Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nominowani do Statuetek Starosty

js
Kapituła Statuetek Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla Powiatu – 2016” zakończyła pracę związaną z wyłonieniem z grona zgłoszonych do konkursu kandydatów osób, które będą kontynuować rywalizację o tę najwyższą nagrodę powiatową. Do dalszego etapu nominowano łącznie 16 osób w sześciu kategoriach: 1. Edukacja i Kultura 2. Samorządność i Przedsiębiorczość 3. Sport i Turystyka 4. Polityka Społeczna 5. Wydarzenie Roku 6. Osobowość Roku, Instytucja Roku

Uroczysta Gala, podczas której poznamy tegorocznych laureatów Statuetek, odbędzie się 18 lutego (sobota) 2017 r. o godz. 17.00 w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana, w Częstochowie przy ul. Wilsona 16. Pogram uroczystości przewiduje prezentację nominowanych do Statuetki oraz wręczenie Statuetek laureatom tegorocznej edycji konkursu. Goście obejrzeć będą mogli także występ Bogusława Morki z orkiestrą oraz Karoliny Kamińskiej – laureatki X Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Wokalistów Powiatu Częstochowskiego.
A oto nominowani:

·

KATEGORIA EDUKACJA I KULTURA

Małgorzata Chodecka - Dyrektor Zespołu Szkół w Starym Cykarzewie, gm. Mykanów

Małgorzata Chodecka jest dyrektorem Zespołu Szkół w Starym Cykarzewie od 1 grudnia 2001r. Jest osobą kreatywną i zaangażowaną w pracę. Z dużą starannością dba o dobry wizerunek nadzorowanej placówki. Poprzez wdrażanie ciekawych projektów Małgorzata Chodecka promuje zdrowy i aktywny styl życia. Szkoła podstawowa w 2013r. uzyskała prestiżowy Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Pani dyrektor kultywuje wartości uniwersalne i patriotyzm organizując m.in. Święto Patrona Szkoły, Wieczornice Niepodległościową i Powiatowy Konkurs Poezji Śpiewanej i Recytowanej. Pani Małgorzata w sposób szczególny czuwa nad losem uczniów. Wspólnie z Radą Rodziców i nauczycielami pomaga tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej poprzez organizację takich akcji jak: "Dziewczynka z zapałkami", "Skarbonka Wielkopostna", pomoc w dożywianiu. W szkole organizowane są również akcje ogólnopolskie: "Góra grosza", "Pomóż i ty", "WOŚP", "Jedna kropla dla Sudanu". W Zespole Szkół w Starym Cykarzewie realizowane są projekty dydaktyczno-wychowawcze dotyczące praw człowieka, dziecka, ucznia, np. "Prawa człowieka - Prawa dziecka", "Bezpieczna i przyjazna szkoła" - na lata 2014-2016. Wysoki poziom zadań edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych obowiązujacy w szkole podstawowej został uhonorowany certyfikatem "Wiarygodna szkoła". Małgorzata Chodecka dzięki swojej postawie oraz wysokiej kulturze osobistej zdobywa sympatię i szacunek ogółu lokalnej społeczności.

Zespół Obrzędowy „Grusza" - Rzerzęczyce, gm. Kłomnice

Zespół Obrzędowy "Grusza" powstał w 1994 r. z inicjatywy pań zrzeszonych w Kole Gospodyń Wiejskich w Rzerzęczycach. Scenariusze obrzędów i zwyczajów są dziełem Janiny Gołdy. Dla podkreślenia regionalizmu członkowie występują w strojach z poprzedniego stulecia oraz prezentują eksponaty z dawnych czasów. Z biegiem czasu "Grusza" stała się wielopokoleniowa. Dzieci i młodzież występuję w uroczystościach z wielką radością. Wszystkie obrzędy, a jest ich kilkanaście, zdobywają liczne nagrody. Niektóre z nich: "Jak to ze lnem było", "Majówka", "Imieniny u Ignaca", "Dożynki dworskie" "Wybory sołtysa" są oparte na prawdziwych wydarzeniach mających miejsce w Rzerzęczycach. Panie oprócz działalności artystycznej tworzą również dziedzictwo kulinarne poprzez udział w prezentacjach okolicznościowych, dożynkach, stołach wigilijnych i wielkanocnych. Do najważniejszych osiągnięć zespołu możemy zaliczyć dwukrotne zdobycie I miejsca w latach 2015 - 2016 w Przeglądzie Zespołów Obrzędowych "Kalendarz Obrzędowy", który odbył się w Katowicach-Szopienicach. Grupa z Rzerzęczyc otrzymała Nagrodę Ministra Kultury podczas XX Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej. Dzięki takiemu zespołowi otwiera się szansa dla młodych ludzi na kultywowanie tradycji oraz utrzymanie wielopokoleniowych więzi w życiu codziennym. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Janina Gołdy, a kierownikiem organizacyjnym Marianna Makles.

Joanna Alina Haładyn - Radna Powiatu Częstochowskiego V kadencji, nauczyciel języka niemieckiego, gm. Olsztyn

Joanna Alina Haładyn jest mieszkanką Olsztyna, nauczycielem dyplomowanym, która od 33 lat pracuje w Technicznych Zakładach Naukowych im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie ucząc języka niemieckiego. W latach 1998-2006 Joanna Haładyn była radną gminy Olsztyn, w latach 2006-2010 radną Rady Powiatu w Częstochowie. Od roku 2014 jest ponownie radną powiatu , w której pełni funkcję przewodniczącej Komisji Edukacji, Turystyki i Sportu. Wspiera działania z zakresu edukacji i kultury, uczestniczy w przedsięwzięciach na terenie gmin powiatu częstochowskiego. Joanna Haładyn w ramach działalności Stowarzyszenia na Rzecz Gminy Olsztyn "Orle Gniazdo" od kilku lat uczestniczy w przygotowaniu Festynu Rodzinnego w Ogrodach Plebańskich. Wspiera również organizację Gminnego Konkursu Recytatorskiego oraz Piosenki Przedszkolnej, a także Ogólnopolski Przegląd Abstynenckiej Twórczości Artystycznej "Zamczysko". W latach 2000-2005 pełniła funkcję doradcy metodycznego dla nauczycieli języka niemieckiego w Samorządowym Ośrodku Doskonalenia w Częstochowie. Przez sześć lat pełniła funkcję przewodniczącej Wojewódzkiej Komisji Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego. W roku 2002 utworzyła w Częstochowie Oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego. W ramach stowarzyszenia organizuje szkolenia dla nauczycieli oraz konkursy dla uczniów wszystkich typów szkół z powiatu częstochowskiego. Joanna Haładyn otrzymała wiele nagród, w tym nagrody dyrektora szkół, w których pracowała, a także nagrodę Wójta Gminy Olsztyn oraz Prezydenta Miasta Częstochowy i wiele wyróżnień związanych ze swoją pracą zawodową oraz pracą społeczną.

KATEGORIA SAMORZĄDNOŚĆ I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Krzysztof Nabialczyk - Radny Powiatu Częstochowskiego V kadencji

Krzysztof Nabiałczyk to samorządowiec z 25-letnim stażem działania. Przez sześć kadencji (do 2014 roku) był radnym gminy Mykanów, a w latach 2010-2014 przewodniczącym Rady Gminy Mykanów. Równocześnie od 1990 do 2010 roku był sołtysem sołectwa Lubojna. Jako społecznik działa również w OSP w Lubojnie, Kółku Rolniczym oraz działał w Ludowym Klubie Sportowym. W swojej karierze został wyróżniony honorowymi odznakami "Zasłużony dla województwa częstochowskiego" oraz "Zasłużony dla rolnictwa". W ostatnich latach był inicjatorem integracyjnych imprez tematycznych takich jak wykopki ziemniaków oraz festiwal żniwny. Imprezy te w swoim założeniu zmierzały do integracji społeczeństwa lokalnego, a także promocji regionu. Impreza pod nazwą "Festiwal Żniwny Lubojna - Gaj 2015" została wyróżniona przez kapitułę I miejscem w wojewódzkim konkursie "Piękna Wieś Województwa Śląskiego" w kategorii "najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycję i zwyczaje wiejskie". Impreza została doceniona również statuetką „Jurajski Produkt Roku 2014" w konkursie organizowanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo Handlową w Częstochowie. Kolejna impreza pn. "Regionalny festiwal ziemniaka Lubojna Gaj 2015", również cieszyła sie ogromnym zainteresowaniem i zdobyła wyróżnienie w konkursie "Jurajski Produkt Roku 2015". Miniony rok to kolejna impreza pn. "Sianokosy Lubojna Pastwy 2016".Obecnie w planach Krzysztofa Nabiałczyka jest utworzenie regionalnego muzeum polskich maszyn rolniczych. Jako działacz samorządowy przyczynił się do rozwoju gminy Mykanów podejmując strategiczne decyzje w zakresie inwestycji oświatowych, drogowych, ochrony środowiska oraz infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

Maria i Sławomir Pastusińscy - Gospodarstwo Rolno-Produkcyjne Maria Pastusińska, gm. Konopiska

Państwo Pastusińscy swoją działalność rozpoczęli w 1995 roku. 63 ha pola i 153 sztuk bydła, w tym 70 sztuk krów mlecznych to obecnie ich gospodarstwo, o które dbają każdego dnia. Posiadają certyfikat wydajności Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Jako jedyni prywatni przedsiębiorcy na terenie powiatu są dostawcami mleka do OSM Włoszczowa (od 2013 r.). Wcześniej byli największymi dostawcami mleka do SM Mleczgal. Państwo Pastusińscy korzystają z dofinansowań unijnych dbając o rozwój swojego gospodarstwa. Otrzymali Środki z Programu "Młody Rolnik" i PROW na lata 2007-2013 m.in. na zakup sprzętu rolniczego oraz budowę obory z halą ubojową. Wielokrotnie otrzymywali nagrody od Wójta Gminy Konopiska i Starosty Częstochowskiego za osiągnięcia rolne i zagospodarowanie zagrody. Do najważniejszych wyróżnień możemy zaliczyć: II miejsce w konkursie "Piękna Wieś Województwa Śląskiego" w kat. "Najpiękniejsza Zagroda" w 2008r., III miejsce w woj. śląskim w konkursie "Agroliga 2013" w kategorii Rolnicy, Nagrodę Starosty Częstochowskiego za "Najlepsze Gospodarstwo Rolne Regionu Częstochowskiego" w 2016r. W życiu Państwa Marii i Sławomira Pastusińskich zdarzają się także chwile zaskakujące, miłe i niespodziewane, takie jak np. odwiedziny grup emerytowanych rolników z Austrii i Belgii, którzy zwiedzili ich gospodarstwo i poznali szczegóły działalności. Wielopokoleniowe gospodarstwo rolne może by doskonałym sposobem na życie, powalającym łączyć tradycję z nowoczesnością, przyczyniając się do promocji gminy Konopiska i powiatu częstochowskiego.

KATEGORIA SPORT I TURYSTYKA

Marcin Dziura- Nauczyciel w Gimnazjum w Lelowie, zawodnik, trener LKS „Lelovia”, działacz sportowy.

Marcin Dziura jest nauczycielem w Gimnazjum w Lelowie. Z prowadzonymi drużynami piłki ręcznej, szachów, tenisa stołowego 15 razy wygrywał rywalizację w powiecie. Jego uczniowie 7-krotnie zdobywali tytuły mistrza rejonu częstochowskiego, uzyskując awans do finałów wojewódzkich.
Jest jednym z założycieli LKS „Lelovia”. Aktywnie uczestniczy w życiu klubu oraz pozyskuje fundusze na jego rozwój. Jest zawodnikiem i wieloletnim trenerem drużyn piłkarskich seniorów i orlików LKS „Lelovia”. Założył drużynę siatkarską reprezentacji gminy Lelów, która występowała przez cztery sezony w amatorskich ligach piłki siatkowej.
Jest organizatorem wielu imprez promocyjnych, mających na celu ściąganie gwiazd sportu do gminy: „Siatkarskie asy”(mecz towarzyski AZS Częstochowa - Czarni Radom), „Magia tenisa”(promocja tenisa w wykonaniu ekstraklasowej Polonii Bytom), mecz otwarcia stadionu w Lelowie z udziałem Piasta Gliwice, spotkanie z piłkarzem Kubą Błaszczykowskim oraz piłkarką ręczną Sabiną Soja-Włodek.
Organizuje cykliczne imprezy o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim, między innymi:
Ogólnopolski Zimowy Turniej Piłki Ręcznej (z udziałem m.in. Vive Kielce, Anilana Łódź), Turniej Piłki Nożnej Orlików o Puchar Starosty Częstochowskiego, Bieg Ziemi Lelowskiej. Jest współorganizatorem drużyny, która zajęła III miejsce w Spartakiadzie Gmin Powiatu Częstochowskiego w 2016 r.
Marcin Dziura to osoba, która zachęca i mobilizuje do aktywnego spędzania czasu i odnosi sukcesy na arenach powiatu i województwa.

Tomasz Gęsiarz - Działacz sportowy, turystyczny, wójt gminy Mstów.

Tomasz Gęsiarz od wielu lat jest zawodnikiem i działaczem Ludowego Klubu Sportowego „Warta” Mstów. Dzięki jego zaangażowaniu zrealizowano projekt „Budowa nowoczesnej ogólnodostępnej infrastruktury sportowej w Gminie Mstów”. Powstał nowoczesny kompleks sportowy: boisko do gry w piłkę nożną i gier małych, a także sala do ćwiczeń fitness, siłownia, szatnie w nowym budynku wielofunkcyjnym. Jako działacz LKS „Warta” przyczynił się do powstania na rzece Warta przystani kajakowej.
Jest działaczem Częstochowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Częstochowie, aktualnie pełniąc funkcję wiceprezesa zarządu. Od 2010 r. jest wiceprzewodniczącym Rady Partnerstwa Północnej Jury – stowarzyszenia skupiającego 9 gmin z powiatów częstochowskiego i myszkowskiego, które pozyskuje unijne fundusze na realizację zadań mających na celu poprawę stanu bazy turystycznej w zrzeszonych gminach. Pełniąc funkcję radnego gminy Mstów zabiegał o powstanie kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego w Mstowie, który powstały w 2011 r. na obszarze niemal 5 hektarów. Turyści spacerując ścieżkami zdrowia i zatrzymując się na platformach widokowych, mogą podziwiać uroki przełomu Warty.
Jego wieloletnia działalność społeczna i zaangażowanie na rzecz rozwoju sportu i turystyki zaowocowały w 2014 r. zwycięstwem w wyborach samorządowych - został wójtem gminy Mstów.
Jako wójt szczególnie dba o popularyzację tych dziedzin poprzez organizowanie turniejów i imprez oraz rozbudowę infrastruktury sportowej i turystycznej w gminie.

Jan Szyma- Wiceprezes Wiodącego Ludowego Klubu Sportowego „Kmicic” Częstochowa,
członek Zarządu Rady Powiatowej Zrzeszenia LZS w Częstochowie.

Jan Szyma od 50 lat jest aktywnym działaczem sportowym, związany z organizacjami sportowymi i działalnością Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. Od 15 lat pełni funkcję wiceprezesa WLKS „Kmicic”. Dzięki jego staraniom organizacyjnym i finansowym, zawodnicy klubu odnoszą znaczące sukcesy.
Największym osiągnięciem sekcji triathlonu jest udział Ewy Dederko w Igrzyskach Olimpijskich w 2008 r. w Pekinie i Marii Cześnik w 2010 w Londynie. W roku 2016 Ewa Bugdoł zdobyła Mistrzostwo Europy i Polski na długim dystansie, a Sylwester Kuster zdobył Mistrzostwo Polski na dystansie olimpijskim. Łącznie zawodnicy zdobyli 6 medali na mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych. W szermierce 3 zawodników reprezentowało klub w Pucharach Europy i Polski, a drużyna kobiet zajęła w mistrzostwach Polski 8 miejsce, a w kategorii młodzików 4. Drużyna futsalu zajmuje aktualnie 2 miejsce w rozgrywkach II ligowych.
Jego zasługą jest współorganizacja wiele imprez takich jak np: Międzynarodowy Turniej Szermierczy Młodzików i Dzieci w szpadzie, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Triathlonie w Konopiskach. Aktywnie działa w Regionalnej Radzie PKOl i Powiatowym Zrzeszeniu LZS oraz innych organizacjach pozarządowych.
W 2016 r. został odznaczony Medalem Olimpijskim przez PKOl i Medalem 70-lecia Zrzeszenia LZS. Posiada wiele innych odznaczeń w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

KATEGORIA POLITYKA SPOŁECZNA

Alicja Grzegorczyk - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lelowie, Radna Rady Gminy VII Kadencji w Dąbrowie Zielonej

Alicja Grzegorczyk jest długoletnim pracownikiem pomocy społecznej. Była kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Zielonej oraz współtwórcą Środowiskowego Domu Samopomocy w Soborzycach. Od 1 stycznia 2001 roku kieruje Domem Pomocy Społecznej w Lelowie, przeznaczonym dla osób przewlekle chorych psychicznie. Pod kierownictwem Alicji Grzegorczyk Dom Pomocy Społecznej w Lelowie stał się jedną z najnowocześniejszych placówek w województwie śląskim, która spełnia wszystkie określone prawem standardy. W lipcu 2007 roku wojewoda śląski po kompleksowej kontroli placówki wydał decyzję zezwalającą na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej w Lelowie. Decyzja ta była drugą tego typu decyzją w województwie śląskim. Alicja Grzegorczyk jest osobą serdeczną, życzliwą, a jednocześnie energiczną i stanowczą w działaniach na rzecz mieszkańców oraz pracowników Domu Pomocy Społecznej w Lelowie. Poświęca im wiele uwagi i zainteresowania. Troszczy się o integrację mieszkańców ze środowiskiem, a przede wszystkim z ich rodzinami i przyjaciółmi poprzez wspólne imprezy integracyjne, spotkania, udział mieszkańców w turnusach rehabilitacyjnych, przeglądach artystycznych twórczości mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Zapewnia podopiecznym warunki bezpiecznego i godnego życia, niezależności, umożliwia rozwój osobowości. Jednostka kierowana przez Alicję Grzegorczyk stanowi przykład dobrze zarządzanej placówki, w której mieszkańcy traktowani są z życzliwością oraz szacunkiem, jako członkowie wielkiej rodziny.

Małgorzata Patyk - Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Blachowni.

Małgorzata Patyk od lat promuje idee pomocy społecznej na terenie miasta i gminy Blachownia. Efektywnie wdraża i realizuje programy aktywizujące oraz integrujące lokalną społeczność, ze szczególnym uwzględnieniem osób korzystających z pomocy społecznej. Do programów tych należą: Program Aktywności Lokalnej (PAL), Projekt Partnerski Drużyna Powiatu, Program Aktywizacji i Integracji (PAI). Małgorzata Patyk integruje społeczność poprzez działania prowadzone w Gminnym Klubie Środowiskowym oraz Klubie Mieszkańca, m.in. organizując spotkania tematyczne, imprezy okolicznościowe, wycieczki, warsztaty, zajęcia skierowanych do grup społecznych wymagających interdyscyplinarnego wsparcia, m.in. bezrobotnych, niepełnosprawnych, rodzin przeżywających trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo – wychowawczych. Efektywnie i sprawnie wdraża Program 500+ na terenie gminy Blachownia, osiągając drugie miejsce w województwie śląskim. Realizuje Program Operacyjny Pomocy Żywnościowej na lata 2014 – 2020 obejmujący 475 osób z terenu gminy. Małgorzata Patyk bierze czynny udział we wszystkich imprezach oraz wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez gminę Blachownia.

Paweł Poliszewski - Działacz społeczny, nauczyciel pełniący funkcję wicedyrektora w Zespole Szkół Samochodowo – Budowlanych w Częstochowie.

Od 2012 roku propagator i organizator zbiórek żywności w ramach Ogólnopolskiej Akcji Banków Żywności. Kwestuje z wolontariuszami w sklepach na terenie Mstowa i Rędzin podczas „Świątecznej Zbiórki”, „Wielkanocnej Zbiórki” oraz akcji „Podziel się posiłkiem”. Zebraną żywność przekazuje gminnym organizacjom socjalnym zajmującym się pomocą społeczną oraz placówkom oświatowym, aby za ich pośrednictwem trafiły do osób potrzebujących wsparcia. Podczas ostatniej przypadającej w listopadzie 2016 roku 20.Światecznej Zbiórki Żywności wolontariusze pod przewodnictwem Pawła Poliszewskiego zebrali w gminie Mstów 689 kg, a w gminie Rędziny 493 kg żywności W swoje działania angażuje innych. Współpracuje z nauczycielami, uczniami, studentami, pracownikami samorządowymi, działaczami i zawodnikami klubu piłkarskiego „Unia Rędziny” oraz działaczami Związku Młodzieży Wiejskiej. Paweł Poliszewski od wielu lat propaguje wśród mieszkańców ideę bezinteresownej pomocy. We wrześniu 2016 roku zorganizował w Rędzinach akcję oddawania krwi pn. „Dołącz do grona honorowych dawców krwi”. Paweł Poliszewski poprzez swoje działania i postawę stanowi wzorzec godny naśladowania.

KATEGORIA WYDARZENIE ROKU

Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem z 1863r. - Lelów

Inscenizacja Bitwy pod Mełchowem jest uroczystością o szerokim zasięgu. Organizowana jest corocznie w każdą ostatnią sobotę września. Jest jednym z elementów uroczystości upamiętniających bitwę z okresu powstania styczniowego, jaka miała miejsce 30 września 1863 r. W roku 2016 w dniu 24 września po raz 14. odbyły się uroczystości rocznicowe. Najbardziej widowiskowym punktem obchodów była inscenizacja walk powstańczych. Rekonstrukcja wydarzeń odbywała się dokładnie w miejscu, w którym 153 lata temu oddziały powstańcze stoczyły jedną z bitew powstania. W 2016r. uczestniczyły w niej grupy rekonstrukcji historycznych z różnych zakątków Polski: Pułk Żuławów Śmierci z Buska Zdroju, Grupa Rekonstrukcji Historycznych "9 Rota 1863", 22 Pułk Ułanów Podkarpackich", oddział kosynierów. W spektakl włączyły się i odegrały przypisane im role grupy jeźdźców z hotelu "Amazonka", przebrana w stroje z epoki młodzież gimnazjalna z Lelowa oraz przebrani w stroje kosynierów członkowie OSR z Zespołu Szkół im. W. Szymborskiej z Częstochowy. W organizację imprezy włączyły się organizacje działające na terenie gminy, Lelowskie Towarzystwo Historyczno Kulturalne im. Walentego Zwierkowskiego w Lelowie, szkoły oraz mieszkańcy gminy, którzy wspólnie zbudowali domki pokryte strzechą, stanowiące atrapę wsi Mełchów. Pokaz walk uzupełniony był efektownym ostrzałem artyleryjskim. Inscenizacja bitwy powoduje wzrost wiedzy historycznej o powstaniu styczniowym, pogłębia postawy patriotyczne oraz podnosi świadomość społeczną przyczyniając się do budowania idei Małej Ojczyzny.

Koncert Noworoczny 2016 z udziałem Grażyny Brodzińskiej wraz z Orkiestrą Dętą Ochotniczych Straży Pożarnych w Konopiskach

24 stycznia.2016 r. miało miejsce jedno z największych wydarzeń artystycznych w gminie Konopiska. W Hali Sportowej został zorganizowany "Koncert Noworoczny", który był wielką ucztą dla miłośników (i nie tylko) największych przebojów muzyki operetkowej i musicalowej. Na zaproszenie Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji oraz Orkiestry Dętej OSP w Konopiskach odpowiedziała jedna z najbardziej znanych i utalentowanych gwiazd sceny operowej i operetkowej Grażyna Brodzińska. Wtórował jej Marcin Jajkiewicz - wokalista jazzowy, musicalowy, rozrywkowy. Zainteresowanie medialne koncertem również świadczyło o wyjątkowości tego wydarzenia i przyczyniło się do promocji gminy i powiatu na arenie ogólnopolskiej. Wydarzenie było również dużym wyróżnieniem dla muzyków orkiestry, która w roku bieżącym będzie świętowała jubileusz 90-lecia. Widzowie, którzy wypełnili Halę Sportową do ostatniego miejsca, mieli przyjemność usłyszeć następujące utwory: "Usta milczą, dusza śpiewa", "Perła z Tokaju", "You rise me up", Daj mi siebie z musicalu "Upiór w operze" oraz wiele innych. Grażyna Brodzińska urzekała swoim wdziękiem, gracją, temperamentem oraz pięknymi kreacjami. Całość wydarzenia przeplatana była występami dziewcząt z grupy mażoretek "Szyk", które zaprezentowały zwiewnego, lekkiego walca oraz ogniste paso doble.

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ ROKU, INSTYTUCJA ROKU

Grażyna Klamek - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie

Grażyna Klamek od sześciu lat pracuje jako dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie, wcześniej przez 20 lat pełniła funkcję zastępcy dyrektora tej jednostki administracji publicznej. Grażyna Klamek życie zawodowe związała z regionem częstochowskim, uczestnicząc w kreowaniu polityki rynku pracy. Dzięki aktywności w pozyskiwaniu środków na wspieranie osób bezrobotnych w powrocie na rynek pracy oraz pracodawców w rozwoju lokalnych firm, PUP w Częstochowie znajduje się w pierwszej piątce urzędów w Polsce pod względem wielkości budżetu na ten cel. PUP w latach 2011-2016 objął pomocą 23 770 osób zarejestrowanych w urzędzie, zorganizowano ok 9 200 staży, udzielił środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej ponad 2 500 osobom oraz przyczynił się do podniesienia kwalifikacji zawodowych 4 360 osób. Na powyższe cele pozyskano ponad 200 mln zł. Działania PUP w Częstochowie pod kierownictwem Grażyny Klamek przyczyniły się do spadku bezrobocia. W ostatnich czterech latach wskaźniki bezrobocia w powiecie częstochowskim spadły o 9,8%. W listopadzie 2016 stopa bezrobocia wynosiła w powiecie 10,7% osiągając najniższy poziom od ponad 20 lat.
W obszarze zainteresowań Grażyny Klamek jest nie tylko praca zawodowa, ale również aktywność społeczna. Pani dyrektor współorganizuje Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej, współpracuje również z wieloma organizacjami pozarządowymi. Od wielu lat wspiera działania jednostek organizacyjnych powiatu. Jednym z najbliższych jej sercu wyróżnień jest tytuł "PRZYJACIELA" Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bogumiłku.

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ruchowo Ich Rodzin i Przyjaciół "PROMETEUS" -
Konopiska

Stowarzyszenie "Prometeus" od lat zaangażowane jest w działalność na rzecz zapewnienia osobom niepełnosprawnym ruchowo podstawowych warunków do samodzielnego, pełnego i czynnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Przyczynia się do podnoszenia świadomości społecznej oraz integracji osób niepełnosprawnych z osobami zdrowymi. Działalność zarządu stowarzyszenia pod kierownictwem prezesa Waldemara Trószyńskiego ma na celu przeciwdziałanie wszelkim formom dyskryminacji osób niepełnosprawnych oraz przede wszystkim rozwój i popularyzację sportu wśród osób niepełnosprawnych. Od 2010 roku rozgrywane są Integracyjne Zawody Paraolimpijskie w Boccia "Prometeus-Cup", które zyskały rangę zawodów międzynarodowych. Zawodnicy reprezentujący "PROMETEUS" występowali również w Śląskiej Lidze Boccia oraz promowali swoją dyscyplinę podczas "Olimpiady Razem". Stowarzyszenie było organizatorem w 2011 r. koncertu "Tacy sami, uczymy się, bawimy i gramy", podczas którego wystąpili laureaci XV Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej. Za swą działalność Stowarzyszenie "Prometeus" otrzymało Statuetkę Wójta Gminy Konopiska "Za wybitne zasługi dla Gminy Konopiska". Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ruchowo Ich Rodzin i Przyjaciół posiada certyfikat poświadczający, iż znajduje się w zaszczytnym gronie współtwórców kampanii "Postaw na rodzinę".

Roman Kryst - animator kultury

Roman Kryst to muzyk, animator kultury. Za zasługi dla rozwoju i promocji regionu otrzymał wiele nagród, m.in. wyróżnienie w konkursie "Jurajski Produkt Roku", "Złoty Krzyż Zasługi" przyznany przez Prezydenta RP, a także odznakę "Zasłużony dla Kultury". Nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Od wielu lat pracuje na terenie powiatu i województwa. Jako kierownik muzyczny zespołów folklorystycznych i KGW z terenu powiatu, stara się swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystywać w środowiskach wiejskich, dając ludowym zespołom szansę na występy na arenie ogólnopolskiej. Roman Kryst to osoba, z której inicjatywy powstało Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, którego został prezesem. Stowarzyszenie ma na celu wspieranie młodych artystów i twórców z Częstochowy i regionu. W Almanachu częstochowskim 2016 można przeczytać artykuł Romana Krysta na temat Częstochowy i okolic jako ważnego rejonu w historii budowy instrumentów muzycznych. Jest to kontynuacja badań oparta na istniejących eksponatach znajdujących się w prywatnej kolekcji Romana Krysta. Ten znany częstochowianin to człowiek żyjący z pasją, fachowiec budujący mosty pomiędzy tradycją i współczesną kulturą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto