18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa remont w siedzibie zespołu Śląsk w Koszęcinie. Rewitalizacja zakończy się w czerwcu 2014 r.

Aneta Kaczmarek
Fot. Aneta Kaczmarek
Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego, siedziby Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie jest już na półmetku. Jest to pierwsza na taką skalę inwestycja w ponad 400-letniej historii obiektu. Prace potrwają jeszcze ponad rok.

Prace związane z rewitalizacją zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie rozpoczęły się w listopadzie 2011 r. Od samego początku prowadzone są równolegle z artystyczną i administracyjną działalnością zespołu.

Nie przeszkadza to jednak w organizowaniu imprez wewnątrz budynku oraz w parku w sezonie wiosenno - letnio - jesiennym. Co prawda na mniejszą niż przed remontem skalę, ale na niezmiennym poziomie.

- Mam nadzieję, że po zakończeniu rewitalizacji zespół pałacowo-parkowy stanie się miejscem, gdzie nie tylko artyści i goście zespołu, ale także mieszkańcy gminy Koszęcin i okolic będą miło spędzać swój wolny czas - mówi Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

A to będzie możliwe w połowie przyszłego roku, bo jeszcze sporo jest do zrobienia. Dotychczas udało się odbudować garaż wielostanowisko-wy zlokalizowany we wschodniej części terenu, który pod względem użytkowym podobnie jak wcześniej, będzie pełnił funkcję garażu dla pojazdów zespołu oraz funkcję biurowo-magazynową, a to dzięki zaadaptowaniu nieużywanego wcześniej poddasza. Budynek został też wyposażony w windę .

Spore zmiany zaszły również w północnej części lewego skrzydła pałacu, którego pomieszczenia biurowe przeszły kompleksowy remont. Obecnie trwają prace wykończeniowe w łączniku pomiędzy skrzydłami budynku.
Z kolei w kaplicy oraz wieży pałacowej wykonano wszelkie niezbędne roboty rozbiórkowe i konstrukcyjne. Tą pierwszą czeka jeszcze wymiana pokrycia dachu na miedziane, która powinna nastąpić w niedługim czasie. Dotychczas nie było to możliwe ze względu na warunki pogodowe.

Największe zmiany widoczne dla mieszkańców Koszęcina przeszła wieża pałacu. Montaż kopuły przywrócił jej pierwotną, przedwojenną formę, co było jednym z istotnych celów rewitalizacji stawianych przez kierownictwo zespołu. Na południowej ścianie wieży zamontowany został również zegar, który swoją wielkością i kolorystyką także jest zbliżony do przedwojennego.

- Zegar oczywiście już działa i wybija godziny - mówi Mariusz Zuzel, pełnomocnik dyrektora ds. inwestycji.
Roboty instalacyjne i budowlane wewnątrz wieży nadal trwają, ale gotowe już są spiralne schody, które umożliwią zwiedzającym wejście na taras widokowy, skąd można będzie podziwiać panoramę okolicy. Na to jednak trzeba jeszcze poczekać.

Ale rewitalizacja to nie tylko remont budynku, ale również prace związane z terenem parku, w którym wycięto chore i zagrażające bezpieczeństwu drzewa, objęto pielęgnacją pozostałe, wykonano sieć uzbrojenia podziemnego (wodno - kanalizacyjnego, elektrycznego z oświetleniem terenu), drogowego (alejki parkowe). Ukończono parking przy Pawilonie im. Elwiry Kamińskiej, roboty przy garażu, Domu Pracy Twórczej i budynkach gospodarczych.

Wykonano też większą część prac dotyczących ogrodzenia terenu, boiska sportowe do siatkówki i koszykówki oraz kort tenisowy. Wyczyszczony i pogłębiony został staw w parku.

- Z uwagi na to, że ostatnia gruntowna przebudowa zespołu pałacowo-parkowego miała miejsce prawie 200 lat temu nie obyło się w opisanym okresie rewitalizacji bez odkryć konserwatorskich i archeologicznych - mówi Mariusz Zuzel.

Na szczególną uwagę zasługuje odkrycie w łączniku pałacu w przestrzeni międzystropowej prawie 400-letniego stropu drewnianego polichromowanego, który pamięta jeszcze czasy rodziny Kochcickich, dawnych właścicieli Koszęcina.

Kolejna rzecz to odkrycie w parku przy stawie marmurowego popiersia księcia Adolfa von Hohenlohe-Ingelfingen, dawnego właściciela pałacu i ziem koszęcińskich oraz premiera Prus w okresie od 18 marca 1862 r. do 23 września 1862 r.

Alei to nie wszystkie ślady przeszłości. Podczas prac ziemnych przy dziedzińcu pałacu odnaleziono fundamenty ceglano-kamienne, potwierdzające istnienie w przeszłości w południowej części terenu, obok pałacu, wolnostojącego budynku podpiwniczonego z XVIII w. Budynek ten pełnił funkcje administracyjne w okresie kiedy właścicielami zespołu pałacowo-parkowego i części pobliskich ziem była rodzina Sobków.

Obecnie projekt rewitalizacji wchodzi w kolejny etap, który dotyczyć będzie głównie pałacu i jego otoczenia wraz z dziedzińcem. W planach jest dokończenie przebudowy lewego i prawego skrzydła, przywrócenie pierwotnego wejścia do pałacu od strony zachodniej parku, a także innych rozpoczętych już robót na terenie zespołu pałacowo-parkowego (sieci podziemne, roboty drogowe, budowa ogrodzenia od ul. Jana III Sobieskiego, dokończenie robót w alejkach parkowych wraz montażem lamp i ławek).

- Z uwagi na ograniczony czas pozostały do zakończenia projektu, prace będą obecnie realizowane z jeszcze większą dynamiką niż do tej pory - mówi Zuzel.

Zgodnie z planem projekt powinien być gotowy do końca czerwca 2014 r. - Zima spowolniła oczywiście tempo robót, ale termin nie jest zagrożony, tym bardziej, że wiosenna aura pozwoli na przyspieszenie. Czas odgrywa tu kluczowa rolę, gdyż wiąże się to z finansami. Środki na rewitalizację pochodzą w całości z Unii Europejskiej i od marszałka województwa śląskiego - wyjaśnia Zbigniew Cierniak.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto