Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięto tablicę pamięci ofiar Katynia i tragedii smoleńskiej

Bartłomiej Romanek
Kwiaty złożyła także delegacja lublinieckiego starostwa
Kwiaty złożyła także delegacja lublinieckiego starostwa Fot. Wojciech Gembała
W tym roku mija nie tylko 219. rocznica ogłoszenia Konstytucji 3 Maja, ale i siedemdziesiąta rocznica Zbrodni Katyńskiej, która także dosięgnęła powiat lubliniecki.

W Lublińcu przypomina o tym tablica w kościele św. Benedykty od Krzyża, która upamiętnia zamordowanych lublinieckich policjantów. Zginęło też wielu mieszkańców. Zamordowani zostali także żołnierze 74. GPP stacjonującego przed wojną w Lublińcu. Mord dokonany na wielu przez Niemców w Ciepielowie 8 września 1939r. okazał się przygrywką do tego, co zrobili Rosjanie z tymi, których bezprawnie zatrzymali po 17 września 1939 r.

Tegoroczne obchody święta 3 Maja były w całej Polsce, ale i w samym Lublińcu szczególne, bo nikt nie mógł przewidzieć, że polska delegacja z Prezydentem RP na czele 10 kwietnia 2010r. swoją śmiercią da rocznicowym wydarzeniom w kraju nowy, tragiczny wymiar.

Pamięć ofiar Katynia, ale i trafedii prezydenckiego samolotu uczczono na Cmentarzu Wojskowym. Świąteczne obchody przebiegały pod znakiem zadumy. Na Cmentarzu Wojskowym przy udziale władz miast i powiatu oraz Kompanii Honorowej JW. 4101, została odprawiona uroczysta msza święta. Przez to wymiar lokalnej pamięci wplótł się w kształt narodowy i ponadczasowy. Lubliniec dołączył do miast, w którym ważne dla historii i narodu polskiego hasło "Bóg, Honor i Ojczyzna" jest na nowo odkrywane. Patronat nad uroczystościami objęli burmistrz Lublińca i starosta lubliniecki. którzy odsłonili pamiątkową tablicę.

Już kilka miesięcy temu dla upamiętnienia tych wydarzeń Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień, major Tadeusz Lipiński oraz prezes Stowarzyszenia Rodzina Wojskowa 74GPP, Marian Berbesz zaproponowali samorządowcom, aby na Wojskowym Cmentarzu umieszczona została tablica. Przedstawiali oni tylko odczucia mieszkańców Ziemi Lublinieckiej, którzy w razie niechęci samorządowców byli gotowi pokryć koszty wykonania tablicy z własnych pieniędzy. Tablica miała być poświęcona ofiarom Zbrodni Katyńskiej, ale los był okrutny.

Dlatego na tablicy znalazły się słowa: "Dla uczczenia pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej w 70. rocznicę tego wydarzenia oraz w hołdzie tragicznie zmarłemu prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu i wszystkim poległym w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku - Mieszkańcy Ziemi Lublinieckiej".

Inicjatywa była ze wszech miar słuszna i miała wymiar patriotyczny, ale słowa wygrawerowane wzbudziły u niektórych dyskusje. Niektórzy uczestnicy uroczystości zastanawiali się bowiem, czy stosowne jest użycie słowa polegli. Zdaniem niektórych lublińczan lepiej byłoby użyć jednak słowa "zginęli". To jednak nieistotny problem, bo najważniejsze, że taka tablica w Lublińcu na Cmentarzu Wojskowym, uporządkowanym przed rokiem przez wolontariuszy, się znalazła.

Tym razem nie udało się odczytać Apelu Poległych. Został on odczytany we wrześniu ubiegłego roku, ale wymieniono w nich tylko tych żołnierzy, którzy zginęli podczas kampanii wrześniowej. Przy najbliższej okazji warto byłoby odczytać Apel Poległych, w którym wymieniono by także ofiary Zbrodni Katyńskiej.

W Lublińcu ostrożnie podchodzi się do kwestii innego upamiętniania ofiar tragedii prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Chociaż radny Jerzy Orszulak już kilka dni po katastrofie proponował, żeby jednej z ulic nadać imię Lecha Kaczyńskiego lub ofiar tej wielkiej tragedii.

Decyzja w tej kwestii w pełni należy do radnych, ale sam burmistrz Edward Maniura podchodzi do niej bardzo sceptycznie. Jego zdaniem nadawanie imienia prezydenta Kaczyńskiego niewielkiej ulicy byłoby nietaktem. Zmiana nazwy dużej ulicy spowodowałaby natomiast spore komplikacje dla jej mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto