Pracujesz na etat? Nie dorobisz już do pensji. Szykują się zmiany w prawie

Chcesz dorobić? Będziesz musiał założyć firmę – takie będą konsekwencje kolejnych propozycji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Zamierza ona wprowadzić przymus pracy etatowej, a jednocześnie zakazać pracy na umowach cywilnych. To prosta droga do zwiększenia szarej strefy.
Pracujesz na etat? Nie dorobisz już do pensji. Szykują się zmiany w prawie
 Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne

Zgodnie z propozycjami Komisji Kodyfikacyjnej wykonywanie usług na umowie zlecenie lub umowie o dzieło będzie dopuszczalne wyłącznie w ramach samozatrudnienia. Pracownik, chcący legalnie dorobić do etatu, będzie musiał założyć działalność gospodarczą albo znaleźć umowę o pracę u innego pracodawcy.

Co to w praktyce oznacza? – Jeśli nauczyciel angielskiego zechce udzielać prywatnych lekcji, będzie musiał założyć działalność gospodarczą. Jeśli pielęgniarka zamierza dodatkowo pracować w innym szpitalu na zlecenie, to także musi być przedsiębiorcą – wyjaśnia wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prof. Monika Gładoch. – Dotyczy to każdego, kto zechce dorabiać do pensji. Na dotychczasowych zleceniach lub umowach o dzieło nie będzie można świadczyć usług bez zarejestrowania działalności – podkreśla Gładoch.

Zobacz też: Rewolucja w prawie pracy. Będziemy pracować dłużej, także w niedzielę i odrobimy każdego dymka

Nowe propozycje oznaczają dla pracowników dodatkowe koszty w związku z rejestracją działalności gospodarczej, a dla zamawiających usługi ryzyko ustalenia stosunku pracy z samozatrudnionym. Warto wyjaśnić, że domniemanie stosunku pracy dotyczy każdej osoby, która świadczy pracę w strukturach jednostki organizacyjnej zatrudniającego. To pracodawca będzie musiał udowodnić przed sądem, że wykonujący usługi faktycznie był samozatrudnionym. Zgodnie z propozycją samozatrudnionym jest osoba, której praca polega w dominującej części na przekazywaniu wiedzy specjalistycznej, lub na wykorzystaniu unikalnych narzędzi albo rozwiązań dotyczących pracy, będących w dyspozycji samozatrudnionego, lub pracy wykonywanej w ramach organów osoby prawnej lub pracy polegającej na zaspokajaniu potrzeb pośrednio związanych z prowadzoną działalnością zatrudniającego.

– Te pomysły to terapia szokowa dla rynku pracy. Miałyby sens, gdyby pracownicy na etacie zarabiali tak wiele, że dorabianie stałoby się zbędne lub bardzo rzadkie. Przynajmniej jeden skutek wprowadzenia proponowanych zmian jest pewny. To wzrost szarej strefy – konkluduje M. Gładoch.


Wideo

red

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

31.08.2018, 18:48

Komuś się Fundusze na pincet luz nie zgadzają.?

31.08.2018, 18:45

Dorabiac na zlecenie nie, na czarno nie to co kur*wa mam zrobić z 1500 netto na waszej najniższej krajowej cymbaly.?zmuszacie ludzi do emigracji i zlodziejstwa. A brudasom z Syrii po 3 tysiące na głowę. Tfu.

22.02.2018, 09:26

Mam nadzieje, że te założenia nie wejdą w życie. W końcu u nas w Świętokrzyskiem pracaswietokrzyskie.pl ludzie i tak niewiele zarabiają, więc to byłoby bez sensu, żeby pozbawić ich możliwości dorabiania. W końcu od tego powinny być umowy o dzieło czy zlecenie. Moim zdaniem powinni się wziąć za tych co na cały etat dają śmieciowe umowy.

19.02.2018, 09:36

emerytura to nie ETAT czytać wyborco dobrej zmiany.... czytać, ot kolejny bubel

17.02.2018, 11:30

Proszę przypomnieć sobie te słowa,kiedy sam PAN/pani będzie na emeryturze.

