam fragment dziełka wydanego anonimowo w Książnicy Zamojskiej (Zamość, 1669). Książeczka ta o tytule
"Tarcza Żołnierza y Rycerza Ziemie Koronney"
daje kilka praktycznych recept, z których jedna -
"Instrukcya, iako z różne nacye gadać" - zaleca:

"Z Wołoszynami poczciwey rozmowy nie masz, bo plemię złodzieyskie, tedy wszelką gadkę zaczynay dawszy wprzódy w pysk".