Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - Uczelnie organizują dodatkowy nabór

Sylwia Bukowska
Dla tych, którzy nie dostali się na studia szansą jest obniżenie progu lub drugi nabór
Dla tych, którzy nie dostali się na studia szansą jest obniżenie progu lub drugi nabór LUCYNA NENOW / POLSKAPRESSE
Na większości uczelni wyższych w Poznaniu zakończyła się pierwsza tura składania dokumentów i deklaracji chęci podjęcia studiów przez osoby zakwalifikowane w postępowaniu rekrutacyjnym.

Na kierunkach, na których zabraknie chętnych, zostaną obniżone progi punktowe i zorganizowany drugi nabór. To szansa dla maturzystów, którzy nie dostali się na wymarzoną uczelnię za pierwszym razem.

- Pierwsze listy kierunków i specjalności, na których zostanie przeprowadzona druga rekrutacja, pojawiają się już na stronie internetowej i ostatecznie zostaną ogłoszone prawdopodobnie do końca tygodnia - mówi dr Marek Sobczak, kierownik Działu Nauczania UAM. - Liczba miejsc, o jaką mogą ubiegać się maturzyści, będzie znacznie mniejsza niż w pierwszym etapie.

Czytaj także: Uczelnie zaczyna dotykać niż demograficzny

Zainteresowaniem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza cieszą się także kierunki zamawiane, takie jak matematyka czy informatyka, na których nie będzie drugiego naboru. Coraz większą popularność ma także chemia, na której studenci mają do wyboru wiele różnorodnych specjalności, na przykład chemia stosowana, materiałowa, kosmetyczna i wiele innych.

- Osoby przyjęte na kierunki zamawiane, które podczas rekrutacji uzyskały najlepsze wyniki, otrzymają miesięczne stypendium w wysokości tysiąca złotych - tłumaczy dr Marek Sobczak. - Od drugiego semestru stypendium to będzie przyznawane studentom, którzy osiągną najlepsze wyniki w nauce.

Na studiach stacjonarnych próg punktowy zostanie obniżony między innymi na takich kierunkach jak prawo, psychologia i filologia germańska.

Dodatkowa rekrutacja zostanie przeprowadzona również na studia stacjonarne drugiego stopnia na filologii specjalność filologia klasyczna oraz specjalność studia śródziemnomorskie.

W przypadku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu drugi nabór odbędzie się tylko na Wydziale Nauk o Zdrowiu.

- Na kierunek lekarski zainteresowanie jest ogromne - przyznaje prof. Marek Ruchała z Uniwersytetu Medycznego. - Jeżeli ktoś nie potwierdzi chęci podjęcia studiów i nie złoży na czas dokumentów, przyjmowane będą osoby z największą liczbą punktów biorące udział w rekrutacji, które nie zostały zakwalifikowane za pierwszym razem.

Ostateczne listy rankingowe na Uniwersytecie Medycznym ogłoszone będą do 12 sierpnia.

Czytaj także: Co piąty maturzysta uczy się do poprawki z matematyki

Na Uniwersytecie Przyrodniczym na studia stacjonarne do tej pory przyjęto 1737 osób. W sumie władze uczelni planują przyjąć 2300 nowych studentów. Średnie progi punktowe na najbardziej oblegane kierunki na UP wynosiły 80,60 punktów na weterynarię, 67 na dietetykę oraz 64 na biotechnologię.

Drugiej rekrutacji nie przewiduje Politechnika Poznańska. - Nie mamy problemu z niedoborem studentów, wręcz przeciwnie, zainteresowanie jest wyjątkowo duże - mówi profesor Stefan Trzcieliński, prorektor Politechniki Poznańskiej.

Na kierunkach, na których zostały wolne miejsca, dobierani są kandydaci z list rezerwowych, którzy do jutra mają czas na dostarczenie dokumentów. Maturzyści rezerwowi mogą wciąż zostać przyjęci na edukację techniczno-informatyczną czy technologię ochrony środowiska. Dodatkowe osoby są przyjmowane także na fizykę techniczną, jeden z kierunków zamawianych.

- Limit przyjęć na fizykę techniczną został wyczerpany, ale możliwości wydziału są większe, dlatego wciąż przyjmujemy chętnych - wyjaśnia profesor Stefan Trzcieliński.

Czterdziestu studentów przyjętych na "zamówiony" kierunek fizyka techniczna i trzydziestu zakwalifikowanych na energetykę, otrzyma stypendium w wysokości tysiąca złotych miesięcznie.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym we wtorek minął czas na złożenie wymaganych dokumentów przez osoby zakwalifikowane na studia. W zależności od tego, ile z nich dostarczyło wymagane zaświadczenia albo wszystkie miejsca zostaną obsadzone, albo konieczne będzie obniżenie limitów punktowych na kierunkach, na które zabraknie chętnych.

Czytaj także: Chcesz wynająć pokój? Musisz wygrać casting!

Jeszcze rekrutują na Przyrodniczym

Od 1 sierpnia zostanie uruchomiony drugi nabór na kierunki, na których zostały wolne miejsca.

Najmniejszym zainteresowaniem w tym roku cieszyła się technologia drewna, ogrodnictwo, agroinżynieria i technika rolniczo-leśna - na tych kierunkach można spodziewać się dodatkowej rekrutacji.

Maturzyści, którzy nie dostali się na pierwszy wybrany przez siebie kierunek, a zostali zakwalifikowany na inny i mają wystarczającą liczbę punktów, mogą złożyć wniosek o przesunięcie wewnątrz uczelni.

Politechnika bez drugiego naboru

Limity punktów na najbardziej oblegane kierunki podczas tegorocznej rekrutacji na Politechnice Poznańskiej:
Informatyka - od 747 punktów (najlepszy wynik: 986 punktów)
Bioinformatyka - od 611 punktów (najlepszy wynik: 916 punktów)
Logistyka - od 675 punktów (najlepszy wynik: 880 punktów)
Budownictwo - od 665 punktów (najlepszy wynik: 921 punktów)
Architektura i urbanistyka - od 490 punktów (najlepszy wynik: 969 punktów).

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto