Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pasjonat modelarstwa Lucjan Imiołczyk pracuje nad wyjątkowym projektem. To kartonowy model polskiego parowozu o długości 1 m ZDJĘCIA

PW
Mieszkaniec gminy Herby od ponad ćwierć wieku pasjonuje się modelarstwem. Ma już sporą kolekcję, ale jednocześnie podejmuje kolejne wyzwania. Aktualnie pracuje nad kartonowym modelem polskiego parowozu serii Pt 31-1 w skali 1:25.

Lucjan Imiołczyk to mieszkaniec Olszyny. Na co dzień pracuje jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Publicznej Szkole Podstawowej w Cisiu. Prywatnie to modelarz, rekonstruktor i hobbysta. Pan Lucjan już od 26 lat zajmuje się modelarstwem, od 10 lat natomiast swoją pasją zaraża innych, pracując w kilku domach kultury jako nauczyciel kół historyczno - modelarskich, gdzie uczy dzieci i młodzież. Olszyński pasjonat od roku pracuje nad wyjątkowym projektem. Składa kartonowy model polskiego parowozu serii Pt 31-1 w skali 1:25, który będzie miał 1 m długości. Średnio przy budowie tego modelu spędza od godziny do dwóch dziennie, głównie późnymi wieczorami.

- Wtedy jest cisza i spokój, więc można kleić i malować – mówi Lucjan Imiołczyk. - Sam model jest bardzo ciekawy, ponieważ jest to model ciężkiego parowozu polskiej konstrukcji, zaprojektowany przez Kazimierza Zambrzuskiego. Parowóz osiągał prędkość do 110 km na godzinę i był przeznaczony do pociągów pospiesznych, jego zapas wody wynosił 32 m³ a zapas węgla 10 ton. Parowóz ważył 174 tony i mierzył prawie 24 metry długości. Łącznie wyprodukowano 110 sztuk tych parowozów. Ostatni egzemplarz Pt31-49 został wycofany z PKP 13 lutego 1980 roku – informuje.

Model parowozu pana Lucjana jest bardzo zdetalizowany. Aby model był jak najbardziej zbliżony do oryginału, modelarz odwiedził skansen taboru kolejowego w Chabówce, gdzie jest zachowany jeden z dwóch ocalałych egzemplarzy tych parowozów w Polsce - Pt 31-64. Na miejscu w skansenie kolejowym wykonał pełną dokumentację zdjęciową oraz dokonał szczegółowych pomiarów poszczególnych elementów parowozu. Sama farba na model była dobierana według wzornika odcienia, który używano na PKP w latach 30.

- Kolega wykonał świetną robotę i dobrał kolor o odpowiednim odcieniu. Farbę nakładam na model przy pomocy aerografu modelarskiego – wyjaśnia Lucjan Imiołczyk.

Kiedy parowóz będzie gotowy? Trzeba jeszcze trochę poczekać.

- Planowane zakończenie prac nad „PETUCHĄ” nastąpi na początku 2019 roku – informuje mieszkaniec Olszyny, który jednocześnie podkreśla, że w kolejce czekają już następne modele parowozów do wykonania. - To parowozy Pm 36-1 oraz Okz 32-2, oczywiście w skali 1:25 – dodaje.

W galerii prezentujemy kilka zdjęć wykonanych podczas prac na modelem parowozu PT 31 - 1 oraz zdjęcia innych modeli Lucjana Imiołczyka, stanowiących część jego kolekcji.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto