Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec: uroczystości patriotyczne z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na Cmentarzu Wojskowym ZDJĘCIA

PW
Dzisiaj 11 listopada, społeczność Lublińca tradycyjnie obchodziła Narodowe Święto Niepodległości, uczestnicząc w uroczystościach patriotycznych na Cmentarzu Wojskowym. Tym razem jednak, z uwagi na okrągła setną rocznicę, obchody nabrały wyjątkowego wymiaru. Nie zabrakło przedstawicieli władz różnego szczebla, służb munudrowych, organizacji i szkół, którzy w licznym gronie stawili się przy ul. ks. Rogowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00. Wszystkich zgromadzonych powitali burmistrz Lublińca Edward Maniura i starosta lubliniecki Joachim Smyła. Burmistrz podkreślił w swoim późniejszym przemówieniu, że 100 lat temu Józef Piłsudski podjął się zadania poprowadzenia i zawiązania struktur odradzającego się państwa polskiego i to zadanie wykonał.

- Dziś żyjemy w innej rzeczywistości. Niestety jesteśmy podzieleni, nie potrafimy ze sobą rozmawiać - zwrócił uwagę Edward Maniura, dodając, że musimy to zmienić, jeśli nie chcemy, aby spotkał nas ten sam los, co II RP.

Głos zabrał również poseł na Sejm RP Andrzej Gawron, który zgodził się ze swoim przedmówcą, zaznaczając jednocześnie, że i dzisiaj - podobnie jak w 1918 roku - możliwe jest w Polsce porozumienie ponad podziałami.

- Odrodzenie było możliwe, ponieważ ludzie o różnych poglądach potrafili się zjednoczyć i wspólnie działać. Może tak być i dzisiaj, zarówno na płaszczyźnie państwowej, jak i lokalnej - stwierdził parlamentarzysta. - Jest to czas, kiedy powinniśmy zastanowić się nad wartościami ponadpodstawowymi, które powinny nas łączyć. Polska istnieje znacznie dłużej, bo ponad 1000 lat i zawsze były nimi Bóg, Honor i Ojczyzna. Jeśli będziemy wyznawać te wartości, to Polska będzie dumna i będzie czekała ją przyszłość, której nie będziemy musieli się wstydzić. Niech żyje Polska - wolna, niepodległa, dumna - zakończył.

Następnie odprawiono polową mszę św., którą celebrował ks. Bronisław Jakubiszyn, proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu.

- Dziękujmy Bogu, że jesteśmy wolni - duchowo i fizycznie. Pan Bóg nad nami czuwał. W wolną Polskę wierzyli nasi pradziadowie, którzy walczyli o niepodległość. Wierzyli też w Boga - powiedział ks. Jakubiszyn.

Oprawę muzyczną mszy i całej uroczystości zapewniła Miejska Orkiestra Dęta w Lublińcu. Po ewangelii nastąpił Niepodległościowy Apel Poległych, który zakończyła potrójna salwa w wykonaniu żołnierzy z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Uroczystości na cmentarzu wojskowym zwieńczyło złożenie kwiatów i wiązanek pod pomnikiem poświęconym tym, którzy w latach 1919 – 1945 walczyli o powrót do Polski tej części Śląska oraz walczących z hitlerowskim najeźdźcą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto