Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka akcja sprzątania świata w Koszęcinie

Bartłomiej Romanek
Mira Stanisławska-Meysztowicz była zachwycona tym, że w akcji uczestniczył także Zespół Śląsk
Mira Stanisławska-Meysztowicz była zachwycona tym, że w akcji uczestniczył także Zespół Śląsk Bartłomiej Romanek
Przez jeden dzień wszystkie szkoły w gminie Koszęcin świeciły pustkami. W piątek uczniowie wraz z Mirą Stanisławską-Meysztowicz wzięli udział w Sprzątaniu Świata z Zieloną Ligą.

- Świetnie się bawiliśmy, to znacznie lepsze niż siedzenie w szkole na lekcjach. Nie tylko spędzamy czas na świeżym powietrzu, ale jeszcze robimy coś pożytecznego przy okazji w praktyce, poznając wiedzę naszej planecie - mówi Marcin Mańka ze szkoły w Koszęcinie.

Mira Stanisławska-Meysztowicz, która 16 lat temu po raz pierwszy zainicjowała w Polsce akcję sprzątania świata była zachwycona Koszęcinem oraz postawą dzieci, które z wielkim entuzjazmem zbierały śmieci do specjalnych worków. Zabierali je pracownicy Nadleśnictwa Koszęcin, które było organizatorem akcji.
Stanisławska-Meysztowicz przyjechała do Koszęcina z Gdańska, gdzie dzień wcześniej razem z dziećmi sprzątała plażę w Jelitkowie.

- Jestem zmęczona, ale bardzo szczęśliwa, że jestem po raz pierwszy w Koszęcinie - mówiła pani Mira. - Specjalnie dla nas wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, który wraz z Nadleśnictwem w Koszęcinie wspaniale nas ugościł. Pierwszy raz występ Śląska usłyszałam 30 lat temu w Melbourne.
Tegorocznej akcji Sprzątania Świata towarzyszyło hasło "Chrońmy bioróżnorodność - segregujmy odpady".

- Wydawać by się mogło, że nasze hasło nie ma nic wspólnego ze sprzątaniem świata, ale jeżeli będziemy segregować odpady, to wtedy będziemy musieli mniej eksploatować naszą planetę i więcej gatunków zwierząt i roślin będzie mogło przetrwać - tłumaczy Stanisławska-Meysztowicz. - Cieszy mnie to, że dzieci po naszej akcji wychodzą odmienione. Wyrosną z nich inni dorośli, bardziej świadomi znaczenia ekologii.

- To ma nie być tylko akcja czy czyn społeczny, ale przede wszystkim zabawa. Dzięki temu nasz przekaz będzie lepszy - mówi Anna Tarkowska, prezes Fundacji Zielonej Ligi.

Dlatego w Koszęcinie zwykłe zbieranie odpadów, które zostały wyrzucone do lasu połączono z hapeningiem, podczas którego grupa młodzieży przeszła ulicami miejscowości z transparentami promującymi ekologię i znacznie segregacji odpadów.

Na terenie kompleksu pałacowo-parkowego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk posadzono także pamiątkową lipę, która ma przypominać o wizycie Miry Stanisławskiej-Meysztowicz w Koszęcinie.

- Nasza dyrekcja jest jedyną w Polsce, która co roku gości panią Mirę - mówi Krzysztof Chojecki, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto