Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa w Lublińcu i w powiecie. Gdzie spokojniej?

Aneta Kaczmarek
Ustawa śmieciowa w Lublińcu i powiecie wprowadziła zamieszanie, ale jego natężenie jest różne
Ustawa śmieciowa w Lublińcu i powiecie wprowadziła zamieszanie, ale jego natężenie jest różne Fot. ARC NM
Ustawa śmieciowa w Lublińcu weszła w życie w miarę bezboleśnie. Gładko poszło też w Herbach, dobrze jest w Boronowie. Nie wszędzie jednak jest kolorowo. A jak to wygląda u Was? Oficjalne informacje to jedno, praktyka drugie. Gdzie nie ma worków i kontenerów? Piszcie!

Ustawa śmieciowa w Lublińcu weszła w życie w miarę spokojnie i udało się w miarę bez problemów przeprowadzić zmiany w sposobie odbierania odpadów.

W związku ze zmianą stawki konieczne było ponowne złożenie deklaracji, które wciąż spływają, ale jak zapewniają pracownicy Referatu Komunalnego UM, proces ten przebiega sprawnie.

Dostarczanie worków i pojemników na śmieci rozpoczęto z końcem czerwca i większość mieszkańców już je otrzymała. Tam, gdzie ich jeszcze nie ma, pojawią się w najbliższym czasie.

Realizowane są już pierwsze odbiory śmieci. Harmonogram będzie dostarczany do domów a także będzie dostępny na stronie Urzędu Miasta.

W mieście obowiązują 4 kolory pojemników: żółty (tworzywa sztuczne, plastik, metal), niebieski (papier), zielony (szkło białe i kolorowe) oraz brązowy (odpady biodegradowalne).

Dla wielu mieszkańców, szczególnie bloków, segregacja śmieci to zupełna nowość. Mieszkańcy, którzy zadeklarowali, że będą segregować śmieci, a nie będą tego robić, mogą się spodziewać konsekwencji. Kontrole przeprowadzać będzie odbiorca śmieci, czyli firma ASA.

Ustawa śmieciowa w Lublińcu wprowadziła wprawdzie pewne zamieszanie, bo i sama w sobie budzi kontrowersje, ale w trudniejszej sytuacji jest 8 gmin powiatu lublinieckiego i tarnogórskiego (Ciasna, Kochanowice, Konopiska, Kalety, Pawonków, Woźniki, Dobrodzień, Koszęcin), które ogłosiły przetarg zbiorowy. Po dowołaniu firm ASA i Remondis, kolejne złożyła SITA. Najpierw odwołanie do KIO złożyły firmy Remondis i ASA.

Konieczne było stworzenie tzw. protezy śmieciowej. Mieszkańcy otrzymują worki na śmieci, które do czasu rozpatrzenia odwołania, będzie odbierać firma Stracha lub dotychczasowi odbiorcy. Takie rozwiązanie ma obowiązywać do 31 lipca.

Każda z gmin wyposaży mieszkańców w bezpłatne worki. Informacje o tym, gdzie można je odebrać, znajdują się na stronach internetowych gmin. Wszelkich informacji na temat ich odbioru udzielają poszczególne urzędy.

Spokojnie jest w Boronowie. Pojemniki są niemal wszędzie, na bieżąco zgłaszane są braki i tam, gdzie ich nie ma, są dowożone.

W dniach 9-11 lipca planowane są pierwsze odbiory. Wtedy też mniejsze pojemniki, dostarczone przez odbiorcę, zostaną wymienione na te o właściwej pojemności. Punkt selektywnej zbiórki zlokalizowany jest w Hucisku. Całoroczny harmonogram odbioru śmieci dostępny jest na stronie urzędu.

W Herbach obyło się bez rewolucji. Gmina wyposażyła mieszkańców w pojemniki worki jeszcze przed 1 lipca. Z dniem wejścia ustawy w życie wszyscy byli więc na nią przygotowani.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto