Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w Lublińcu. Oferty pracy i fachowcy na targach edykacyjnych

Angelina Kita
Do prezentacji swojej oferty zostały zaproszone wszystkie szkoły zawodowe - zasadnicze, średnie i policealne. - Rynek pracy potrzebuje fachowców - mówi Katarzyna Myrcik - koordynator projektu. Młodzież musi uświadomić sobie, że za kilka lat pewne kierunki będą gwarancją bezrobocia.

Rozbudowuje się natomiast przemysł, handel, wzrasta zapotrzebowanie na usługi - począwszy od obsługi informatycznej, a skończywszy na długoterminowej opiece pielęgniarskiej. Społeczeństwo polskie - podobnie jak cała Europa- starzeje się. Już dziś nie ma zapotrzebowania na nauczycieli jakichkolwiek specjalności, socjologów, etnografów, a tym czasem na samym tylko Śląsku 2000 osób przyjęto w ubiegłym roku na pedagogikę. Promujemy więc kierunki przyszłościowe, na które zapotrzebowanie będzie rosło- dodaje.

System kształcenia zawodowego zakłada niestety, że kwalifikacje do niektórych zawodów zdobyć można wyłącznie w szkołach dla młodzieży, czyli do ukończenia 18 roku życia. Organizatorzy oraz prezentujące się szkoły postarali się, by pokazać specyfikę kształcenia w każdym z oferowanych kierunków. Architektura krajobrazu przygotowała prezentację roślin ozdobnych i pokaz bukieciarstwa, licząc na zainteresowanie młodzieży lubiącej przyrodę i posiadającej zmysł estetyczny.

Technicy budownictwa dla fascynatów architektury i projektowania przygotowali wirtualny spacer po szkole z użyciem joysticka i oprogramowania do tworzenia wizualizacji architektonicznych. W pracowni mechanicznej można było przyjrzeć się, jak działa maszyna wytrzymałościowa, twardościomierz Brinell'a, hamulec elektromagnetyczny i silnik.. Hitem okazał się Water PC - komputer działający w akwarium z olejem mineralnym. Handlowcy i hotelarze przekonywali chętnych prezentacjami umiejętności zawodowych, dekoracjami stołu i serwowanymi zakąskami.

Ogromne wrażenie zrobiła na uczniach pracownia Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Medycznych, który oferował masaże, pokazy pierwszej pomocy, opatrywania ran i przygotowywanie na miejscu farmaceutyków.. Wszystkie klasy uczestniczące w Targach zaproszone zostały na wykład dotyczący roli kreatywności, autoprezentacji i edukacji. Autorem wykładu był dr Wojciech Gawlik z Politechniki Śląskiej. Podczas wykładu dr Gawlik podkreślał rolę kreatywności, opowiadał również o swoich doświadczeniach zdobytych w USA.
Agacie, trzecioklasistce z lublinieckiego Gimnazjum nr 2, wykład bardzo się spodobał

- Wykładowca akcentował, że należy rozszerzać horyzonty, uczyć się języków. Dowiedziałam się, jaką osobą trzeba być, by odnieść sukces- dodaje.
-Dla naszej szkoły - komentuje dyrektor Joanna Walczak - Targi były potwierdzeniem, że jest duża potrzeba informowania o kierunkach kształcenia zawodowego. Młodzież musi nie tylko przeczytać ulotkę, ale i zobaczyć, jak odbywa się nauka zawodu. Cieszę się, że dyrektorzy gimnazjów troszcząc się o losy absolwentów, dbają o wskaźniki egzaminacyjne, ale także o sukces uczniów na rynku pracy. Moim zdaniem to liczy się najbardziej, żeby uczeń podjął pracę, która da mu satysfakcję zawodową i finansową- dodaje dyrektor szkoły.

Zobacz oferty pracy z Lublińca i powiatu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto