Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podatki: Za spóźnienie w złożeniu PIT-a grozi grzywna - minimalnie 139 zł

Ewa Pajuro
Urzędnicy segregują napływające zeznania podatkowe
Urzędnicy segregują napływające zeznania podatkowe Małgorzata Genca
Przeoczyłem termin. Wyjechałem na długi weekend i zapomniałem. Myślałem, że pracodawca już to za mnie zrobił - tak tłumaczą się lubelscy podatnicy, którzy z opóźnieniem składają swoje PIT-y. Większość w takiej sytuacji wysyła zeznanie pocztą. -Wstydzą się przyjść osobiście - oceniają urzędnicy.

Urzędy mają już grubo ponad 90 proc. naszych deklaracji podatkowych. - Kolejne cały czas dowozi nam poczta - tłumaczy Wojciech Majczyna, zastępca naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie. Spóźnialscy dosyłają swoje zeznania.

Czytaj także: Radawiec. Paralotniarz spadł na ziemię

Co grozi im za opóźnienia? - Sprawdzamy, dlaczego podatnik nie złożył zeznania w terminie. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie i jeśli tłumaczenie jest przekonywujące możemy odstąpić od ukarania - wyjaśnia Majczyna.

Złożenie deklaracji podatkowej po terminie to wykroczenie skarbowe. - Grozi za nie kara grzywny od 1/10 minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie około 139 zł, do jego dwukrotności - wyjaśnia Paweł Rutkowski, oskarżyciel skarbowy z Pierwszego US.

46 tys. podatników z Lubelszczyzny złożyło deklarację podatkową przez internet

Jeśli nie przyjmiemy mandatu, okoliczności sprawy są niejasne lub urzędnicy uznają, że należy nam się większa kara, sprawa trafi do sądu. W województwie lubelskim do urzędów skarbowych wpłynęło już blisko 693 tys. zeznań (stan na 5 maja). Ten rok okazał się rekordowy pod względem liczby deklaracji złożonych przez internet.

- W taki sposób rozliczyło się ponad 46 tys. osób, czyli prawie czterokrotnie więcej niż rok wcześniej - wyjaśnia Marta Szpakowska, rzeczniczka Izby Skarbowej w Lublinie.

Ten wynik daje nam ósme miejsce w klasyfikacji województw. - W zeszłym roku uplasowaliśmy się na 10. miejscu. Zatem naszym podatnikom należą się słowa podziękowania - dodaje Szpakowska.

Elektronicznego PIT-a najchętniej wysyłali podatnicy między 31. a 40. rokiem życia. Nie zabrakło jednak osób po 90. roku życia, które skorzystały z tej możliwości. Największą popularnością cieszyła się ulga z tytułu wychowywania dzieci. Do tej pory 188 osób wykazało dochód powyżej 1 miliona zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto