Z roku na rok spada liczba skradzionych aut, a na liście marek, które najczęściej padają łupem złodziei, nie dochodzi do rewolucji. Ostatnio w niechlubnym rankingu awansowała jednak mazda.

- W minionym roku w województwie śląskim odnotowaliśmy 1249 kradzieży samochodów. Dla porównania, w 2016 roku kradzieży było o prawie 400 więcej, bo 1639 - poinformowała mł. asp. Magdalena Szust z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Które samochody najczęściej padały łupem przestępców?

- W zainteresowaniu złodziei są głównie samochody niemieckich marek - odpowiadają przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Jakie konkretnie? Tego policjanci nie chcą podawać i nie tłumaczą dlaczego, chociaż w poprzednich latach na podstawie danych z KWP powstawały przecież rankingi najczęściej kradzionych samochodów.

Rok temu mogliśmy nawet wskazać 10 konkretnych marek. Na ostatnim miejscu były ople (69 zgłoszeń kradzieży aut tej marki), a wyżej: skody (73), seaty (86), peugeoty (87), fordy (97), renaulty (101) oraz fiaty (176). Na pierwszych trzech miejscach uplasowały się natomiast bmw (211), volkswageny (361) oraz audi (375). Podobnie wyglądały dane z 2015 roku.

- Popularność kradzionych marek z roku na rok znacząco się nie zmienia - wskazują mundurowi, z którymi rozmawialiśmy.Teraz nie udostępniono nam danych, ale biorąc pod uwagę same Katowice, mamy obraz tego, które marki w ubiegłym roku cieszyły się największym zainteresowaniem złodziei w centrum województwa.

Spośród 1249 samochodów skradzionych w Śląskiem, w stolicy regionu złodzieje ukradli bowiem 243 auta.

Z naszych informacji wynika, że do najczęściej kradzionych samochodów zaliczały się audi A4 i A6, bmw (modele 1, 3 i 5) oraz mazdy, co może być pewnym zaskoczeniem. „Awans” tej marki w rankingu jest jednak niepodważalny, o czym świadczy głośna kradzież z salonu Mazdy w Sosnowcu, do której doszło w październiku ubiegłego roku.

Przypomnijmy - siedmiu zamaskowanych sprawców ukradło z magazynu pięć nowych samochodów. Skradziono wówczas modele CX-5 i 6 kombi. Straty oszacowano na 700 tysięcy złotych. Policjantom udało się odzyskać na terenie Katowic dwa samochody - mazdy CX-5 i 6.

Właściciele firmy wyznaczyli nawet nagrodę (10 tysięcy złotych) dla osoby, która wskaże sprawców lub znacząco przyczyni się do odzyskania pozostałych pojazdów. Bez rezultatu. Losy pozostałych trzech aut nie są znane i można się tylko domyślać, co się z nimi stało.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sam spadek liczby skradzionych samochodów trudno uznać za sukces mundurowych. Auta z roku na rok cieszą się mniejszą popularnością wśród przestępców, ale ze względu na to, że bardzo trudno je zarejestrować już po kradzieży. Dlatego też obecnie złodzieje kradną pojazdy przede wszystkim na części lub po to, by wywieźć je poza granice naszego kraju.

Pokazują to przykłady policyjnych akcji, gdy funkcjonariusze wkraczali do tzw. samochodowych dziupli (często opuszczonych budynków) i w środku znajdowali nie tylko skradzione auta, ale również części z innych pojazdów (m.in. z bmw, audi i volkswagenów), które pochodziły z przestępstw. Nie jest też tak, że skradziony samochód w 100 procentach przypadków nie wróci do właściciela.

Wiadomości

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

araya (gość) (dde)

Lepiej bierz z '90 rocznika. Te z '89 miały problemy z instalacją i przy hamowaniu często gęsto włączał sie klakson i wycieraczki na najszybszym biegu. Ta tapicera z węża to też bywała ściema - zamiast węży niemieckich montowano już tureckie i jak Ci się w upale Golf zagrzał to targało kebsem z baraniną.

Mieszkaniec (gość)

super zabezpieczenie na fakira, deska z gwoździami pokryta tektura i pokrowcem. Gwarantowane na złodzieja.Można inaczej np kabel z cewki zapłonowej pod siedzenie lub kłódka na kole pasowym by rozrusznik nie okręcił

Kirie Eleison (gość)

Chwała przewodniczącemu uzurpatorowi to dzięki niemu mamy to co mamy, chwała naszemu wieszczowi!
"Niech bedzie chwała i cześć, chwała i cześć uzurpatorowi... Chwała i cześć, chwała i cześć jedynemu!"

dde (gość)

A jak golfiki. Bo mam na oku z Allegro za 900zł w alumach, TDI i skórze z węża niemieckiego. Rocznik 1989.