Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od września 2011 roku zmieni się wysokość opłat, które obowiązują w przedszkolach. Od nowego roku szkolnego gminy mają obowiązek zapewnienia darmowej opieki, ale jeśli dziecko spędzi w przedszkolu do 5 godzin.

Za każdą dodatkową godzinę zapłacą rodzice. Miesięczna opłata będzie zależała od tego, ile godzin dziecko spędzi w placówce
Rada miejska proponuje trzy warianty opłat: pierwszy to 1,90 zł, drugi 2,37 zł oraz trzeci 0,13% minimalnego wynagrodzenia za pracę co na dzień dzisiejszy odpowiada 1,80 zł.

Rada miejska pozytywnie ustosunkowała się do wariantu ostatniego, który najmniej uderza w portfele rodziców. Ale dopiero we wrześniu będzie wiadomo ostatecznie jak te opłaty się kształtują.

- To są ogromne pieniądze w skali roku - martwi się Judyta Majstrzyk - Dla tych, którzy mają więcej niż jedno dziecko w przedszkolu, tego typu warunki nie są do przyjęcia. Może w tym wypadku nie posyłać dzieci do przedszkola? Trudno, ja będę musiała zapłacić. Opłaty zmieniają się w całej Polsce, ale tak być chyba nie powinno- zastanawia się.

Przeciętnie dziecko w przedszkolu przebywa 9 godzin dziennie. Miesięcznie nowe opłaty mogą wynieść od 113 do 151 złotych. Do tego należy doliczyć stawkę żywieniową.

- Opłata podstawowa za dziecko w przedszkolu wynosi na dzień dzisiejszy 193 złote przy stuprocentowej obecności dziecka. Natomiast opłata, która by weszła od nowego roku to byłoby to w w tym wariancie trzecim (1,80) 245 złotych - mówi dyrektor przedszkola w Lublińcu.

Burmistrz Lublińca wyjaśnia, że jeżeli koszty przedszkoli będą wzrastać, nie wystarczy na inne konieczne inwestycje w mieście.

- Chcę zwrócić uwagę na gigantycznie szybko rosnące koszty przedszkoli. Koszt utrzymania jednego dziecka w przedszkolu od 2004 roku wzrósł o 100 procent. Chodzi o to, żeby już więcej nie dokładać i żeby koszty dla miasta były na poziomie dotychczasowym.
Bieżące wydatki muszą być pokryte dochodami własnymi - mówił Edward Maniura, burmistrz Lublińca.

- My mamy siedem samodzielnych placówek, gdzie koszty ich utrzymania są naprawdę bardzo duże - dodawał burmistrz.

Jeśli rodzice oddadzą drugie i kolejne dziecko do przedszkola, otrzymają zniżkę w wysokości 50 proc. czyli 0,90 zł za godzinę.
Ze zniżki skorzystają też rodzice, których dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności.

Komentarze (0)

Informujemy, że podczas ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość komentowania na portalu. Przepraszamy za niedogodności z tym związane. Komentarze włączone zostaną w niedzielę, po godz. 21