16.02.2018, 19:16

I bardzo dobrze, pelno emerytow i pracuja i zajmuja miejsca mlodym ktorzy musza wyjezdzac za chlebem za granice. popieram

16.02.2018, 13:48

To jest jakiś żart? Pracuje od 17 roku życia. Jestem w stanie żyć godnie nie latając po 500 plus i inne renty pijackie jakie się w tym kraju rozdaje tylko mając drugą pracę na umowie zleceniu. Mam 23 lata i nie mam zamiaru dorabiac na czarno. Cała moja rodzina z tego kraju wyjechała bo się cofa i utrudniw życie obywatelom Pora się pakowac do reszty ich pojebało :)

15.02.2018, 14:23

No i co z tego? Dlaczego mieliby tego nie robić? Sam mam 26 lat, ale to co Ty piszesz jest totalnie bez sensu.
Jeśli młody emeryt ma wyższe kompetencje niż młody człowiek to czemu niby miałby oddać miejsce młodemu? Zastanów się co piszesz. Pracy jest pod dostatkiem, a jeśli ktoś jej nie potrafi znaleźć to znaczy że z nim jest problem!

15.02.2018, 14:06

Jqakie to szczescie, ze PO juz nigdy nie bedzie rządzic....i koniec afer

15.02.2018, 13:18

Na donosach od PISowskich ....."sygnalistów ".

14.02.2018, 23:40

złapią każdego bo teraz państwo bedzie funkcjonowac na donosach.

14.02.2018, 18:14

Zabrać się za młodych emerytów... Niektórzy mają po 3,5 tyś. emerytury i dorabiają sobie drugie 3 tyś. Młodzi wyjeżdżają za granicę bo pracy nie ma! A emeryci okupują prawie każdy zakład pracy!!!

14.02.2018, 15:35

A skąd się te kur......wy biorą??? Z Narodu Panie Polak. Pozdrawiam

14.02.2018, 12:26

Co za glupota, po kiego grzeba biora sie za cos za co nie powinni?!Idiotyzm, ze chcac dorobic niewielka ilosc godzin/dni w tygodniu musze zalozyc sobie dzialalnosc.Logiczne bedzie, ze wiekszosc osob tego nie zrobi i zacznie pracowac w szarej strefie.Panstwo samo sobie strzela w stope takimi glupimi pomyslami...

14.02.2018, 11:57

Jestem polakiem, mieszkam w pięknym kraj - Polska. Niestety, Polska nie jest zbyt bogatą, jest biedna ponieważ mamy głupich polityków w Parlamencie.

14.02.2018, 11:50

Nie, "niektórzy" - tylko wiekszość wyborcza - a tym wypadku wyborcy durnego PIS.

14.02.2018, 11:12

Nie pisz takich bzdur bo sam wychodzisz na głupka, Kraj jest jaki jest tylko ludzie niektórzy są ku...wy

14.02.2018, 10:10

NO, nikt inny Obywatlu nie urządza wam teraz życia - jak wybrana przez Ciebie PIS-owska władza, no dalej głosujcie na tych głupków. Bo teraz tak, jak mi syn sąsiada skosi w całym sezonie trawę na posesji - to co ?, on ma założyć działalność gospodarczą ?! - absurd, dzieki PIS-owi, no i wam ich wyborcom. A wiecie, o co w tym chodzi naprawdę ? - aby każdy płacił podatki, a oni potem mają ta kasę na rozdawanie za frajer te - 500+.

14.02.2018, 07:28

Nie kraj tylko ci których wybieramy , a pózniej nie ma systemu rozliczania za to co robią .

14.02.2018, 07:11

To prawda historia niczego Nas nie nauczyła. Wymyślamy bezsensowne zakazy, nakazy żeby było Nam lepiej.
Ale nikt tego z nim nie konsultuje. Co to kur.........a jest. Niech oni wymyślą dla siebie czas pracy, ograniczenia premiowe, rozliczanie za efekty pracy ZA NASZE PIENIĄDZE, a nie za pierdzenie i wymyślanie coraz to debilniej szych pomysłów. Rewolucje to my potrzebujemy w wynagrodzeniach, ale to jest dla nich za trudne bo trzeba od siebie coś dać, a oni nigdy nie mają

12.02.2018, 14:12

Durne rządy PiS krok po kroku prowadzą ku katastrofie. Nie czarujmy się - wybory za dwa lata zostaną sfałszowane i koszmar rządów pisiorstwa będzie trwał w najlepsze. Będziemy mocastrstem w produkcji katechizmów i pomników smoleńskich.