Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lublińcu mieszkańcy zapłacą wyższe podatki

Bartłomiej Romanek, RAK
Radni ostatecznie po dyskusji zaakceptowali podwyżkę podatków
Radni ostatecznie po dyskusji zaakceptowali podwyżkę podatków Bartłomiej Romanek
Rada Miejska w Lublińcu podjęła decyzję o podwyższeniu stawek podatkowych. Średnio wzrosną one o ok. 3 proc. Miasto w przyszłym roku zwiększy swoje wpływy z podatków o 550 tysięcy.

W tym roku wszystkie wpływy wyniosły 16 milionów złotych. – Zmiany te są uzasadnione m.in. tym, że zgodnie z nowymi przepisami wydatki bieżące nie mogą przekroczyć dochodów własnych. Poza tym podnieśliśmy podatki tylko o inflację, to nie powinno uderzyć w mieszkańców – tłumaczy Edward Maniura, burmistrz Lublińca.

Głosowanie w sprawie podatków poprzedziła burzliwa dyskusja. – W prasie przeczytałam ostatnio, że stan miejskich finansów jest znakomity, dzięki czemu możliwe było ufundowanie mikołajkowych prezentów. Jak ta deklaracja ma się do potrzeby dotkliwych podwyżek podatków – pytała radna Joanna Bąk.

– Obecnie stan budżetu miasta jest dobry, nadal posiadamy środki zgromadzone na lokatach. To wcale nie oznacza, że nie powinniśmy się martwić o to, co będzie w przyszłym roku. Podarki nie były rozdawnictwem, ale realizacją deklaracji złożonych wcześniej instytucjom, z którymi współpracujemy – odpowiadał burmistrz Maniura.

– Wzrost podatków uderzy w budżety domowe, które już na te chwilę zmagają się z innymi podwyżkami m.in. kosztów ogrzewania. Dlatego warto rozważyć, czy oszczędności nie można poszukać gdzie indziej. Jeśli byłaby możliwość rozgraniczenia silnych i mocnych od słabych, to warto byłoby to rozważyć, przez co oszczędzilibyśmy podwyżki najbiedniejszym – mówiła radna Danuta Jelonek.

– Niestety w przypadku podatków nie możemy dokonać takich rozgraniczeń, wszyscy muszą być równo traktowani – mówi Edward Maniura.
Dzienna stawka opłaty targowej za sprzedaż towarów lub usług na terenie Lublińca w 2011 roku nie ulegnie zmianie - wynosi 5 zł za metr kw. powierzchni. Podobnie jest ze stawką opłaty targowej na targowisku gdzie odbywa się wyłącznie handel płodami rolnymi. Stawki opłaty targowej na targowisku przy ul. Piłsudskiego wzrosły przeciętnie o 10 procent.

Wzrosła także stawka podatku leśnego (o 13,2 proc.). Będzie ona wynosić 33,88 dla i 16,94 dla lasy ochronnego. Stawki podatku rolnego wzrosły o 10,2 proc.
Większość podatków od środków transportu wzrosła od 3 do 4 proc. Wzrosły także wszystkie podatki od nieruchomości. Po zmianach podatki od gruntów wynoszą (za m. kw.): związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (0,64 zł), pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne i elektrownie wodne (3,73 zł), pozostałych, w tych zajętych na prowadzenie odpłatnej działalności statutowej przez organizację pożytku publicznego (0,23 zł), przeznaczonych na budownictwo letniskowe (0,29 zł).

Podatki od budynków lub ich części wynoszą: mieszkalnych (0,53 zł), związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (18,50 zł – bez zmian), zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym (8,90 zł), zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych (3,88 zł), budynków letniskowych (6,21 zł), budynków gospodarczych bez powierzchni garażowej (3,83 zł), garaży, a także budynków zajętych na prowadzenie statutowej działalności przez organizację pożytku publicznego (5,28). Od budowli podatek wynosi 2 procent ich wartości określonej na mocy ustawy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto